fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VÝZVA: Ako som za týždeň schudla 4 kilá? Žiadna hladovka, TOTO ma zasýtilo

Výzva znela jednoducho. Budem jesť len ovocie a zeleninu. Aké je to vzdať sa veľkej časti potravín v krajine plnej rýchleho a lacného jedla?

Máte tip? napíšte nám mailom

Žijeme v krajine, kde takmer nepoznáme hlad. Máme ľahký prístup k rýchlemu a lacnému jedlu a v konzumácii nezdravých surovín nám nič nebráni. Nepravidelná strava, nedostatočná hydratácia, málo pohybu a stres vedie k bolestiam hlavy, chrbta a vo veľkej miere ovplyvňuje aj psychiku človeka. Teda aspoň tú moju.

To všetko vyústilo do akejsi neistoty z toho, či robím veci správne. Ako môžem byť úspešná v dôležitých oblastiach svojho života, keď nezvládam základnú životosprávu? Preto som sa rozhodla, že týždeň budem jesť len ovocie a zeleninu. Táto výzva trvala presne sedem dní a v tomto článku sa dozviete:

 • čo ma motivovalo podstúpiť túto výzvu,
 • ako som sa na ňu pripravovala,
 • koľko kíl som schudla,
 • aké recepty som si obľúbila,
 • akú traumu som dostala,
 • aké benefity mi výzva priniesla.
jedlo
Zdroj: unsplash.com

Prečo som sa rozhodla pre ovocie a zeleninu?

V prvom rade mi nešlo o žiadnu diétu, aj keď nejaké to kilečko dole by potešilo asi každú ženu. Keďže som si uvedomila, ako málo ovocia a zeleniny jem, voľba bola jasná. Jesť týždeň len ovocie a zeleninu nie je pre moje telo predsa nič drastické v porovnaní s tým, čo som jedla predtým.

Môj bežný deň dovtedy pozostával z jednoduchých raňajok, ktoré tvorilo pečivo, maslo, šunka a kúsok zeleniny. Obedy som väčšinou stíhala až v poobedňajších hodinách, kedy som už bola poriadne hladná. A keďže som deficit jedla potrebovala podvedome nejako dohnať, na večer som sa nehanbila otvoriť si čipsy.

Ako vyzerala moja príprava na detox?

Zopár dní pred diétou som sa snažila nezdravé jedlo obmedziť. Nechcela som totiž svojmu telu spôsobiť šok. Prečítala som si aj zopár článkov o fruitariánstve a vitariánstve. Zážitky blogerov, ktorých články som čítala, opísali túto skúsenosť ako veľmi pozitívnu. Tiež ma primäli aj k tomu, aby som okrem ovocia a zeleniny jedla aj semiačka a orechy.

výzva ovocie a zelenina
Zdroj: unsplash.com

Deň pred detoxom som sa vybrala na nákup čerstvých surovín. Kúpila som napríklad banány, mango, kiwi, granátové jablko, cviklu, mrkvu a mandľové orechy. Chia semiačka, ľanové semiačka, citrón a jablká som už mala doma. Nič mi teda nebránilo v tom, aby som túto zaujímavú skúsenosť začala.

Prečítajte si tiež:
5 produktov, ktorými poškodzujeme životné prostredie a ani sme o tom nevedeli

Čo ma najviac prekvapilo?

Milo ma prekvapil už len samotný fakt, že jesť výhradne zeleninu a ovocie nie je nič zložité. Aj preto sa mi táto výzva hneď zapáčila. Nemusela som strácať čas varením, a tak som sa mohla venovať mnohým iným aktivitám. Rýchlosť prípravy niektorých jedál, ako napríklad smoothie alebo šalátov, ma jednoducho veľmi tešila.

Prekvapene som si tiež uvedomila, ako málo jedla v skutočnosti potrebujem. Jeden šalát alebo smoothie ma dokázalo zasýtiť aj na štyri hodiny. Nepotrebovala som na to žiadne pečivo alebo mäso. Stačilo mi ovocie, zelenina, ľanové semiačka a zopár orechov.

jedlo
Zdroj: unsplash.com

Ďalšia prekvapivá zaujímavosť sa týkala vône. Po približne troch dňoch som dokázala vycítiť vôňu slaniny alebo klobásy aj cez stenu. Najväčší boj som zvádzala v momente, kedy som krájala veľký tanier klobások, slaniny a syrových výrobkov pre návštevu. Slinky sa mi hrnuli jedna radosť, no jediné, čo som mohla urobiť, bolo len slastné ovoniavanie týchto pokrmov.

Aj keď si uvedomujem všetky dôvody, prečo sú vegetariáni vegetariánmi a vegáni vegánmi, ja sa mäsa jednoducho nedokážem vzdať. Som naozaj veľká milovníčka dobrých jedál a keď ma v nose pošteklí vôňa slaniny, jednoducho jej nedokážem odolať.

Ako vyzeral môj denný jedálniček?

Ráno som si dopriala veľké množstvo energie pollitrovým ovocným smoothie. Vždy som doň pridala aj špenát alebo mrkvu, aby nebol výlučne ovocný. Nechcela som do seba dávať priveľa cukrov, ktoré by som pri svojej sedavej práci aj tak nevyužila. Do obedu som si ešte dopriala nejaký kus ovocia, napríklad úžasne sladké čerešne, ktoré zohnala mamka na poľskom trhu.

výzva ovocie a zelenina
Zdroj: Mária Šmilňáková

Na obed som si zvykla pripraviť zeleninové smoothie, alebo som zjedla zopár uhoriek zo záhrady, ktoré ma vždy spoľahlivo zasýtili. Na večeru som si pochutnala na šaláte, ktorý zväčša tvorili listy baby špenátu, paradajky, uhorky, reďkovky, cibuľa a nastrúhaná mrkva. Keď som vedela, že budem dlho hore, dopriala som si ho za poriadnu misu. A ak ma večer pri televízii prepadla pažravka, zjedla som zo desať orechov.

Môj najobľúbenejší recept

Do mangového smoothie som sa zaľúbila hneď, ako som ho ochutnala. Nielenže dobre vonia, ale aj chutí a jeho príprava je veľmi jednoduchá. Potrebujeme polovicu manga, 2 banány a baby špenát. Všetko rozmixujeme, dolejeme vodu a pridáme chia semiačka, ľanové semiačka a približne 5 mandľových orechov.

Prečítajte si tiež:
6 cvikov, ktoré môžeme urobiť bez toho, aby sme vstali z postele

Znova premixujeme a podávame. Osobne preferujem hustejšie smoothie a jednotlivé sústa je podľa výživových poradcov dobré aj prežúvať. Skvelú chuť podčiarkne napríklad aj taká šťava z citróna alebo limetky.

výzva ovocie a zelenina
Zdroj: Mária Šmilňáková

Naopak, najviac ma sklamalo cviklovo-jablkové smoothie. Cvikla nie je surovina, ktorú by som nejako veľmi obľubovala, ale vždy, keď mám možnosť dať si ju, urobím tak najmä preto, že je zdravá. Keď som začala chystať tento recept, pri vôni, ktorá sa z cvikly šírila, som nestíhala prehĺtať slinky. V skutočnosti to však nedopadlo podľa mojich predstáv.

Tento recept mi spôsobil traumu

Chyba bola možno v tom, že som cviklovo-jablkové smoothie nerobila v originálnom prístroji na to určenom. Keďže nemám Nutribulet alebo podobnú pomôcku, ovocie a zeleninu som jednoducho mixovala v obyčajnom kuchynskom mixéri. To spôsobilo, že tvrdšie kusy potravín, ako napríklad jablko alebo mrkva, neboli rozomleté na kašu, ale na malé kúsky.

To mi však neprekážalo, lebo, ako som spomenula, mám radšej hustejšie smoothie. Až do tohto momentu. Kusy cvikly a jablka mi jednoducho nešli dole krkom. Možno som to aj prehnala s cviklou. Jedno však viem určite. S cviklou nebudem experimentovať ešte niekoľko mesiacov.

jedlo
Zdroj: unsplash.com

Čo mi výzva priniesla?

Zistila som, že:

 • na normálne fungovanie môjho tela vôbec nepotrebujem až toľko jedla, ako som si myslela,
 • jedlo neskutočne dobre vonia, najmä vtedy, keď ho nemôžete alebo nechcete jesť,
 • povedať nie nezdravému jedlu vôbec nie je až také ťažké,
 • večernú pažravku jednoducho zaženiem niekoľkými orechmi,
 • zdravá strava významne prispieva k získaniu strateného sebavedomia,
 • za sedem dní tejto stravy som schudla štyri kilá,
 • vďaka zelenine a ovociu mám oveľa viac energie.
Poznámka: Týmto článkom nenabádame na extrémne diéty a ani ich nijako nepodporujeme. Skúsenosť autorky slúži čitateľom výlučne ako informačný článok. Tento obsah sa nesie v osobnom duchu autorky a jej vlastných skúseností.
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií