fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čistiacie prostriedky, ktoré používame v domácnosti, negatívne vplývajú na naše zdravie. Aké sú ich alternatívy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Nedávne štúdie preukázali, že chemikálie, ktoré obsahujú čistiace prostriedky, ktoré používame pri upratovaní domácnosti negatívne pôsobia na naše pľúca a celkové zdravie.

Väčšina z nich sa dá nahradiť alternatívou, ktorá neškodí, je dostupná a cenovo prístupná.

Prípravky na umývanie riadu

Podľa štúdií skonzumuje dospelý človek denne až 1 miligram prípravku na umývanie riadu. I keď si zrejme poviete, že to množstvo je zanedbateľné, je dokázané, že konzumácia týchto chemikálií spôsobuje nezvratné zmeny v tráviacom trakte. Navyše trvá veľmi dlho, kým sa ich telo dokáže zbaviť.

Bezpečnou alternatívou na umývanie riadu je umývať ho roztokom, ktorý sa skladá len z vody a jedlej sódy. Účinný roztok si môžete pripraviť tak, že polievkovú lyžicu sódy zmiešate s litrom vody a dáte ju zovrieť.

Zdroj: BrightSide

Čistiace prostriedky na okná

Väčšina čistiacich prostriedkov určených na okná obsahuje amoniak, vďaka ktorému prípravok zabezpečuje, že sklo ostane bez šmúh. Amoniak je však veľmi dráždivý k očiam, slizniciam, pokožke a pľúcam. Okrem toho tieto čističe obsahujú i ftaláty, ktoré sú zodpovedné za výraznú vôňu kvapaliny. Tento pach má negatívny vplyv na mužské reprodukčné orgány.

Okná si dokážete perfektne vyčistiť čírim alkoholom alebo octom.

Zdroj: BrightSide

Chemikálie určené na prečistenie upchatého potrubia

Existuje nespočetne veľa produktov, ktoré sú určená na prečistenie upchatého potrubia. Väčšina z nich funguje na báze hydroxidu sodného. Vďaka nemu sú tieto čističe veľmi účinné a prečistenie je rýchle a efektívne, no ich používanie je skutočne nebezpečné, pretože výpary z nich môžu vážne poškodiť sliznicu a dýchacie cesty a okrem toho táto chemikália dokáže spôsobiť nepekné popáleniny, ak sa dostane do styku s pokožkou.

Prečítajte si tiež:
Majú šmrnc, sú šetrní k prírode a podporujú útulky. Predstavujeme vám rýdzo slovenskú prírodnú kozmetiku BIOFY

Vyhnúť sa používaniu týchto prostriedkov sa veľmi nedá, ak už ich ale musíte použiť, nezabudnite na gumené rukavice a na tvár si dajte i rúško. Taktiež otvorte okná, aby sa miestnosť vetrala.

Zdroj: BrightSide

Pracie prostriedky

Podľa štúdií masívne reklamy na pracie prostriedky spôsobili, že dopyt po nich vzrástol o 40% percent v porovnaní s rokom 1985. Časté pranie však tkaninám nerobí dobre a tak sa oblečenie rýchlejšie opotrebuje. Navyše chemikálie, ktoré obsahujú, môžu spôsobovať alergické reakcie pri styku s pokožkou a dokážu dráždiť i sliznice.

Odporúča sa preto neprať príliš často. Samozrejme, ak je už vaše oblečenie príliš špinavé a je ho cítiť, treba ho vyprať.

Osviežovače vzduchu

Podľa amerických lekárov osviežovače vzduchu majú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Obzvlášť nebezpečné sú pre astmatikov. Zdravým ľuďom môžu spôsobovať migrény, dermatitídu a podráždenie slizníc.

Ak chcete vašu domácnosť prevoňať, stačí do pomaranča zastrčiť niekoľko klinčekov. Jemná prírodná aróma, ktorú dostanete, vás na zdraví nijako neohrozí.

Zdroj: BrightSide

Chemikálie obsahujúce chlór

Výrobcovia čistiacich prostriedkov do domácnosti radi a vo veľkom pri ich výrobe používajú chlór. Ten sa nám dostáva do tela dýchaním alebo pokožkou, no môžeme ho i prehltnúť bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Príliš chlóru sa prejaví začervenaním pokožky, očí alebo sťaženým dýchaním.

Prečítajte si tiež:
Čokoládová torta na raňajky? Vedci tvrdia jednoznačne áno!

V dôsledku vyššie uvedených skutočností lekári odporúčajú vyhýbať sa prílišnému používaniu produktov, ktoré obsahujú chlór.

Zdroj: BrightSide

Leštidlo na nábytok

Dokonca aj vyparovanie leštidla na nábytok má negatívny vplyv na zdravie. Ak sa táto chemikália dostane do kontaktu s pokožkou alebo sliznicou, môže to mať vážne následky. Najčastejšia je bolesť žalúdka, úst a hrdla.

Skvelé a zdraviu neškodlivé leštidlo si dokážete jednoducho vyrobiť i doma. Stačí zmiešať pohár olivového oleja s 1/4 pohára citrónovej šťavy. Roztok, ktorý vznikne veľmi dobre odstraňuje šmuhy a nábytku vracia lesk.

Zdroj: BrightSide

Vysávač

Štúdia, ktorá prebiehala v Austrálii, preukázala, že väčšina vysávačov vyfukuje prach a baktérie späť do vzduchu. To vedie k alergiám ale i prípadnej infekcii.

Keďže je v domácnosti takmer nemožné fungovať bez vysávača, odporúča sa zaobstarať si nejaký kvalitný. Odborníci odporúčajú modely, ktoré majú HEPA filtre.

Zdroj: BrightSide

UPOZORNENIE: Týmto článkom nechceme vyvolať paniku a ani vás odradiť od toho, že chemické čistiace prostriedky prestanete úplne používať. Odporúčame vám len alternatívy, ktorými si ušetríte zdravie a aj peniaze. Pamätajte si však, že ak už používate v domácnosti (ale i mimo nej) nejaké chemikálie, dbajte na to, aby ste s nimi pracovali v gumených rukaviciach a ideálne aj s rúškom na ústa a nos.

Zdroj: BrightSide

 

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií