fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes je MDŽ! Viete, ako tento sviatok vlastne vznikol?

Máte tip? napíšte nám mailom

Medzinárodný deň žien sa každoročne oslavuje 8. marca. Je to medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN.

Prečo sa vlastne tento deň slávi?

Na začiatku 20. storočia ešte stále mali ženy menšie práva ako muži. V roku 1908 štyridsať tisíc newyorkských krajčírok štrajkovalo  za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Demonštrácie sa uskutočňovali vždy na konci zimy a vždy v nedeľu.  Najprv sa odohrávali iba v Spojených štátoch na popud Socialistickej strany USA. Veľké zhromaždenie sa každoročne uskutočňovalo 8. marca v New Yorku.  V roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu. Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, najmä vďaka veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917, tesne pred Februárovou revolúciou. Sviatok sa rýchlo rozšíril aj do Európy, v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911.

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921. Počas 2. svetovej vojny sa táto udalosť zrušila, obnovená bola až po roku 1945.

Prečítajte si tiež:
NICKI BLAMÁŽ - mohlo to byť aj horšie. Mohli ho napríklad nezrušiť! Tieto MEME Nicki Minaj valcujú internet

Organizácia Spojených národov uznala Deň žien ako deň medzinárodnej solidarity žien všetkých krajín za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj v roku 1975.

Všetkým ženám preto prajeme v mene celej redakcie v tento deň, ale aj po celý rok iba to najlepšie 😉

rose-266785_960_720

zdroj wikipedia.org
foto pixabay.com mskd-verd.si

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií