Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Školské pomôcky nie sú lacný špás! Koľko budete musieť vytiahnuť z peňaženky tento rok?

Školské potreby sú z roka na rok drahšie a opäť si za ne priplatíme. Pomôžu nákupy v predstihu?

Koniec prázdnin sa nezadržateľne blíži a školáci už čoskoro zasadnú do lavíc. O tom, že vybaviť školáka všetkými potrebnými pomôckami nie je lacná záležitosť, sa presviedčame každý rok. A inak to nebude ani v teraz. „Z najnovších údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že veľká časť školských potrieb medziročne zdražela. Školský zošit v priemere o 4 %, poznámkový blok formát A4 či ceruzka o viac ako 7 % a guľôčkové pero o 9 %. Približne štvorpercentné navýšenie ceny sa dotklo aj pastelových farbičiek a výkresov,“  hovorí pre portál peniaze.pravda.sk analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Zdroj: pixabay.com

Koľko peňazí si pripraviť?

Cena, za ktorú prváčika môžete do školy vystrojiť, sa pohybuje zväčša od 50 € do 150 €. Z prieskumu taktiež vyplýva, že až tretina opýtaných nárast cien pociťuje. Platí to hlavne pri početnejších či sociálne slabších rodinách. Odborníci však radia, aby ste v prípade nákupov školských potrieb uvažovali racionálne a vyberali veci, ktoré by sa dali využívať z dlhodobejšieho hľadiska. „Pre deti, ktoré idú do prvej triedy, rodičia kupujú skôr klasické aktovky s detskými motívmi. Mnohí ale uprednostnia školské plecniaky, ktoré sú univerzálnejšie a deti ich môžu využiť viac rokov, približuje pre peniaze.pravda.sk Emília Kratochvílová, šéfka maloobchodného predaja spoločnosti TSV PAPIER, ktorá prevádzkuje sieť predajní Titi Papiernictvo.

Nakupujte vopred

Je logické, že s dopytom rastie cena, a teda najvyššie ceny za školské potreby budú v auguste, v septembri a v decembri. V niektorých prípadoch môže byť aj dvojnásobná, čo by váš rozpočet mohlo nečakane navýšiť. Ideálnym riešením je teda nákup školských vecí urobiť čo najskôr. „Keďže deti dostávajú zoznam potrieb na konci predchádzajúceho školského roka, sú rodičia, ktorí robia nákup v predstihu na niekoľkokrát. Väčšina si to ale necháva na poslednú chvíľu,“ dodáva Kratochvílová.

Podľa údajov Poštovej banky do papiernictiev zavíta trikrát viac žien ako mužov. Na školské potreby však myslia aj starí rodičia. Tí sa v papiernictvách realizujú predovšetkým počas vianočných nákupov.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií