fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dupli sme na plyn v skvelých herných závodoch GRID

Máte tip? napíšte nám mailom

Pozreli sme sa pod kapotu aktuálnej závodnej hre GRID od vývojárov z Codemasters. Ako obstála v našom teste?

Ako už názov bez čísiel a podtitulov napovedá, má ísť o duchovný návrat k prvému dielu série. Tým bol Race Driver: GRID v roku 2008. Aj keď je medzi nimi značný rozdiel (pôvodný GRID by som označil za viac simulátorový), musíme hneď ozrejmiť, že sa nový GRID podaril a ide o tie najlepšie závody tohto roka.

GRID (2019) je jedna z tých závodných hier, do ktorej sa môže dostať každý. Ponúka totiž vyvážený pomer arkády a simulácie. Nie je to úplná arkáda (hra postavená na veľmi zjednodušených princípoch), kde môžete vyhrať závod za pomoci brúsenia stien a v ktorej sa do zákrut vbieha pod plným plynom, ale zabavíte sa aj ak závodné hry normálne nehrávate.

Jazdíme pre radosť

Ovládanie je, rovnako ako pocit z jazdy, parádne a hráča jednoducho baví. Na svoje si príde každý. Na najnižšej náročnosti by sme hrať neodporúčali, pretože je primitívne jednoduchá. Stredná je skvelý štartovací bod pre nováčikov série, ale po pár závodoch pochopíte, že na tejto náročnosti nič neprehráte. No a keďže najvyššia náročnosť je pre mutantov s tromi rukami a reflexami pilotov F1, zostáva nám náročnosť high. Práve tá ponúka najvybalancovanejšiu hrateľnosť. Slabší hráč sa bude v závodoch potiť a bude pociťovať zadosťučinenie pri každej výhre, no a na zbehlého závodníka budú súperi vyvíjať aspoň aký-taký tlak.

Prečítajte si tiež:
TOP počítačové hry tohto roka. Na čo sa môžeme tešiť?

Tlak zabezpečuje systém Nemesis, ktorý funguje na princípe akejsi rivality medzi dvoma jazdcami. Použili ste kolegu pred sebou ako brzdiacu stenu v prvej zákrute? Pripravte sa, že po vás pôjde ako medveď Grizzly po čerstvom mäse. Nemesis môžete mať v jednom závode viacero a neraz sa nám stalo, že po nás v jednom momente šprintovala tretina štartovacieho poľa. Do závodov to pridáva výdatnú dávku adrenalínu a pôsobí ako príjemné oživenie.

Kariérny šplh

Samotné závody prebiehajú vo forme kratších „etáp“, ktoré utvárajú tematické pohárové celky. Sú rozdelené podľa typu zúčastnených vozidiel. Kariérou sa predierate svižne a vždy máte možnosť skočiť do inej kategórie, ak vás začne tá aktuálna nudiť. V jej priebehu sa budete zlepšovať, získavať nové možnosti kozmetických úprav pre svoje autá a profil, no a v neposlednom rade investovať do svojich tímových kolegov. Tí majú každý svoju obľúbenú závodnú kategóriu, v ktorej sa im bude dariť najviac a rozdielne štatistiky. Lepší partner vás bude viac stáť, no zároveň bude podávať lepšie výkony v závodoch.

Tratí v GRID nie je veľa (v dobe vydania ich je 13), no v hre má každá z nich viacero variánt a tak sa konečné číslo okruhov blíži k 80. Vývojári navyše prisľúbili pridanie ďalších tratí v bezplatných aktualizáciách.

Prečítajte si tiež:
Závislosť od hrania digitálnych hier je po novom oficiálnou chorobou

Automobilový hárem

Ešte sme nespomenuli autá. Tých má GRID niečo cez 70 a poviem vám, že sme sa v garáži občas cítili ako deti v cukrovinkovom oddelení. Nie je to žiadne dychberúce číslo aké nájdete v iných závodných hrách (Forza alebo Gran Turismo), ale aspoň tu nenájdete žiadne nudné autíčka, fungujúce len ako výplň. Každé z nich si budete musieť sami zakúpiť z peňazí utŕžených v závodoch. Začína sa v bežných cestných automobiloch a v priebehu hry sa k nim pridávajú čoraz výkonnejšie a exotickejšie kúsky.

Grafika a záver

Graficky je na tom GRID veľmi slušne a i keď vás pravdepodobne nepošle do kolien svojimi efektmi počasia, odleskov a detailmi interiérov, jeho prezentácia je na vysokej úrovni a vývojári sa určite nemajú za čo hanbiť. Naopak by mali byť verejne vyznamenaní za to, ako plynulo ich hra beží.

Vyčítať niečo GRIDu je pre mňa dosť náročné. Hra vlastne splnila všetko, čo si dala za cieľ. Ponúkla motošportovú zábavu s príjemným ovládaním a adrenalínovou hrateľnosťou bez technických problémov. Z vlastných skúseností tak môžeme GRID odporučiť každému fanúšikovi závodných hier, ale aj závodným panicom, ktorí by sa do nejakých serióznejších závodov chceli dostať. Dáte novému GRIDu šancu aj vy?

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií