fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čomu sa vyhnúť, keď chcete vycvičiť mačku podobne ako psa

Hovorí sa, že mačka je pánom človeka, nie naopak. Pokorte svojho tvrdohlavého miláčika.

Máte tip? napíšte nám mailom

Hovorí sa, že mačka je pánom človeka, nie naopak. Pokorte svojho tvrdohlavého miláčika.

1. Zásoba odmien

Podobne ako psy, aj mačky potrebujú byť neustále odmeňované, aby sa triky naučili . Majte po ruke vždy dobroty, ktoré vaša mačka alebo kocúr naozaj milujú. Odmeny by mali byť menšie a mali by ste im ich ponúkať častejšie, aby nestratili o výcvik záujem.

2. Získajte si jej pozornosť

Vašej mačke sa nebude chcieť do učenia, ak na to nebude mať náladu. Ak začnete s dávaním odmien, možno ju zaujmete. Ak však nebude mať o vašu snahu ani najmenší záujem, nechajte ju tak. Netreba strácať trpezlivosť, ale skúsiť to neskôr.

ako vycvičiť mačku
Zdroj: unsplash.com/Paul Hanaoka

3. Použite zariadenie vydávajúce zvuk

Toto zariadenie stlačte vždy, ak váš miláčik urobí niečo, čo ste od neho vyžadovali. Tento zvuk a dobrá odmena ho naučí postupne triky opakovať. Takéto zariadenia sa dajú nájsť v rôznych obchodoch pre zvieratá. Ak by ste však žiaden nenašli, pokojne postačí zvuk vytvorený napríklad píšťalou.

Prečítajte si tiež:
Freddie Mercury má ulicu v Londýne: Neuveríte prečo!

4. Nech sú sekvencie tréningu krátke a časté

Mačky sa učia vďaka opakovaniu, takže častý tréning im pomáha trik zvládnuť. Pokúste sa povel opakovať aj niekoľkokrát počas dňa. Ak trik dokončí, dajte jej odmenu a pokúste sa, aby ho zopakovala ešte aspoň päť či desať ráz. Jednoducho tak dlho, ako ju to bude baviť. Nezabudnite jej zakaždým dať odmenu.

ako vycvičiť mačku
Zdroj: unsplash.com/Marko Blazevic

5. Bez slov

Nepoužívajte slová, pokiaľ sa mačka nenaučí trik. Napríklad, ak chcete, aby vaša mačka sedela, nepoužívajte slovo „sadni“, kým trik ešte nevie vykonať. To pomôže mačke spojiť slovo konkrétne s trikom.

6. Neučte ju viac než jeden trik naraz

Pokúšať sa naučiť mačku viac než len jeden trik naraz ju môže pomýliť. Nemusí totiž pochopiť, pre aký výkon je kedy odmenená. Počkajte, až zvládne jeden trik, skôr než prejdete na ďalší.

ako vycvičiť mačku
Zdroj: unsplash.com/Yerlin Matu

7. Netrestajte ju

Mačky sa učia, keď dostávajú odmenu a pozitívne reakcie. Trestanie pri neuposlúchnutí na povel ju môže len demotivovať a stresovať. Ak o učenie nemá záujem alebo nepracuje úspešne, skúste to znova neskôr. Dajte si prestávku vy aj vaša mačka, aby ste sa obaja na učenie tešili.

Prečítajte si tiež:
Internetom sa šíri video, na ktorom je zachytený rasistický dávkovač mydla. Na prvý pohľad vtipné zábery však poukazujú na závažný problém spoločnosti

Zdroje: wikihow.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií