Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Disney a Netflix reagujú na hroziaci zákaz potratov v Georgii. Vyhrážajú sa zastavením filmovania v štáte

Spoločnosti Disney a Netflix majú na kuriózny zákon o zákaze potratov svoj názor. Neštítia sa preto podniknúť náležité kroky.

Zákon sa začal schvaľovať vo viacerých amerických štátoch a spôsobil rozsiahle demonštrácie a kampane. Snáď najväčšie protesty sa odohrávajú v štátoch Alabama a Missouri. Muži v nich prijali zákon, ktorý ženám zakazuje ísť na potrat aj po znásilnení, či inceste. V prípade porušenia zákona hrozí tomu, kto potrat vykoná, 10 až 99 rokov za mrežami.

Pre porovnanie, ako sme už v Klocheri písali, 99 rokov je až 5-krát vyšší trest, ako hrozí páchateľovi znásilnenia v tom istom štáte. Podobné zákony už prešli aj parlamentmi štátov Kentucky, Mississippi, Ohio a Georgia.

V štátoch sú rozsiahle protesty. Zdroj: abcnews.com

Filmové spoločnosti sa pridávajú k bojkotom

Na situáciu reaguje aj filmová spoločnosť Disney. CEO spoločnosti Bob Iger pre Reuters povedal, že pokračovanie filmovania v Georgii vníma z tohto pohľadu ako veľmi náročné. Ak v štáte zákon nadobudne platnosť, obáva sa, že mnoho ľudí nebude mať záujem v Georgii ďalej pracovať a oni počúvnu ich priania. „Situáciu preto veľmi pozorne sledujeme.“

Generálny riaditeľ Disney, Bob Iger. Zdroj: abcnews.com

Štát Georgia patrí medzi atraktívne miesta na nakrúcanie filmov, najmä vďaka nízkym poplatkom. Vznikol tam celosvetovo populárny Avengers: Endgame, ktorý tento rok trhá rekordy, či Čierny panter. Disney čaká ohľadom nakrúcania rušné desaťročie a jej odchod zo štátu by nebol prospešný pre žiadnu stranu.

Prvou spoločnosťou, ktorá Georgiu bojkotovala, bol Netflix. „Máme veľa žien, ktoré tam pracujú v produkciách. Ich práva spolu s miliónmi ďalších budú týmto zákonom prísne obmedzené,“ uviedol Ted Sarandos, hlavný predstaviteľ spoločnosti.

Filmový priemysel predstavuje pre štát veľký prínos, len v minulom roku priniesol do ekonomiky viac ako 9 miliárd dolárov. Či Georgia bude nasledovať Alabamu a Missouri, je preto otázne.

Zdroj: independent.co.uk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií