Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 mýtov o prvej pomoci, ktoré môžu poškodiť zdravie: Tieto veci rozhodne nerobte

Je dobre, ak v núdzi viete poskytnúť prvú pomoc či už rodine, priateľom, alebo náhodným okoloidúcim. Mnohí robia chyby pri poskytovaní prvej pomoci.  Pozrite sa na 10 mýtov o prvej  pomoci, ktoré môžu uškodiť vášmu zdraviu.

Sú situácie, keď by ste mali poskytnúť prvú pomoc, no nie vždy si ste istý či je správne to, čo chcete urobiť. Mnohí len bezmocne stoja a nevedia čo a ako. Existuje 10 mýtov o prvej pomoci, o ktorých by ste mali vedieť a vyhýbať sa im pri poskytnutí prvej pomoci.

10 mýtov o prvej pomoci:

1.Dávanie ľadu na modriny

Ľad síce pomáha pri modrinách, ale nesmiete si ho dať priamo na pokožku, pretože studené môže ublížiť. Správne by ste medzi kožu a ľad mali dať látku alebo vrecúško s ľadom. Ľad v takejto forme aplikujte 20 minút, potom odstráňte ľad a počkajte 20 minút aj viac. Opakujte niekoľko krát.

2.Potieranie človeka s teplotou octom alebo alkoholom

Ocot a alkohol sa vstrebávajú do krvi. Potieranie alkoholom môže vytvoriť intoxikácie, zatiaľ čo ocot môže vytvoriť  príliš veľa kyslosti. Je to zvlášť nebezpečné pre deti.

Ak máte vy alebo niekto vo vašom okolí teplotu, môžete ju znížiť  pomocou pitného režimu. Teplé čaje, voda. Je potrebné vyvetrať izbu a tým ju schladiť. Keď sú tieto podmienky splnené, človek sa môže dostať z teploty sám, ak nie je príliš vysoká.

3.Zdvíhanie osoby v bezvedomí

Ak je niekto v bezvedomí, nezdvíhajte mu hlavu alebo ho neprskajte studenou vodou, pretože to môže zhoršiť kŕče. Ak človek nadobudne vedomie, nemali by ste mu dať piť kávu lebo energetický nápoj – kofeín vedie k dehydratácii.

Človeku v bezvedomí by ste mali dvihnúť nohy hore, rozopnúť všetky tesné časti odevu. Keď sa preberie, nedovoľte mu hneď stať. Po niekoľkých minútach mu pomôžte vstať a chvíľu ho ešte podopierajte. Pre doplnenie tekutín mu dajte pohár čistej vody.

4.Použite maslo alebo kyslú smotanu na popáleniny

Dôvod prečo sa budete cítiť lepšie je ten, že tieto potraviny pôsobia chladivo na popáleniny. Maslo alebo kyslá smotana schne rýchlo a vytvára film spôsobujúce tepelné zmeny.Teplo ide hlbšie a robí viac škody.

Popáleninu podržte 15 minút pod studenou vodou (nie ľadovou). Nikdy si nepraskajte pľuzgiere, pretože odstránite ochrannú vrstvu a necháte tak ranu otvorenú, ktorá môže začať hnisať.

5.Vytknuté členky

Nemali by ste sa snažiť „opraviť“ vytknutý členok sami, pretože si môžete spôsobiť ďalšie zranenia. Obviažte končatinu a dostaňte zraneného do nemocnice. Končatinu obviažte v pohodlnej polohe, znehybnite nielen miesto možnej zlomeniny, ale rovnako aj 2 najbližšie kĺby.

6.Aplikovanie tepla na výron

Teplé oblečenie vám nepomôže, ak máte výron. Je to jeden z 10 mýtov, pretože teplo bude posilňovať krvný tok, čo vedie k vážnemu opuchu.

V prvých dňoch po zranení aplikujte liečbu chladom. To zmierni zápal a bolesť. Zabezpečte minimálne zaťaženie na zranenú končatinu na 48 hodín.

7.Vyvolanie zvracania pri otrave

Štandardné odporúčanie pri otrave je, aby ste si vyvolali zvracanie sami. Avšak, je to prísne zakázané, ak ste boli otrávení kyselinou, alkalickými kovmi alebo inými žravými látkami.

Zavolajte okamžite záchranku. Ak si stále myslíte, že vracanie vám pomôže, nepoužívajte mangán, jedlú sódu alebo mlieko na vyvolávanie vracania. Namiesto toho by ste mali piť veľa teplej vody.

8.Vyberanie cudzieho telesa z oka

Ak si necháte cudzie teleso v oku a snažíte sa ho vybrať sami, riskujete neprávny pohyb vašej ruky a tým zranenie.

Zakryte oko gázou a navštívte lekára. Jedine vtedy, ak ide o chemickú popáleninu, si prepláchnite oko vodou.

9.Ťahanie predmetov z rany

Môžete vytiahnuť triesku  alebo malý črep z prsta, ale nikdy nevyťahujte objekty z tela z vážnejších poranení. Môže dôjsť k silnému krvácaniu až k smrti.

Ak ide o vážnejšie poranenie (nôž v nohe, črep v hrudníku),  nesnažte sa pomôcť tým, že budete zapichnutý predmet z tela vyťahovať. Mali by ste ísť čo najskôr k lekárovi, ktorý  predmet z tela vytiahne.

10.Nanášanie mastí na rany

Masť vytvára nežiadúcu vlhkosť pre ranu. Preto sa rany  skôr a lepšie zahoja na čerstvom vzduchu. Ranu opláchnite čistou vodou a mydlom a prelepte čistým obväzom. Ranu môžete po dezinfikácii nechať aj bez obväzu alebo leukoplastu, aby sa čím skôr zahojila.

Zdroj: brightside.me

zdroj obrázka: https://pixabay.com/sk/prv%C3%A1-pomoc-zdravotn%C3%A9-pomoc-prv%C3%BD-1040283/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií