Znechutenie, strach a nechápavosť – to všetko vám prinesie Andalúzsky pes

Znechutenie, strach a nechápavosť – to všetko vám prinesie Andalúzsky pes

Nejedná sa vôbec pritom o štvornohého miláčika, ako by názov napovedal. Andalúzsky pes – najobľúbenejší film Charlieho Chaplina. Ide o jeden z najkontroverznejších filmových kúskov, aké boli kedy natočené. V skratke, Andalúzsky pes – po francúzsky „Un chien andalou“ je 16 minútový krátkometrážny film z roku 1929 natočený pod réžiou Luisa Buñuela a Salvadora Dalího.


Film absolútne nepodáva príbeh v bežnom slova zmysle a od začiatku po koniec budete hltať nepredstaviteľné obrazy surrealistického sveta snov. Jadro filmu tvoria dva prelínajúce sa sny Salvadora Dalího, ktoré rozpráva popierajúc chronologický postup. Čas ani priestor tu nie sú obmedzené pravidlami, neskutočné sa razom stáva realitou – aspoň na filmovom plátne. Celý film sa zrodil za 14 dní a tvorba scenára zabrala ešte menej – iba 6 dní! Snímka bola cenzurovaná vo viacerých kinách kvôli „brutálnym“ scénam, ktoré vám však nebudeme prezrádzať.

ghh

Pôvodne nemý film dostal v roku 1960 aj zvukovú stopu, ktorá ho obohatila o Wagnerovu hudbu a dve argentínske tangá. Názov nemá s filmom absolútne nič spoločné. Bol to iba režisérsky zámer. Vo filme sa nevyskytuje žiadny pes, ani človek z Andalúzie. Buñuel chcel film spočiatku nazvať „El marista de la ballesta“, no napokon sa rozhodol pre názov „Un chien Andalou“.

V samotnom filme si taktiež zahral Dalí, ale viac vám už prezradiť nemôžeme. Tento kúsok jednoducho musíte vidieť.  Psychológovia vyhradili tento film ako možný spôsob analýzy zmýšľania a obrazového vnímania spojeného s kreativitou u človeka. Nech sa páči:

Varovanie: Dve ženy počas premietania filmu potratili. Taktiež bol tento film určitou skupinou ľudí v 20. storočí považovaný za návod k samovražde. Vraj obsahoval podprahové správy a pôsobil negatívne na psychiku jedinca.

Autor: Patrich Ondrejech

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Polonahá Penélope Cruz či mrtvý Justin Bieber? Aj to možno prinesie Zoolander 2!

Zdroj, foto: www.youtube.com

Google+ Linkedin

Written By :

Magazín, ktorý tvoríme spolu