Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svetový deň učiteľov: Na viac ako 1100 školách dnes vyučujú v čiernom, kritizujú tak vládu, že neplní sľuby

Svetový deň učiteľov bol vyhlásený organizáciou UNESCO v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov, odporúčania o postavení učiteľov, ktorá bola podpísaná v ten istý deň v roku 1966.

Na viac ako 1100 školách dnes prídu učitelia na vyučovanie v čiernom. Kritizujú tak vládu, že neplní sľuby, ktoré im dala. Podľa Iniciatívy slovenských učiteľov ide o najmasovejší protest od štrajkov v roku 2016, píše Denník N

„Jeden človek školstvo nezmení, ale organizovaná skupina ľudí už má šancu. Zmeňme frflanie v kabinetoch a na chodbách na konštruktívne a systematické presadzovanie našich požiadaviek. Vzájomne sa podporme pri poukazovaní na nedostatky. Spájajme sily angažovaním sa vo veciach, ktoré sa nás týkajú.“ píše Iniciatíva slovenských učiteľov

Svetový deň učiteľov bol vyhlásený organizáciou UNESCO v roku 1994 ako pripomienka Charty učiteľov, odporúčania o postavení učiteľov, ktorá bola podpísaná v ten istý deň v roku 1966.

Na Slovensku je Deň učiteľov, ktorý sa slávi 28. marca ako spomienka na narodenie Jana Amosa Komenského. Podľa UNESCO sa Svetový deň učiteľov má stať v istom zmysle svedectvom, že prínos pedagógov vo vzdelávacom procese a pre rozvoj spoločnosti je dôležitý. Práve to treba v každej spoločnosti viac pochopiť, uznať a doceniť. Učiteľ popri tom, že odovzdáva znalosti, sa podieľa na výchove novej generácie ľudí. Neblahým javom v ostatných rokoch však je, že sa v mnohých štátoch sveta učitelia stávajú terčom útokov zo strany žiakov či ich rodičov.

J. A. Komenský sa svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu – presadzoval povinnú školskú dochádzku pre každé dieťa bez ohľadu na jeho intelekt alebo sociálne pomery, vypracoval systém pedagogiky ako vedy a mnohé jeho vyjadrenia, ako „opakovanie je matkou múdrosti“ či „škola hrou“, zľudoveli.

Deň učiteľov sa v Československu začal oslavovať v roku 1955 rozhodnutím vtedajšej Československej vlády a mal byť morálnym ocenením ich práce.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií