Reklama/advertisment

Aj vám sa už viackrát stalo, že ste po prebudení zistili, že ste rozprávali zo sna? Alebo ste boli azda vy tým poslucháčom, ktorý si takéto nočného rozprávanie vypočul v priamom prenose? Akokoľvek to už bolo, nemusíte sa ničoho obávať. Rozprávanie zo sna nie je nebezpečné a nie je signálom o vašom zdraví. Na druhej strane je to niečo výnimočné, zvláštne. Prečo? Dozviete sa v článku.

Rozprávanie zo sna nie je v žiadnom prípade nejakou fyzickou alebo duševnou poruchou. Naopak, až 50 % detí rozpráva v detstve zo sna, avšak s odstupom rokov sa tomu odnaučíme a prestaneme to robiť, až na niektoré výnimky.

Reklama/advertisment

Chronické rozprávanie zo sna, odborne nazývané somnilokvia, je považované za súčasť porúch spánku. Spôsobujú ho viaceré psychické faktory alebo aj stres. Podľa výskumu rozpráva zo spánku približne 5% dospelých ľudí.

Reklama/advertisment

Rozlišujú sa dve fázy a to REM fáza, počas ktorej sa nám sníva, a non-REM fáza. Ak sa nám rozprávanie zo sna stane počas REM fázy, tak sa nám nachvíľu aktivujú hlasivky a ústa, a vtedy vyslovujeme slová, ktoré hovorí iná postava v našom sne. Ak sa nám to stane počas non-REM fázy, tak vtedy sa nám nesníva, iba sa nám aktivujú opäť hlasivky a ústa, a my vydáme nezrozumiteľné slovo. Bližšie už táto fáza objasnená nie je, a tak ostáva stále záhadou.

Takéto naše rozprávanie zo sna však netrvá dlho a poväčšine povieme iba slovo alebo slovné spojenie, nejde však o dlhé vety a vyprávanie. Aj keď aj v tomto prípade sa nájdu výnimky, ktoré to dokážu dlhšie.

Akokoľvek hovorené slová či vety nemusíte brať vážne, pretože by neposlúžili ani ako dôkaz v súdnej sieni.

Foto: www.flickr.com
Zdroj: testtube.com, livescience.com