fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zelené dvory a námestia pomáhajú zvyšovať odolnosť mestskej klímy

S prihliadnutím na rôzne stromy a zelené štruktúry v štyroch inak podobných obytných dvoroch nová štúdia hodnotí ich účinky na tepelný komfort, biodiverzitu, ukladanie uhlíka a sociálnu interakciu. Autori ukazujú, že dvory, námestia a terasy s väčším množstvom zelene prinášajú podstatne lepšie výsledky ako tie s menším počtom a vo svojom chladiacom výkone majú významný vplyv na tepelnú pohodu ľudí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zelené priestranstvá v mestách majú množstvo pozitívnych účinkov: sú dobré pre naše fyzické a duševné zdravie, sú dobré pre životné prostredie a dokonca môžu pomôcť v boji proti vplyvom klimatických zmien.

Vplyvu ďalších zelených štruktúr v mestách

Na preskúmanie vplyvu ďalších zelených štruktúr v mestách Katja Schmidt a Ariane Walz, na univezite v Nemecku, kvantifikovali ich účinky na rôzne aspekty, ako je tepelný komfort, biodiverzita, ukladanie uhlíka a sociálna interakcia. Ich štúdia publikovaná v recenzovanom časopise One Ecosystem s otvoreným prístupom spája poznatky z výskumu zdravia, ekológie a sociálno-ekologického výskumu a ukazuje, že čím lepšie poznáme konkrétny typ ekosystému, tým lepšie sa dokážeme prispôsobiť klíme.

 

Mapovanie biotopov a stromov

Na základe multi-metodického prístupu, ktorý siahal od miestnych klimatických meraní po mapovanie biotopov a stromov, autori porovnávali štyri zelené obytné nádvoria. Priestory boli postavené podobne, ale mali rozdielne pomery a veľkosti prvkov (trávniky, kvetinové záhony, chodníky, ihriská a pozemky), ako aj rozdielnu populáciu stromov a kríkov.

Stromy ochladzujú prostredie až o 11 °C

Počas svojho výskumu Schmidt a Walz videli, ako aj malé rozdiely v štruktúre zelene ovplyvňujú poskytovanie výhod, ale jedna vec bola jasná: zelenšie nádvoria priniesli viac výhod. Stromy majú životne dôležitú schopnosť ochladzovať prostredie a zvyšovať tepelnú pohodu. Pozoruhodné je, že výskumníci uvádzajú dodatočné chladiace účinky až o 11 °C na zelenších dvoroch. To znamená, že obytné zelené stavby môžu mať veľkú hodnotu pre ľudské zdravie počas letných horúčav, keď asfalt a budovy ešte viac rozpália horúce dni. Vzhľadom na starnúcu demografiu a pravdepodobný nárast vĺn horúčav v oblasti to bude mať pravdepodobne ešte väčšie zdravotné dôsledky v nadchádzajúcich rokoch.

Prečítajte si tiež:
Nebezpečné mikroplasty sú všade okolo nás a ohrozujú zdravie

Zachytávače atmosférického oxidu uhličitého

Mestská zeleň môže byť tiež dôležitým faktorom pri ukladaní uhlíka, pretože mestská pôda a stromy majú schopnosť pôsobiť ako zachytávač atmosférického oxidu uhličitého. Obytné dvory s väčšími a väčšími stromami majú logicky silu ukladať viac uhlíka. Tu prichádza na rad správna údržba: keď sú dvory spravované udržateľným spôsobom, stromy žijú dlhšie a môžu ukladať viac uhlíka.

“Vzhľadom na trend narastajúceho množstva a rozsahu extrémnych poveternostných udalostí a zraniteľnosť mestských oblastí je známe, že zelené plochy poskytujú veľký potenciál na zvýšenie odolnosti mestskej klímy. Naša práca poukazuje na rozšírené pozitívne účinky dodatočných zelených štruktúr v obytných otvorených priestoroch, typ mestskej zelene, ktorý je často nedostatočne preskúmaný,“ upozorňuje Dr. Schmidt.

Na záver výskumníci poukazujú na to, že ak vlastníci pôdy a prenajímatelia dostanú stimuly, aby sa zaviazali prispôsobiť sa klimatickým zmenám, a susedstvá prídu s premyslenými stratégiami riadenia, tieto výhody by sa mohli ďalej zvýšiť, čo by prispelo k udržateľnejšiemu rozvoju miest.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj sciencedaily
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií