fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Faktúra za demoláciu bytovky v Prešove je predražená. Snaží sa mesto zarobiť na nešťastí?

Máte tip? napíšte nám mailom

Mesto Prešov si zrejme zarobilo na poriadny prúser. Za vývoz sutiny si vyfaktúrovalo 1,1 milióna eur, v skutočnosti však zaplatí oveľa menej. 

Začiatkom decembra Slovenskom otriasla smutná správa o výbuchu plynu v prešovskej bytovke na Mukačevskej ulici. Výbuch si vyžiadal sedem ľudských obetí, no ani jeden z obyvateľov bytovky sa do svojich príbytkov nemôže vrátiť. Rodiny navyše prišli o všetky veci, vrátane dokladov či peňazí.

Pochybná firma

Peniaze na pomoc obyvateľom zničeného paneláka posielalo celé Slovensko. Slovenský premiér Peter Pellegrini vyčlenil na odstránenie následkov výbuchu jeden milión eur. Prešovský krízový štáb nevyužil ponuku ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), ktorý deklaroval pripravenosť pomôcť s odstraňovaním následkov výbuchu v panelovom dome. 

Mesto sa napokon rozhodlo, že sutiny bude vyvážať firma Matijka. Podľa obchodného registra sa síce firma venuje dokončovacím stavebným prácam, no v predmete činnosti nemá oprávnenie na demolačné a zemné práce či podnikanie v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom. 

Výber firmy na dokončenie búrania prešovského paneláka a odvoz stavebného materiálu na stráženú skládku, vyvoláva otázniky. Kým objednávka z polovice decembra bola stanovená na sumu 1,1 milióna eur, náklady na samotný vývoz sutín boli predbežne vyčíslené približne na 350-tisíc eur. Na faktúre však stále svieti suma jedného milióna eur. Výrazne predražená zákazka jasne hovorí o tom, že na demolácii bytovky sa niekto poriadne nabalí.

Faktúra hovorí jasne

Kritika na sociálnych sieťach naberá na obrátkach a začínajú sa ozývať aj iné firmy, ktoré mestu ponúkali nižšiu cenu nielen za vývoz, ale za celý predmet zákazky.

„Dňa 8. 12. 2019 zatiaľ nemenovaná košická firma predostrela mestu Prešov ponuku na všetky potrebné práce – ako v objednávke. Údajne dali ústnu ponuku aj kompetentným z mesta Prešov. Komplet všetky práce bola firma ochotná vykonať za 400 000 eur,“ napísal mestský poslanec Martin Eštočák na sociálnej sieti so zverejneným emailom.

K situácii sa vyjadrilo aj mesto Prešov.

https://www.instagram.com/p/B6OCbg1BABf/

Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 6. 12. 2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov, je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác. Peniaze doteraz neboli vyplatené a samotná úhrada bude zrealizovaná až po skontrolovaní vykonania jednotlivých úkonov,“ informuje hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Zdroj: sme.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií