fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Islandské sopky sa prebúdzajú. Môžu spôsobiť problémy na storočia

Posledná aktívna perióda sopečných erupcií vypukla na polostrove Reykjanes v 10. storočí a pretrvala takmer 300 rokov. Podobný scenár by mal výrazný dopad na životy Islandčanov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Polostrov Reykjanes sa nachádza na juhozápade Islandu a leží na ňom aj časť hlavného mesta Reykjavík. Islandské sopky boli v tejto oblasti veľmi nízko aktívne už viac ako 800 rokov. V posledných mesiacoch sopečná aktivita výrazne narastá.

Od 21. januára zaznamenali geológovia na polostrove viac ako 8 000 zemetrasení. Podľa družicových dát sa zemský povrch na niektorých miestach zdvihol aj o 10 centimetrov. Geologický ústav na Islande koncom januára vydal aj výstrahu pred zvýšenou sopečnou aktivitou.

,,Vyzerá, že po storočiach sopečnej inaktivity sa tento región prebúdza,” povedal Dave McGarvie, vulkanológ z Lancaster University.

Hlavná oblasť zvýšenej seizmickej aktivity sa nachádza veľmi blízko mesta Grindavik a známej turistickej destinácie Modrá lagúna a len 15 kilometrov od islandského medzinárodného letiska v Keflavíku.

Poloha polostrovu Reykjanes zdroj The Guardian
Poloha polostrovu Reykjanes

Posledná perióda sopečnej aktivity trvala až tri storočia

Posledná perióda zvýšenej sopečnej aktivity začala začiatkom 10. storočia a pretrvala až do konca 13. storočia. Na rozdiel od ostatných typických islandských sopiek, ktoré sa zvyknú prebudiť na niekoľko rokov a potom zaspať, v tomto regióne zvykne prebiehať zvýšená sopečná aktivita až po 300 rokov v periodických erupciách, ktoré trvajú dekády.

Prečítajte si tiež:
Ničivá sila hurikánu Dorian opäť nabrala na sile: Bahamy hlásia najmenej 20 mŕtvych!

Erupcie v období od roku 1210 do 1240 zaliali lávou až 50 kilometrov štvorcových. Ak by sa podobná erupcia vyskytla, letisko v Keflavíku by mohli pokryť až 2 centimetre sopečného popolu. To by spôsobilo výrazný pokles či prípadné úplné zastavenie letovej prevádzky v tejto časti Islandu.

V najhoršom prípade sa môže láva vydať smerom na mesto Grindavik. Okrem škôd v meste by mohla láva zničiť aj neďalekú geotermálnú elektráreň či dôležitú cestu, ktorá spája hlavné mesto s južným pobrežím Islandu.

Islandské sopky geológovia detailne sledujú a v prípade možnej erupcie by mali byť verejnosť schopní informovať v dostatočnom predstihu. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií