fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vraciate sa cez sviatky na Slovensko? Toto budete musieť urobiť

Od 19. decembra do 10. januára  začne na Slovensku platiť zákaz vychádzania.

Máte tip? napíšte nám mailom

Veľa Slovákov sa bude vracať zo zahraničia domov na Slovensko. Pri návrate na Slovensko zo zahraničia sa nezaviedli nové pravidlá. ,,To znamená, že platia také isté obmedzenia ako doteraz. Absolútna väčšina krajín EÚ je na pandemickom semafore tzv. riziková “červená”  vrátane všetkých našich susedov. Pri návrate z Rakúska, Česka, Maďarska a Poľska, sa treba preukázať negatívny RT-PCR testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín,“ informuje Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Ak takýto test nemáte, treba sa registrovať na stránke a následne ísť do domácej karantény.

Pri návrate z Ukrajiny, ktorá nie je členským štátom EÚ, treba ísť rovno do karantény. ,,Stále je v hre aj možnosť uznávania antigénových testov z niektorých krajín (predpokladám, že Česka a Rakúska). Dokonca obojsmerne. Definitívne sa k tomu ale ešte v najbližšej novele vyhlášky musí vyjadriť Úrad verejného zdravotníctva, “ dodáva Klus.

Od soboty, 19. decembra 2020, budú platiť prísnejšie podmienky pri ceste do Rakúska. Pri návrate z rizikových krajín (kritérium je 14 dňová incidencia viac ako 100; čo je aktuálne aj Slovensko) do Rakúska bude v Rakúsku povinná 10 dňová karanténa. Vyhnúť sa tejto izolácii bude dať negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín. ,,Bude platiť aj viacero výnimiek (tranzit, pendleri – no otázne je to zatiaľ v prípade opatrovateľov či opatrovateliek). Berte prosím tieto informácie zatiaľ ako veľmi čerstvé a iba predbežné,“ pokračuje Klus.

Prečítajte si tiež:
Karanténa sa musí dodržiavať! Muž venčí psa pomocou drona

Pokiaľ ide o letiská a možnosť vyzdvihnutia blízkych bez potreby negatívneho testu pri návrate, toto už bolo schválené spolu s našou registračnou aplikáciou Konzíliom epidemiológov. ,,Čakáme aj v tomto prípade na novelu vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Ak sa to tam objaví hneď vám dám vedieť všetky detaily, ako na to,“ uzatvára Klus.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií