fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chýba vám hormón lásky? Táto činnosť vám dokáže zaistiť jeho zvýšenie

Máte tip? napíšte nám mailom

Chýba vám láska? Máte pocit, že máte málo hormónu lásky? Nesmúťte už viac, ale kúpte si psa!

Oxytocín sa často nazýva ako hormón lásky, hormón dôvery alebo dokonca aj ako hormón morálky. Ide o hormón, bez ktorého by sme nedokázali byť láskaví, starostliví a sociálni, pretože by sme nevedeli milovať a veriť druhým. Tento hormón znižuje hladinu stresu, zvyšuje dôveru a empatiu, čím upevňuje medziľudské vzťahy. Jeho hladina sa výrazne zvyšuje pri sexuálnom vzrušení a vedci sa domnievajú, že tento hormón sa vytvoril z pôvodnej ľudskej potreby žiť v tlupe.

Čo však robiť, keď pri sebe nemáte svoju polovičku? Ako si máte vtedy zaistiť zvýšenie hormónu lásky? Odborníci radia, kúpte si psa a pozerajte si s ním do očí!

pes

Na túto zaujímavosť upozornil psychiater Radkin Honzák, ktorý pozoroval výskum japonských zoológov a neurovedcov. Tí chceli zistiť, ako sa bude meniť množstvo oxytocínu v čase, keď si budú človek a pes pozerať navzájom do očí. Zistilo sa, že ak je vzťah medzi zvieraťom a človekom dosť blízky, dokážu “psie oči” v človeku vyvolať neurochemickú reakciu, vďaka ktorej vzrastie hladina oxytocínu, čo u človeka vyvolá pocit šťastia, lásky.

Prečítajte si tiež:
Viac ako 2 hodiny stojí na stanici vlak z Prahy, cestujúci má podozrenie na koronavírus

Ak sa nad tým zamyslíte, tak na tom bude naozaj niečo pravdy… Pes je predsa považovaný za najlepšieho priateľa človeka a nejeden starší človek ho má ako jediného spoľahlivého spoločníka.

Zdroj: www.zeny.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií