Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Juraj Červenák krstil svoju knihu. Pôvodne uvažoval, že ju pokrstí hurkou a jaternicou

Juraj Červenák včera krstil svoju knihu Les prízrakov. Na besede prezradil zaujímavosti z procesu písania knihy a aj to, čo napíše najbližšie.

Juraj Červenák včera v bratislavskom Martinuse pokrstil svoju ďalšiu knihu. Les prízrakov, pokračovanie jeho populárnej série historických detektívok, je výnimočný tým, že v ňom chýba postava Barbariča. Detektívny prípad tak v meste Trutnov, ktoré leží na Krkonošskom pohorí, rieši Stein s Jarošom sám. Podľa autorových slov dáva práve jednoduchšia zápletka priestor tomu, aby mohol formovať vzťahy medzi postavami.

„Detektívny prípad je v knihe veľmi dôležitý, ale myslím si, že ľudia, ktorí tieto knihy čítajú a majú ich radi, ich majú radi viac kvôli tým postavám, než kvôli tomu, že tam nájdu nejakú odrezanú hlavu a idú riešiť, že kto ju tam odniesol a prečo,“ vysvetľuje Juraj Červenák.

Červenák
Zdroj: Mária šmilňáková

„Mnohí z nás majú tvoje knihy radi aj vďaka hláškam, ako napríklad: Dva kroky za kapitánom stál Jaroš a tváril sa ako Jaroš,“ poznamenal vtipne Rudi Rus, ktorý celú besedu viedol. Rudi je rozhlasový moderátor, ktorý je známy najmä svojou autorskou metalovou show HEADBANGER_FM. Keď sme sa ho osobne opýtali na to, ktoré knihy má od Juraja Červenáka najradšej, vychválil celú sériu Steina a Barbariča. „Tie príbehy sa pekne vyvíjajú. Od toho prvého štiavnického prípadu až po tento je to čoraz lepšie napísané.“

Keďže sa príbeh odohráva v Krkonošiach, autor v knihe využíva aj postavu Krakonoša. „Do každej knihy vždy dávam aj tie miestne povesti a nadprirodzené bytosti, v ktoré na tom konkrétnom území verili,“ vraví Červenák. V knihe je vysvetlené aj to, ako prišiel Jaroš k svojim mučiacim nástrojom a odkiaľ ich má. „To bola scéna, ktorú som napísal ako poslednú. Mal som hotovú knihu, išiel som ju dať do záverečnej korektúry a povedal som si, že túto časť ešte dopíšem.

Červenák
Zdroj: Mária Šmilňáková

Ako prebiehal krst knihy Les Prízrakov?

Samotný akt krstenia knihy mali na starosti tri náhodne vybraté ženy, ktoré ju pokrikom „Jaroš“ pokrstili. Les prízrakov však nebol jediný, ktorý tento druh slávy zožal. Symbolicky pokrstili aj audioknihu Mŕtvy na pekelnom vrchu, ktorá vyšla len pred pár dňami. Načítal ju Geišberg mladší a audio-kniha sa bude dať kúpiť aj na CD nosiči.

Prvotné úvahy o tom, ako by krstenie prebiehalo, vyzerali úplne inak. „Chvíľu som uvažoval, že pôjdem kúpiť hurku a jaternicu, zavoláme nejakú slečnu z publika že poď, chyť túto hurku a jaternicu a poklep ňou po knihe. Potom by som ju takú umastenú niekomu daroval.“

Na besede Červenák ukázal aj obraz od čitateľky z Českej republiky, ktorá vo voľnom čase kreslí ilustrácie. Na obraze sa nad Jarošom a Steinom vznáša tieň Krakonoša, takže je to ilustrácia k aktuálnej knihe. „Viem si predstaviť aj ilustrované knihy, ale môj vydavateľ nie,“ poznamenal Červenák.

Červenák
Zdroj: Mária šmilňáková

Ďalšia kniha Juraja Červenáka sa bude odohrávať v Plzni. Vyjsť by mala budúci rok na prelome jari a leta. Kniha tak bude mať podľa slov Červenáka „možnosť dýchať“. V Českej republike však vyjde kniha pravdepodobne v októbri.

„V ďalších častiach kníh, ak nejaké budem písať, sa určite vrátim na Slovensko. Už mi na dvere búchajú davy Prešovčanov a Košičanov, nech napíšem príbeh z ich oblasti. Budem to musieť nejako prepojiť, aby sa dej odohrával v oboch mestách. Inak by vzniklo povstanie,“ prezradil spisovateľ svoje plány ďalej.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií