fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zabil otca tyrana, Čaputová mu udelila milosť: Dávid Bako je na slobode

Dávid Bako mal iba 17 rokov, keď zavraždil vlastného otca tyrana. Odmalička bol svedkom fyzického a psychického ponižovania zo strany otca. Za vraždu mu hrozili dva roky väzenia, prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová však rozhodla inak. V súčasnosti 20-ročnému chlapcovi udelila milosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Príbeh Dávida Baka je ukážkovým príkladom situácie, kedy zlyhajú kompetentné orgány a obeť musí riešiť problém „na vlastnú päsť“. Slováci dlho diskutovali o tom, či je Dávid Bako obeťou alebo samotným násilníkom. Ako 17-ročný zavraždil svojho otca po rokoch fyzického a psychického týrania, ktorým otec trápil jeho i mamu. Pred tromi rokmi to Dávid raz a navždy stopol, keď otca dobodal nožom a dotĺkol kladivom. Hrozilo mu niekoľko rokov za mrežami, prezidentka Zuzana Čaputová mu ale udelila podmienečnú milosť.

Dávid Bako do väzby nepôjde

Včera, 9. apríla, Čaputová rozhodla, že Dávidovi trest odpustí. „Prezidentka Slovenskej republiky pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov najmä mimoriadne okolnosti prípadu a tiež skutočnosť, že skutok spáchal odsúdený ako mladistvý, pričom od raného detstva vyrastal v prostredí domáceho násilia. Výkon trestu odňatia slobody sa javí v jeho prípade ako neúčelný. Prezidentka Slovenskej republiky odpustila odsúdenému trest odňatia slobody vo výmere 2 roky pod podmienkou, že odsúdený po dobu 5 rokov odo dňa udelenia milosti nespácha akýkoľvek trestný čin,“ uviedol Čaputovej hovorca Martin Strižinec.

Prečítajte si tiež:
V noci hasiči zasahovali až 83 krát. Búrky po sebe zanechali poriadne škody
Zabil otca tyrana, Čaputová mu udelila milosť: Dávid Bako je na slobode
zdroj: TASR

Myseľ vypnutá, konali ruky

Dávid Bako čelil dlhodobému a extrémnemu stresu, ktorý pramenil z násilia zo strany otca. V rozhovore pre Denník N Dávid priznal, že v momente, keď sa na otca vrhol nožom, mal „myseľ vypnutú, ruky konali“. K vražde sa sám priznal. V rozhovore pre televíziu JOJ Bako povedal, že ho vražda veľmi mrzí. Chcel byť iný, ako jeho otec a teraz ho ľudia vidia v rovnakom svetle. Mnohí však už v tom čase vyjadrili svoju podporu a apelovali na Čaputovú, aby mu udelila milosť.

Bako okrem toho v minulosti nikdy nebol trestne stíhaný, čo mu za týchto okolnostiach prilepšilo. „Dávid Bako nebol okrem uvedeného odsúdenia doposiaľ súdne trestaný, nie je v súčasnosti trestne stíhaný a nedopustil sa žiadneho priestupku. V súčasnosti je študentom nadstavbového štúdia a vedie riadny život,” uviedla prezidentka v stanovisku.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj SME
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií