Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo by sa stalo s kráľovskou rodinou, keby Británia zrušila monarchiu?

Pozorovatelia kráľovskej rodiny diskutujú o budúcnosti britskej monarchie od „Megxitu“ a odchodu princa Andrewa minulý rok. Zatiaľ čo kráľovská expertka Marlene Koenigová hovorí, že monarchia sa v dohľadnej dobe nikam nechystá, nie je nemožné predstaviť si Britániu bez monarchie.

Keby Británia zrušila monarchiu, kráľovská rodina by sa pravdepodobne musela vzdať majetku patriaceho ku korunnému panstvu – vrátane Buckinghamského paláca.

Mladšia generácia kráľovskej rodiny, vrátane vojvodu a vojvodkyne z Cambridge, by musela nasledovať princa Harryho a Meghan Markle a venovať sa súkromnej kariére.

Britská kráľovská rodina zažila v poslednej dobe zopár búrlivých mesiacov. Od škandálu princa Andrewa s Jeffrey Epsteinom, cez „Megxit“ a najnovšie: dedič trónu ochorel na koronavírus. Tieto udalosti vyvolávajú otázku, ako dlho môže monarchia prežiť.

Experti na kráľovskú rodinu už skôr informovali, že odchod princa Harryho a Meghan Markle by z dlhodobého hľadiska „vážne poškodil“ kráľovskú rodinu, hoci sa diskutovalo aj o tom, či by to mohlo znamenať aj koniec monarchie, ako ju poznáme.

Zatiaľ čo niektoré krajiny, vrátane Grécka a Bulharska, zrušili svoje monarchie prostredníctvom verejného referenda, kráľovská komentátorka Marlene Koenigová uviedla, že tento proces je zložitejší, ako si ľudia myslia.

„Na ukončenie monarchie by bolo potrebné prijať právne predpisy a akt parlamentu by musel byť podpísaný panovníkom,“ povedala Koenigová, expertka na kráľovskú rodinu. Dodala však, že „monarchia sa v dohľadnej dobe nikam nechystá“.

„Nie sú žiadne protesty. Republikánske hnutie je nevýrazné,“ vysvetlila. „Politický systém je stabilný.“

To však neznamená, že sa jedného dňa situácia nezmení a krajina bude čeliť výzvam, kvôli ktorým bude nútená zvážiť aj koniec monarchie.

Čo sa stane s kráľovskou rodinou, ak Británia zruší monarchiu?

Kráľovná by sa odsťahovala z Buckinghamského paláca – nemusela by sa však vzdať všetkých svojich kráľovských rezidencií.

Buckinghamský palác sa používa ako oficiálne pracovisko a sídlo britských panovníkov od roku 1837. Má 775 izieb (väčšina z nich sú využívané na súkromné účely) a kráľovná ho používa na hostovanie štátnych hostín a stretnutia so svetovými vodcami a vládnymi činiteľmi.

Je to tiež hlavné miesto mnohých míľnikových udalostí, vrátane kráľovských svadobných hostín a každoročne sa konajúcich veľkolepých osláv narodenín kráľovnej.

Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge sa prvýkrát pobozkali ako manžel a manželka na balkóne Buckinghamského paláca
Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge sa prvýkrát pobozkali ako manžel a manželka na balkóne Buckinghamského paláca

 

Palác je v súčasnosti každé leto prístupný návštevníkom, zatiaľ čo Jej Veličenstvo dovolenkuje v svojom škótskom rekreačnom dome na hrade Balmoral. Ak by sa však kráľovná mala oficiálne odsťahovať, mohol by sa palác stať trvalou turistickou atrakciou.

Palác je majetkom korunného panstva, ktorého majiteľkou je kráľovná Alžbeta, pokiaľ je panovníkom. Podľa oficiálnej webovej stránky spoločnosti Crown Estate by sa to však zmenilo, keby už nebola hlavou štátu.

„Korunný majetok je vo vlastníctve Monarcha a Koruny,“ uvádza sa na stránke. „To znamená, že kráľovná ho vlastní na základe svoje pozície ako panujúci Monarch. Rovnako ho bude vlastniť aj jej nástupca.“

Medzi ďalšie rezidencie vlastnené korunou, ktorých by sa kráľovná musela vzdať, patrí hrad Windsor (jej veľkonočné sídlo) a palác Holyroodhouse (jej sídlo v Edinburghu).

Hrad Windsor
Hrad Windsor

 

Koenigová zdôrazňuje, že kráľovná súkromne vlastní hrad Balmoral v Škótskej vysočine a Sandringham Estate v Norfolku, kde trávi každé Vianoce a Nový rok. Preto si pravdepodobne vyberie jedno z nich ako svoje nové trvalé bydlisko.

Podľa Koenigovej to pre kráľovské rodiny zo zrušených monarchií nie je nezvyčajné. „Väčšina bývalých nemeckých kráľovských rodín zostala vo svojich domovoch,“ uviedla. „Niektorých majetok bol zhabaný, iní dostali kompenzáciu, vrátane rodiny Kaiserov.“

Princ William a Kate by sa ako princ Harryho a Meghan usilovali o finančnú nezávislosť

Vo všetkej úcte, vo veku 93 rokov a 71 rokov je možné, že kráľovná a princ Charles, ktorý je dedičom trónu, by v prípade zrušenia monarchie odišli z verejného života.

Najpravdepodobnejšie je, že mladšia generácia monarchov, ako sú Kate Middleton a princ William, by nasledovali príklad princa Harryho a Meghan Markle a pokúsili by sa formovať svoju vlastnú kariéru.

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu ešte neohlásili svoje trvalé plány pre post-kráľovský život, avšak už majú v USA hŕstku záväzkov. Princ Harry predniesol prejav na udalosti JPMorgan v Miami a Harry aj Markle vystúpili na Stanfordskej univerzite.

Princ Harry Meghan Markle a vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge sa zúčastňujú prvého výročia Royal Foundation Forum
Princ Harry, Meghan Markle a vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge sa zúčastňujú prvého výročia Royal Foundation Forum

 

Guru pre styk s verejnosťou navrhol značke The Mirror, že pár by mohol zarobiť až 1 miliardu GBP (1,3 miliardy dolárov) z obchodných transakcií a z úloh veľvyslancov značky.

Medzitým si Markle zabezpečila dohodu s Disney, že nahovorí nový animovaný film „Elephant“.

Samozrejme, že to, či Middleton a William budú vykonávať takú prácu ako Harry a Markle, ak by boli nútení, sú iba špekulácie.

Majú však podobné zručnosti ako Sussex Royal. V súčasnosti prevádzkujú svoju vlastnú charitu „The Royal Foundation“, kde často prednášajú na charitatívnych večerách a podujatiach.

Rovnako ako Markle majú aj skúsenosti s prácou s hlasom. Middleton, William, Harry a Markle minulý rok spolu nadabovali reklamu na duševné zdravie, ktorú režíroval Richard Curtis.

Ako hovorí Koenigová, je nepravdepodobné, že monarchia bude zrušená

Napriek všetkému je potrebné si uvedomiť, že kráľovskí odborníci tvrdia, že koniec monarchie je dosť nepravedpodobný.

Aj keď kráľovský autor Nigel Cawthorne predtým tvrdil, že monarchia bude „vážne poškodená v dlhodobom horizonte“ kvôli „Megxite“, väčšina expertov naznačuje, že sa to tak skoro nestane.

„Monarchia ako inštitúcia je o panovníkovi a jeho priamych dedičoch,“ uviedol kráľovský redaktor Robert Jobson. „Sussexovia sú populárni, ale ich účasť na záležitostiach štátu je zanedbateľná.“

Aj Koenigová súhlasí s Jobsonovými pripomienkami. „Jediní členovia kráľovskej rodiny, ktorí majú ústavnú úlohu, sú zvrchovaný a jeho dedič, uviedla.

Preto, aj keď sa to zdá nepravdepodobné, je zrejmé, že kráľovská rodina by aj naďalej mohla prežiť – či už zo súkromného majetku alebo z obchodného styku -, ak by nastal koniec monarchie.

Zdroj Insider.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií