Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dream Theater to v Bratislave poriadne odpálili. Aj ty si fanúšik metalu? (Fotoreportáž)

Dream Theater, americká metalová kapela, včera poriadne vyburcovala svojich slovenských fanúšikov. Ani my sme si túto udalosť nenechali ujsť.

Tento utorok bol v Bratislave veľkolepý koncert. Fanúšikovia progresívneho metalu nielen zo Slovenska sa zhromaždili na jednom mieste. Národné tenisové centrum praskalo vo švíkoch a z každej strany sme mohli počuť nedočkavý šum návštevníkov.

Usporiadateľom tejto akcie bol Octopus promotion. Skvelé načasovanie a dodržiavanie časového harmonogramu by mohol obdivovať nejeden organizátor. Aj táto akcia svedčí o profesionálnosti a niekoľkoročných skúsenostiach tejto spoločnosti.

koncert Dream Theater
Takto sa čakalo na Dream Theater. Zdroj: Mária Šmilňáková

Hrali aj predskokani

Dream Theater však nebola jediná kapela, ktorá vystúpila. Predskokanov im robila slovenská progrocková kapela Persona Grata. Tá sa inšpiruje kapelami ako Yes, Jethro Tull, Meshuggah, Muse a taktiež aj Dream Theater. Pre členov kapely muselo byť poctou hrať práve pred ňou, keďže je ich veľkým vzorom. To, čo zo svojich nástrojov vydávali, sa páčilo aj poslucháčom, keďže dav sa im za polhodinu svojho hrania podarilo rozvíriť.

koncert Dream Theater
Persona Grata na pódiu. Zdroj: Mária Šmilňáková

Persona Grata zahriala pódium britskej progmetalovej kapele Tesseract. Tá je známa tým, že do progresívneho metalu vniesla aj trošku djentu. Kapela žánrovo pritvrdila a publikum počas hodinového hrania rozhýbala ešte viac. To však mohlo spôsobiť aj to, že sa pomaly schyľovalo k začiatku koncertu Dream Theater, čo bolo cítiť aj na zmenšujúcom sa osobnom priestore ľudí v mase.

koncert Dream Theater
Tesseract počas koncertu. Zdroj: Mária Šmilňáková

Všetko z toho však k dobrému koncertu patrí. Čo mnohým fanúšikom mohlo prísť ľúto, bolo, že kapela opustila javisko bez rozlúčky. Aj to sa dá pochopiť, pretože všetci účinkujúci sa museli riadiť striktným časovým harmonogramom.

koncert Dream Theater
Alec „Acle“ Kahney, gitarista kapely Tesseract. Zdroj: Mária Šmilňáková

Dream Theater a ich šou

Pomaly sa schyľovalo k pol deviatej večer, kedy mala na javisko vystúpiť kapela Dream Theater. Sála sa výrazne naplnila. Všetci horeli nedočkavosťou, čo sa prejavilo aj tlieskaním a pískaním pár minút pred začiatkom koncertu. Keď sa na pódiu zjavili prví členovia, návštevníci burácali.

DT
Dream Theater počas koncertu. Zdroj: Mária Šmilňáková

Členovia Dream Theater začali piesňou Untethered Angel z nového albumu Distance Over Time. Všetci boli veľmi profesionálni a hrali s oduševnením. John Petrucci brnkal na gitare ohromujúco ako vždy a spolu s basgitaristom Johnom Myungom sa skvelo dopĺňali.

Bubeník Mike Mangini sa typicky usmieval a spevák James LaBrie sa pred publikom doslova rozdal. Jordan Rudess, klávesák z kapely, tiež neostával len v úzadí. Svoje klávesy vytiahol dopredu a fanúšikom doprial poriadny kus muziky. Bola to jednoducho skvelá šou a podľa reakcií mnohých fanúšikov by každý najradšej vrátil čas.

DT
Sólovanie Johna Petrucciho. Zdroj: Mária Šmilňáková

Koncert skončil na minútu presne

Po úvode nasledovali piesne A Nightmare to Remember, Fall Into the Light, Peruvian Skies, Barstool Warrior, In the Presence of Enemies Part I, Lie a vstúpenie zakončili piesňou Pale Blue Dot z najnovšieho albumu. Keďže tento rok oslavuje 20. výročie ich album s názvom Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory, zahrali z neho pieseň The Dance of Eternity, čím potešili aj dlhoročných fanúšikov. Po hodine a pol koncert skončil podľa plánu na minútu presne.

Účastníci koncertu boli nazvučení celkom dobre, no občas to mierne zahaprovalo. To sa však stáva. Čo ma ako poslucháčku osobne prekvapilo, bola hlasitosť. Po koncerte som totiž nemala žiadny problém so sluchom. To je opakom toho, čo tvrdia ľudia v udalosti na Facebooku. Podľa nich bol totiž koncert až príliš hlasný.

DT
Jordan Rudess a jeho klávesy. Zdroj: Mária Šmilňáková

Boli sme veľmi vďační za pravidelné vetranie haly počas celého večera. Nevýhodou však bolo, že v stánku s občerstvením nepredávali žiadnu balenú vodu. Čapovali ju len do pohárov. Na druhej strane chápeme, že so stúpajúcim alkoholom v krvi niektorých návštevníkov vzrastala aj šanca, že by taká fľaša skončila na hlave niekoho z účinkujúcich. Spolu so slušnými SBS-kármi bol priebeh celého koncertu bezproblémový.

Prečítajte si aj reportáž z krstu knihy Les prízrakov od spisovateľa Juraja Červenáka.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií