fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Činohra SND opäť v Prahe

Činohra Slovenského národného divadla prezentuje v týchto dňoch štyri inscenácie z Modrého salóna v Divadle Kolowrat v Prahe.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.4.2022 (Webnoviny.sk) – Činohra Slovenského národného divadla prezentuje v týchto dňoch štyri inscenácie z Modrého salóna v Divadle Kolowrat v Prahe. Na scéne divadla, ktoré sídli v historickom Kolowratskom paláci na Ovocnom trhu v centre Prahy, sa prvé predstavenie v nedeľu 10. apríla 2022 stretlo vo vypredanej sále s mimoriadnym záujmom a ohlasom. Činohra SND uviedla hru Natalie Kocab Sova. Je to emotívny príbeh o názorových stretoch i porozumení medzi dvoma generáciami – vnučkou a babkou. Hru, pôvodne koncipovanú pre desať postáv, prepísala úspešná súčasná česká spisovateľka, dramatička a speváčka Natalie Kocab pre SND, na telo pre dve herecké osobnosti. V réžii Valerie Schulczovej sa predstavili Božidara TurzonovováAnežka Petrová.

Hosťovania slovenských divadiel v Česku a opačne sú vždy kultúrnou udalosťou. Činohra SND uviedla naposledy v ND Praha v novembri 2019 inscenáciu Dnes večer nehráme.

“S ideou aktuálneho hosťovania prišla riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe pani Ľubica Krénová. Výberom inscenácií sme chceli ukázať rôznu poetiku i rôznosť tém uvádzaných hier v Modrom salóne, ktoré majú politický, sociálny i spoločensko-kritický akcent,” spresňuje riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová.

Prečítajte si tiež:
Muž onanoval za bieleho dňa na ulici v Bratislave a zároveň sa uspokojoval obuškom (foto)

V pondelok 11. apríla bola na programe hra Deklarácia závislosti z pera dvojice mladých tvorcov Michala Beleja a Daše Krištofovičovej, ktorá je aj režisérkou hry. Prenesie nás do roku 1929 a čias feministických protestov proti tabakovému priemyslu, je inšpirovaná životným príbehom osobnosti z marketingovej sféry Edwardom Bernaysom, synovcom Sigmunda Freuda, a jeho manželky Doris Fleischmanovej. Skvelá príležitosť pre Gabrielu Dzuríkovú a jej partnera Andreja Šoltésa.

Mimoriadne hlboký ľudský príbeh, sugestívnu dokudrámu autora a režiséra Matúša Bachynca Milada uvidia návštevníci Divadla Kolowrat v Prahe v utorok 12. apríla. Hovorí o nezlomnosti silnej ženy – dcéry, matky, bojovníčky Milady Horákovej. Jej životná sila a presvedčenie o pravde sú nielen mrazivým svedectvom o  totalitnom režime, ale v súčasnosti aj nečakaným apelom skoncovať s krutosťami na východe od našich hraníc. V úlohe Milady sa predstaví Vladena Škorvagová.

Na záver aktuálneho účinkovania Činohry SND v Prahe s hrami z repertoáru v Modrom salóne ponúka činoherný súbor v stredu 13. apríla hru Ľubomíra Feldeka Nepolepšený svätec alebo Vy máte v rukách moc, my pravdu – strhujúci príbeh osudu katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho. Ani najbrutálnejšie metódy vtedajšej ŠtB nedokázali zlomiť jeho vieru. V réžii Kamila Žišku excelujú Richard AutnerMatej Marušin.

Prečítajte si tiež:
Kollár prerušil rokovanie parlamentu pre údajné služobné cesty poslancov, Raši to označil za nezmysel (video)

Informačný servis

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií