Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Závislosť od nakupovania: Často ju vie vyriešiť iba psychiater

Závislosť od nakupovania, teda oniománia, nie je mýtom. Skutočne existuje a dokáže spôsobiť hotové peklo na zemi. Podľa odborníčky sa táto závislosť vyskytuje u ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev. Najviac náchylné sú ženy okolo dvadsiatky či tridsiatky. Príčinou závislosti môže byť celá plejáda pocitov.

Určite vo svojom okolí poznáte niekoho, komu sa neráta deň dovtedy, dokým si nekúpi aspoň niečo malé. Spočiatku to môžete vnímať ako zábavu, neskôr však hrozí, že sa u daného človeka prejaví chorobná závislosť od nakupovania, oniománia. Podľa odborníčky Jany Žemličkovej táto závislosť priamo zasahuje do života a spôsobuje množstvo bolesti.

Závislosť od nakupovania sa vyvíja dlhodobo

Okrem toho, že závislosť od nakupovania narúša medziľudské vzťahy, prináša aj veľké finančné problémy. Nehovoriac o psychickej ujme na zdraví. „Prevažujú časté výkyvy nálad a poruchy spánku. Objaviť sa môžu dokonca aj závraty a depresie,“ prezradila Jana Žemličková, riaditeľka sociálno-rehabilitačnej starostlivosti bratislavského Sanatória AT pre pacientov s rôznymi typmi závislostí.

Dodala, že oniománia sa nevyskytuje iba u bohatých ľudí. Rizikovou skupinou u žien sú dvadsiatničky a tridsiatničky, ktoré tejto závislosti prepadnú najrýchlejšie. U mužov sa závislosť prejavuje najmä kupovaním športových, elektronických alebo zberateľských produktov. Problém sa vyvíja potichu a dlhodobo. To, že niekto trpí závislosťou od nakupovania, nemusíte tušiť.

V spoločnosti je oveľa diskutovanejšia téma alkoholizmu, pritom odborníčka tvrdí, že oniománia je rovnako nebezpečná. Na rozdiel od alkoholizmu ju však ľudia považujú za trendy. „Mali sme dokonca v sanatóriu klientku, ktorá sa prišla uzdraviť z alkoholizmu a pritom bola závislá od nakupovania. Vlastnila zbierku kožuchov a schovávala si ich na povale,“ uviedla Žemličková.

Závislosť od nakupovania: Často ju vie vyriešiť iba psychiater
zdroj: salesforcesearch.com

Príčin môže byť hneď niekoľko

Príčinou závislosti môže byť niekoľko rôznych pocitov, ako je smútok, prázdnota, osamelosť, no aj nuda, hnev, vzdor, nenapĺňajúca práca či chabý partnerský a súkromný život. Napriek tomu, že to môže znieť bizarne, aj pri liečbe oniománie je potrebný psychológ, psychiater alebo akýkoľvek iný terapeut. „Dôležitá je tiež pomoc rodiny. Práve rodinní príslušníci sa chodia radiť, čo považujem za dobré,“ vysvetlila odborníčka.

Liečba nie je univerzálna, závisí od miery závislosti konkrétneho človeka. Terapeut sa okrem toho musí zamerať na motívy, vďaka ktorým odhalí príčinu závislosti. Žemličková dodala, že po terapii je pre pacienta najlepšie úplne zmeniť svoje správanie a do budúcna dbať na to, aby nespadol do ďalšej, prípadne rovnakej závislosti.

Závislosť od nakupovania: Často ju vie vyriešiť iba psychiater
zdroj: lady.co.uk

Psychiater je viac ako potrebný

Medzi ďalšie nelátkové závislostí patrí napríklad závislosť od internetu, telefónu alebo automatov. Psychológ Jozef Daňovský z online poradne – Liga za duševné zdravie – prezradil, že oniománia sa podobá na závislosť od automatov. ,,Napätie vlastniť danú vec v čase nákupu, eufória, a potom výčitky svedomia. A nutkavé opakovanie tohto správania, až dochádza k zadlžovaniu,“ vysvetlil Daňovský. Ľuďom trpiacim závislosťou od nakupovania, požičiavania si peňazí či enormného míňania peňazí odporúča, aby čím skôr zašli za psychiatrom. Svojpomocne sa totiž závislosti nezbavia.

Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií