fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Londýne vytvoria 11 kilometrov dlhý chodník z kvetov pre včely a iný drobný hmyz. Chcú im pomôcť prežiť

Máte tip? napíšte nám mailom

Všetci vieme, že aj svet má svoje limity a nakoniec všetko, čo urobíme, bude mať v blízkej dobe nejaký vplyv.

Nie vždy je tento vplyv pozitívny. Preto je nevyhnutné, aby sa s ohľadom na ekosystém uvažovalo o tom, ako negatívne vplyvy odstrániť. V najlepšom prípade sa snažiť, aby vôbec nenastali.

Včely ako nenahraditeľná súčasť nášho života

O včelách, ich význame a problémoch súvisiacich s ich prežitím píšeme pomerne často. V blízkej dobe sme vás informovali o nie veľmi šťastnej udalosti masívnom úhyne včiel, ale aj o oveľa viac príjemnejších veciach fotkách včiel, ktoré spia a túlia sa k sebe, v takejto polohe je ich vidieť skutočne výnimočne. Vedeli ste, že najmenší McDonald´s otvorili vo Švédsku a je určený práve pre včely?

Treba si uvedomiť, že včely a iné opeľovače hrajú v ekosystéme nenahraditeľnú úlohu. Práve vďaka nim sa nám dostáva potrava priamo na tanier. Až tretina potravín závisí od ich opeľovania. Znamená to, že s klesajúcim počtom včiel paralelne klesne aj produkcia potravín. Rastliny totiž nebude mať kto opeľovať.

11-kilometrový chodník z kvetov pre záchranu včiel

Keďže osud včiel je v ohrození, ľudia sa ich snažia zachrániť rôzne. Okrem stále aktuálnej petície na záchranu včiel sa aktivisti v okolí Londýna (konkrétne v London Borough of Brent) snažia vytvoriť 11-kilometrový chodník z kvetov, ktorý je špeciálne navrhnutý na ich záchranu.

https://twitter.com/Brent_Council/status/1130416005413523457

Chodník bude viesť presne cez tie oblasti, ktoré sa javia ako rizikové, nachádzajú sa tu najmä stavebné, priemyselné a súkromné pozemky. Tie hmyzu nedávajú žiadnu šancu – kvety ani iné rastliny, ktoré by prilákali včely, tu nenájdete, hmyz tu vidieť len výnimočne.

London National Park City

Týmto vysoko efektívnym spôsobom sa snažia zachrániť nielen včely, ale i vážky a iný drobný hmyz, ktorý vinou ľudí stratil svoje prirodzené prostredie. Hoci nejde o žiadnu novinku, pretože takýto chodník sa nachádza na niekoľkých miestach sveta, plnú zodpovednosť za organizovanie celého projektu nesie nezisková organizácia London National Park City. Jej úlohou je vysadiť rôzne druhy kvetov s cieľom zvýšiť biodiverzitu a pomôcť prežiť včelám a inému drobnému hmyzu, ktorý je taktiež nevyhnutný pre ekosystém. Na Slovensku síce chýbajú cyklotrasy, no takéto chodníky by sa zišli oveľa viac, čo poviete?

https://twitter.com/runwithandy/status/1126904957196734465

Zdroj: upsocl.com, instagram.com/beepower.sk, instagram.com/McDonald´Sverige, Twitter.com/Andy 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií