Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozprávate zo sna vy alebo vaša polovička? Viete, prečo je tomu tak?

Aj vám sa už viackrát stalo, že ste po prebudení zistili, že ste rozprávali zo sna? Alebo ste boli azda vy tým poslucháčom, ktorý si takéto nočného rozprávanie vypočul v priamom prenose? Akokoľvek to už bolo, nemusíte sa ničoho obávať. Rozprávanie zo sna nie je nebezpečné a nie je signálom o vašom zdraví. Na druhej strane je to niečo výnimočné, zvláštne. Prečo? Dozviete sa v článku.

Rozprávanie zo sna nie je v žiadnom prípade nejakou fyzickou alebo duševnou poruchou. Naopak, až 50 % detí rozpráva v detstve zo sna, avšak s odstupom rokov sa tomu odnaučíme a prestaneme to robiť, až na niektoré výnimky.

Chronické rozprávanie zo sna, odborne nazývané somnilokvia, je považované za súčasť porúch spánku. Spôsobujú ho viaceré psychické faktory alebo aj stres. Podľa výskumu rozpráva zo spánku približne 5% dospelých ľudí.

Rozlišujú sa dve fázy a to REM fáza, počas ktorej sa nám sníva, a non-REM fáza. Ak sa nám rozprávanie zo sna stane počas REM fázy, tak sa nám nachvíľu aktivujú hlasivky a ústa, a vtedy vyslovujeme slová, ktoré hovorí iná postava v našom sne. Ak sa nám to stane počas non-REM fázy, tak vtedy sa nám nesníva, iba sa nám aktivujú opäť hlasivky a ústa, a my vydáme nezrozumiteľné slovo. Bližšie už táto fáza objasnená nie je, a tak ostáva stále záhadou.

Takéto naše rozprávanie zo sna však netrvá dlho a poväčšine povieme iba slovo alebo slovné spojenie, nejde však o dlhé vety a vyprávanie. Aj keď aj v tomto prípade sa nájdu výnimky, ktoré to dokážu dlhšie.

Akokoľvek hovorené slová či vety nemusíte brať vážne, pretože by neposlúžili ani ako dôkaz v súdnej sieni.

Foto: www.flickr.com
Zdroj: testtube.com, livescience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií