fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alkohol zvyšuje riziko hlavne tejto rakoviny

Alkohol je karcinogén a zvyšuje riziko mnohých zhubných nádorov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Do akej miery alkohol zvyšuje riziko rakoviny u konkrétneho človeka, určuje napríklad množstvo konzumovanej dávky a pravidelnosť jeho požívania. Uvádza gastroenterológ Peter Minárik.

Alkohol zvyšuje riziko rakoviny prsníka a hrubého čreva

Podľa jeho slov existujú presvedčivé dôkazy o tom, že alkohol zvyšuje riziko rakoviny ústnej dutiny, hltana, hrtana, pažeráka, hrubého čreva, konkrétne u muža ohrozuje konečník, u žien zasa prsník, a to u žien pred menopauzou aj po menopauze.

Alkohol zvyšuje riziko rakoviny pečene a hrubého čreva

Rovnako poznamenal, že existujú pravdepodobné dôkazy o tom, že alkohol zvyšuje riziko rakoviny pečene a hrubého čreva – konečníka u žien. Alkohol pravdepodobne nezvyšuje riziko rakoviny obličiek. Riziko rakoviny pľúc je spojené predovšetkým s fajčením. Minárik preto odkázal na stanovisko expertov, ktoré hovorí o tom, že toto riziko dramaticky stúpa u fajčiarov, ktorí navyše pijú alkohol.

Odborník poukázal aj na to, že podľa výskumov vzťah medzi pitím alkoholu a zvýšenou úmrtnosťou na zhubné nádory sa znižuje, alebo až takmer úplne stratí u tých ľudí, ktorí pravidelne cvičia a ich telesná aktivita dosahuje medzinárodné odporúčania.

Prečítajte si tiež:
Odľahlý írsky ostrov hľadá dvoch ľudí, aby tam zadarmo žili a prevádzkovali kaviareň

Ľudia, ktorí pijú alkohol najviac, majú zvýšené riziko celkovej úmrtnosti

Gastroenterológ tiež uviedol, že podľa štúdií ľudia, ktorí pijú alkohol najviac, majú zvýšené riziko celkovej úmrtnosti bez ohľadu na to, či majú dostatočnú telesnú aktivitu. Prízvukoval tiež, že 30 minút pohybu denne je absolútne minimum, ktoré môže každý človek urobiť pre svoje zdravie.

Ľuďom, ktorí nepijú alkohol, odporúča, aby ani nezačali piť, a to ani vtedy, keď majú dostatok fyzickej aktivity. Ak už niekto pije alkohol, mal by podľa gastroenterológa dodržiavať bezpečný denný limit. Ten predstavuje maximálne dva alkoholické nápoje pre muža a jeden pre ženu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií