Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Carl Reiner: sedem desaťročí v šoubiznise

Keď koncom júna 2020 prišla správa o úmrtí Carla Reinera, šoubiznis ostal v šoku. V úctyhodnom veku 98 rokov podľahol veterán komédií a filmu krátkej chorobe a zanechal za sebou sedem desaťročí famózneho herectva a britkého humoru.

Jeho syn, režisér Rob Reiner, ho nazval svojím majákom a zo všetkých kútov šoubiznisu prichádzali chválospevy na muža, ktorý vniesol zábavu do života mnohých ľudí.

Jeho výrazný vplyv zmenil tvár sveta zábavy.

Zrodila sa hviezda a začala vyše sedemdesiatročná herecká kariéra

Carl Reiner prišiel na svet v New Yorku v roku 1922. Syn židovských imigrantov od raného veku miloval vystupovanie a ako tínedžer študoval herectvo. Ani prepuknutie druhej svetovej vojny nepotlačilo jeho talent: Reiner slúžil v armádnom umeleckom súbore a práve tam krátko po vojne v roku 1948 debutoval na Broadwayi v muzikáli Inside USA.

Divadlo bolo skvelým priestorom pre herecké talenty doby, ale s blížiacimi sa 50. rokmi prichádzal nový rival – televízia. V povojnových USA zažívala nesmierny boom a mladý herec bol v správnom čase na správnom mieste. Vystupoval v populárnom programe Your Show of Shows. Tam stretol Mela Brooksa a zrodilo sa komediálne partnerstvo a priateľstvo, ktoré pretrvalo najbližších sedem desaťročí. Vďaka tomuto partnerstvu vznikli komediálne skeče, ktoré sa dodnes tešia obľube fanúšikov na celom svete.

2000-ročný muž a séria ocenení

V 50. rokoch narazil Carl Reiner priam na zlatú žilu kreativity a vytvoril niektoré zo svojich najznámejších skečov, medzi nimi skeč s dvetisícročným mužom. Reiner v ňom hrá moderátora, ktorý kladie otázky svojmu dvetisícročnému hosťovi Melovi Brooksovi. Ten na spontánne otázky dáva improvizované odpovede. V skeči sú klasické šplechy ako: „Poznali ste Ježiša?“ „Jasné, taký chudý chalanisko v sandáloch, dlhé vlasy a vláčil sa s 11 ďalšími chalanmi. Stále mi chodil do obchodu a nikdy nič nekúpil. Vždy si pýtal len vodu.“ Šou sa okamžite stala hitom. Dokonca sa dostala aj za múry ďalekého Buckinghamského palácakráľovná Alžbeta II bola údajne vernou fanúšičkou.

Reiner tu predviedol svoju širokú škálu talentov, vyhral dve ceny Emmy ako herec vo vplyvnom programe Caesar’s Hour a v 60. rokoch získal celý rad ocenení za svoje scenáre pre Dick Van Dyke Show. Tento sitkom sa dodnes považuje za jeden z najlepších amerických programov všetkých čias.

Na základe vlastných zážitkov napísal dokonca román, Enter Laughing, a akoby herectvo, tvorba oceňovaných programov a písanie románov nestačilo, režíroval v roku 1967 aj jeho filmovú verziu, čo mu naštartovalo dlhú režisérsku kariéru.

Úspech u širokého filmového publika

Po režírovaní niekoľkých úspešných komédií dosiahol Reiner obrovský úspech s filmom Blázon v roku 1979, v ktorom sa spojil so Steveom Martinom. Film získal ocenenie kritiky a o 20 rokov neskôr inšpiroval  legendárneho Stanleyho Kubricka k natočeniu filmu Spaľujúca vášeň.

Partnerstvo Reinera s Martinom prekvitalo a vzišli z neho ešte tri úspešné filmy, napríklad Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu z roku 1982. Keď sa dopočul o priateľovej smrti, Steve Martin povedal, že Reiner bol jeho „najväčší mentor vo filmoch aj v živote“.

Žiaľ, posledné Reinerove režijné pokusy nedosiahli rovnaké uznanie. Koncom 80. rokov ešte zaznamenal niekoľko skromných úspechov, no potom prišiel nevýrazný Bert Rigby, You’re a Fool, ktorý sa stretol s negatívnymi reakciami.

Po poslednom pokuse v roku 1997 s filmom Stará láska nehrdzavie, kde hrala Bette Midler, sa Reiner rozhodol opäť sa zamerať na herectvo. Mal za sebou bohatú režisérsku kariéru, vyčaril úsmev na nejednej tvári a inšpiroval aj svojho syna Roba, aby sa vydal na filmársku dráhu – u nás poznáme jeho filmy Zopár správnych chlapov alebo Pri mne stoj!

Neskorší život a odkaz

Aj vo vyššom veku sa Reiner stále vyznačoval širokým záberom hereckých úloh. Objavil sa v remaku Dannyho jedenástky v skupine zločincov, ktorí ani neskúsia obabrať slávne kasíno Bellagio pomocou trikov ako je počítanie kariet, ale rovno si to namieria do trezoru s hotovosťou. Bol to úplný opak jeho neskoršej roly Carla Reinerocerosa v Príbehu hračiek 4, kde stvárnil hračkársku verziu seba samého, čo jeho fanúšikov nesmierne pobavilo.

Reiner nezabudol ani na svoje televízne korene a vystupoval v mnohých známych komediálnych seriáloch v 90. a nultých rokoch, medzi nimi Frasier, King of the Hill a dokonca Ally McBeal. Pre pokročilý vek sa musel obmedziť iba na hosťovské úlohy, ale jeho herectvo ešte stále malo komickú iskru, ktorou sa preslávil.

Ak si Carla Reinera máme zapamätať len pre jednu vec, asi to nebude jeho hviezdna kariéra plná ocenení, vrátane 11 cien Emmy a jednej ceny Grammy. Skôr si ho ľudia zapamätajú pre jeho osobný šarm. Mnohí známi herci, ktorých inšpiroval, napríklad Steve Martin či Bette Midler, spomínali, že bol veľmi vrúcny a starostlivý. Dick Van Dyke o tom hovoril ako o „hlbšom pochopení ľudskej podstaty“, a práve táto empatia živila jeho kreativitu.

Carl Reiner raz povedal: „musíte si sám seba predstaviť ako niekoho veľmi obyčajného. Ak si predstavíte seba ako priemer a niečo vás rozosmeje, tak to rozosmeje každého.“ Možno toto bol dôvod, prečo jeho práca rezonovala v srdciach toľkých miliónov ľudí a prečo v ňom šoubiznis stráca významnú osobnosť.

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií