fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inštruktor autoškoly radí, na čo si treba za volantom dávať pozor

Máte tip? napíšte nám mailom

Tréning robí majstra či nikto učený z neba nespadol… Dalo by sa povedať, že obe tieto myšlienky súvisia so šoférovaním. Robiť chyby je síce ľudské, no v cestnej premávke to však veľmi neplatí nakoľko jedna chyba či zaváhanie môže mať fatálne následky. Na otázky nám odpovedal človek, ktorému už jeho výcviku prešli stovky vodičov – inštruktor autoškoly František Juhás.

1. Aké najčastejšie chyby robia podľa teba začínajúci šoféri v cestnej premávke?

Podľa mňa je najväčšou chybou to, že si neuvedomujú následky toho, čo všetko sa môže stať a ako sa to potom ďalej rieši, potom nepredvídanie a preceňovanie svojich schopností.

21-4-01

2. Aké sú podľa teba najčastejšie príčiny vzniku dopravných nehôd?

No táto otázka úzko súvisí s tou prvou, ale sem by som ešte doplnil, že najmä mladí sa snažia pred kamarátmi “frajeriť”, skúšajú čo auto dokáže a jazdia príliš rýchlo aj keď ešte nemajú dostatočné reflexy a zručnosti na takúto jazdu.

21-4-02

3. Čo by si poradil začínajúcim šoférom?

Poradil by som im hlavne to, že značky nie sú pri ceste na srandu, hlavne tie, ktoré upozorňujú napríklad na nebezpečné miesta, ďalej aby si uvedomili, že verejná komunikácia nie je pretekárska dráha a jazdí sa na nej obojsmerne, takže sa treba držať hlavne vo svojom jazdnom pruhu. Čo sa týka predbiehania, predbiehať len v nutných prípadoch, začiatočníkom neodporúčam riskovať alebo sa niekam ponáhľať. Spomenul by som aj to, aby telefón nechali vo vrecku či kabelke, na telefonovanie neodporúčam ani hands free nakoľko to narúša pozornosť.

Ďalšou mojou radou je aj to, že ak je to možné, aby jazdili prvých pár tisíc kilometrov so starším a skúsenejším šoférom. No a veľmi podstatné je aby nezabúdali aj na to, že o aute treba aj niečo vedieť, napríklad aké máme pneumatiky alebo aby si vždy skontrolovali pred jazdou stav vozidla (škrabance, pneumatiky, či niečo nevyteká..)

21-4-03

Určite je toho viac, v podstate sa všetko vysvetlí a preberie počas výcviku v autoškole, ale záleží len a len na žiakoch čo si so sebou odnesú do premávky.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií