fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Greta Thunbergová je klamárka, a preto si Nobelovku nezaslúži, tvrdia pravicoví kritici

Máte tip? napíšte nám mailom

Greta Thunbergová, mladá švedska aktivistka, predvčerom získala Cenu za správny život (Right Livelihood Awards), označovanú tiež ako alternatívna Nobelova cena. Podarí sa jej však ocenenie získať aj vo “veľkej súťaži”?

Alternatívnu Nobelovu cenu (oficiálny názov: Right Livelihood Awards) založil v roku 1980 švédsko-nemecký filantrop Jakob von Uexkull. Myšlienkou je oceniť úsilie, ktoré podľa neho Nobelova nadácia ignoruje. Každý zo štyroch laureátov dostane k cene bonus 93-tisíc eur.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že istú má už aj skutočnú Nobelovu cenu, no opak môže byť pravdou. Naposledy sa Nobelovu cenu za eniviromentálnu aktivitu podarilo získať v roku 2007 bývalému viceprezidentovi USA Al Goreovi za zvýšenie informovanosti o zmene klímy. Teraz je však podľa odborníkov situácia odlišná.

Zdroj: independent.co.uk

Zatiaľ čo ju liberáli považujú za odvážnu v tom, že rozpráva pravdu o klimatických zmenách, pravicoví kritici ju vykresľujú ako klamárarku. Už viac krát naznačili, že za všetkým stoja jej rodičia, ktorí cez ňu chcú niečo vyťažiť. Objavili sa dokonca aj informácie o tom, že Greta je za aktivizmus zaplatená. Tieto tvrdenia odvrátila na svojom Facebooku, kde napísala, že nikto za ňou nestojí a je to jej iniciatíva. Na obvinenie rodičov reagovala takto: „Moji rodičia sa do doby, kým som ich o eviromentálnej problematike neinformovala bližšie držali od klimatických aktivistov čo najďalej. “

Konflikt s Donaldom Trumpom

Greta Thunbergová sa dostala do povedomia v minulom roku tým, že odišla zo školy, aby aj mimo švédskeho parlamentu demonštrovala nedostatok opatrení na boj proti zmene klímy. Inšpirovala tak veľa mladých ľudí zamyslieť sa nad týmto problémom z čoho následne vznikali rôzne, dokonca aj medzinárodné, protesty. Preslávil ju tiež konflikt s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten spochybnil vedu o klíme a napadol niekoľko významných právnych predpisov v USA zameraných na boj proti zmene klímy. Gretu sa snažil zosmiešniť aj na Twiteri, kde napísal: „Je to veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a nádhernú budúcnosť.“ Odpoveď nenechala na seba dlho čakať a túto vetu si Greta dala na svoj popis profilu.

Prečítajte si tiež:
Cylinder. Začiatky tohto módneho doplnku pravých gentlemanov

Ak by sa jej Nobelovu cenu predsa len podarilo získať, stala by sa jej najmladšou držiteľkou. Aktuálny rekord drží pákistánska aktivistka Malala Yousafzai, ktorá ocenenie získala vo veku 17 rokov.

Zdroj: reuters.com svet.sme.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií