Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako zvládnuť školu po sviatkoch? Pred polrokom vám dáme niekoľko rád!

4 kroky, ktoré vám zaručene pomôžu

Znie to strašne, hrozne a neuveriteľne, ale sviatky sa skončili, prázdniny doznievajú a v pondelok sa opäť otvoria školské brány. Stovky študentov budú v tento víkend písať domáce úlohy, ktoré na nich čakajú už od konca decembra, budú sa učiť na päťminútovky, polročné písomky a skúšania. Ako sa teda lepšie vrátiť do bežného kolobehu učenia čo najefektívnejšie?

Riešme veci a úlohy postupne, nie všetky naraz

Poznajú to všetci, ale viac asi dievčatá 🙂 – namiesto jednej veci robíme súbežne 2-4 činnosti. Niekedy je to preto, že nemáme čas rozdeliť to, tak robíme viac činností naraz, no pravdu povediac, po časovej stránke je to jedná veľká katastrofa. Dôvod? Keď robíme jednu vec, robíme ju poriadne. Keď robíme vecí viac, spravíme z každej troška, ale nikdy sa nám nepodarí dorobiť všetky veci na 100% kvalitne a rýchlo. Takže dorábaním a prerábaním úloh alebo projektov,ktoré sme robili súbežne s ostatnými úlohami, strávime možno omnoho viac času, ako keby sme si na každú úlohu vyčlenili extra chvíľku. Preto sa riaďte heslom: Pomaly ďalej zájdeš – radšej robte úlohy pomalšie a v kľude, ako veľa naraz pod stresom a nanič.

Uvedomme si, čo treba vyriešiť najskôr

Referát z dejepisu na pondelok, písomka z biológie na piatok, úloha z chémie na stredu, prezentácia na nemčinu vo štvrtok… Neviete, kde začať? Napíšte si na farebný lístok pod seba dni od pondelka do piatku. Niečo ako rozvrh hodín. K jednotlivým dňom si do riadku dopíšte, akú úlohu na ten deň máte (Napr.: Pondelok – referát z dejepisu…). Keď budete mať tento zoznam hotový, umiestnite ho tak, aby ste ho mali takmer stále na očiach. Skúste to spraviť tak, že nezačnete s plnením najľahších úloh, ale s plnením tých, ktorých termín splnenia sa blíži, a až potom pracujte na úlohách, ktoré potrebujete až neskôr.

board-361516_960_720

Sústreďme sa na činnosť, ktorú vykonávame

Rušivé podnety, akými sú televízia, mobil, rozhovory ľudí naokolo alebo hudba dokážu človeku znepríjemniť až znemožniť učenie. No sú aj takí, ktorí sa bez primeraného hluku naokolo sústrediť nedokážu – prekáža im prílišné ticho. Alebo sú takí, ktorí nedokážu vyvinúť štipku kreativity, napísať ani čiarku projektu či domácej úlohy bez toho, aby si pustili svoju obľúbenú hudbu. Ľudia sú rôzni a majú individuálne nároky a požiadavky. Pokiaľ vám učenie nejde, skúste sa zamyslieť nad tým, či nebude chyba v priestore, kde sa učíte (vynímajúc školu, tam sa proste učiť musíte 🙂 🙂 ) , alebo v činnostiach, ktoré sa pri  učení dejú vo vašom okolí.

Stres a nervozita = Dovidenia, myšlienky na učenie…

Nervozita a stres tiež často stoja za nepripravenosťou na vyučovanie alebo nenapísanými úlohami. Stres z písomky často spôsobí veľké okno, a vy odovzdáte učiteľovi čistý papier, aby mal dosť miesta napísať naň veľkú červenú 5. Skúste vyskúšať metódy, ktoré odbúrajú stres a vyčistia hlavu. Samozrejme – aj odbúravanie stresu prebieha u každého individuálne, takže to, čo zaberá Tomášovi, nemusí zaručene pomôcť aj Michalovi… Pár rád však mám. Veľmi jednoduchými a častými prostriedkami na odbúranie stresu a docielenie príjemnej nálady býva káva/bylinkový čaj ( mäta, medovka,levanduľa, rumanček…), cvičenie, počúvanie hudby, pohupkávanie sa na fitlopte, na ktorej sa dá sedieť aj namiesto stoličky – prospieva to tiež chrbtici a kĺbom.

učenie

Zdroj: firstclass.cz  pixabay.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií