Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čistiacie prostriedky, ktoré používame v domácnosti, negatívne vplývajú na naše zdravie. Aké sú ich alternatívy?

Nedávne štúdie preukázali, že chemikálie, ktoré obsahujú čistiace prostriedky, ktoré používame pri upratovaní domácnosti negatívne pôsobia na naše pľúca a celkové zdravie.

Väčšina z nich sa dá nahradiť alternatívou, ktorá neškodí, je dostupná a cenovo prístupná.

Prípravky na umývanie riadu

Podľa štúdií skonzumuje dospelý človek denne až 1 miligram prípravku na umývanie riadu. I keď si zrejme poviete, že to množstvo je zanedbateľné, je dokázané, že konzumácia týchto chemikálií spôsobuje nezvratné zmeny v tráviacom trakte. Navyše trvá veľmi dlho, kým sa ich telo dokáže zbaviť.

Bezpečnou alternatívou na umývanie riadu je umývať ho roztokom, ktorý sa skladá len z vody a jedlej sódy. Účinný roztok si môžete pripraviť tak, že polievkovú lyžicu sódy zmiešate s litrom vody a dáte ju zovrieť.

Zdroj: BrightSide

Čistiace prostriedky na okná

Väčšina čistiacich prostriedkov určených na okná obsahuje amoniak, vďaka ktorému prípravok zabezpečuje, že sklo ostane bez šmúh. Amoniak je však veľmi dráždivý k očiam, slizniciam, pokožke a pľúcam. Okrem toho tieto čističe obsahujú i ftaláty, ktoré sú zodpovedné za výraznú vôňu kvapaliny. Tento pach má negatívny vplyv na mužské reprodukčné orgány.

Okná si dokážete perfektne vyčistiť čírim alkoholom alebo octom.

Zdroj: BrightSide

Chemikálie určené na prečistenie upchatého potrubia

Existuje nespočetne veľa produktov, ktoré sú určená na prečistenie upchatého potrubia. Väčšina z nich funguje na báze hydroxidu sodného. Vďaka nemu sú tieto čističe veľmi účinné a prečistenie je rýchle a efektívne, no ich používanie je skutočne nebezpečné, pretože výpary z nich môžu vážne poškodiť sliznicu a dýchacie cesty a okrem toho táto chemikália dokáže spôsobiť nepekné popáleniny, ak sa dostane do styku s pokožkou.

Vyhnúť sa používaniu týchto prostriedkov sa veľmi nedá, ak už ich ale musíte použiť, nezabudnite na gumené rukavice a na tvár si dajte i rúško. Taktiež otvorte okná, aby sa miestnosť vetrala.

Zdroj: BrightSide

Pracie prostriedky

Podľa štúdií masívne reklamy na pracie prostriedky spôsobili, že dopyt po nich vzrástol o 40% percent v porovnaní s rokom 1985. Časté pranie však tkaninám nerobí dobre a tak sa oblečenie rýchlejšie opotrebuje. Navyše chemikálie, ktoré obsahujú, môžu spôsobovať alergické reakcie pri styku s pokožkou a dokážu dráždiť i sliznice.

Odporúča sa preto neprať príliš často. Samozrejme, ak je už vaše oblečenie príliš špinavé a je ho cítiť, treba ho vyprať.

Osviežovače vzduchu

Podľa amerických lekárov osviežovače vzduchu majú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Obzvlášť nebezpečné sú pre astmatikov. Zdravým ľuďom môžu spôsobovať migrény, dermatitídu a podráždenie slizníc.

Ak chcete vašu domácnosť prevoňať, stačí do pomaranča zastrčiť niekoľko klinčekov. Jemná prírodná aróma, ktorú dostanete, vás na zdraví nijako neohrozí.

Zdroj: BrightSide

Chemikálie obsahujúce chlór

Výrobcovia čistiacich prostriedkov do domácnosti radi a vo veľkom pri ich výrobe používajú chlór. Ten sa nám dostáva do tela dýchaním alebo pokožkou, no môžeme ho i prehltnúť bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Príliš chlóru sa prejaví začervenaním pokožky, očí alebo sťaženým dýchaním.

V dôsledku vyššie uvedených skutočností lekári odporúčajú vyhýbať sa prílišnému používaniu produktov, ktoré obsahujú chlór.

Zdroj: BrightSide

Leštidlo na nábytok

Dokonca aj vyparovanie leštidla na nábytok má negatívny vplyv na zdravie. Ak sa táto chemikália dostane do kontaktu s pokožkou alebo sliznicou, môže to mať vážne následky. Najčastejšia je bolesť žalúdka, úst a hrdla.

Skvelé a zdraviu neškodlivé leštidlo si dokážete jednoducho vyrobiť i doma. Stačí zmiešať pohár olivového oleja s 1/4 pohára citrónovej šťavy. Roztok, ktorý vznikne veľmi dobre odstraňuje šmuhy a nábytku vracia lesk.

Zdroj: BrightSide

Vysávač

Štúdia, ktorá prebiehala v Austrálii, preukázala, že väčšina vysávačov vyfukuje prach a baktérie späť do vzduchu. To vedie k alergiám ale i prípadnej infekcii.

Keďže je v domácnosti takmer nemožné fungovať bez vysávača, odporúča sa zaobstarať si nejaký kvalitný. Odborníci odporúčajú modely, ktoré majú HEPA filtre.

Zdroj: BrightSide

UPOZORNENIE: Týmto článkom nechceme vyvolať paniku a ani vás odradiť od toho, že chemické čistiace prostriedky prestanete úplne používať. Odporúčame vám len alternatívy, ktorými si ušetríte zdravie a aj peniaze. Pamätajte si však, že ak už používate v domácnosti (ale i mimo nej) nejaké chemikálie, dbajte na to, aby ste s nimi pracovali v gumených rukaviciach a ideálne aj s rúškom na ústa a nos.

Zdroj: BrightSide

 

Zdroj: brightside.me

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií