fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fyzicky aj mentálne vás zregeneruje: Vyberte si jogu podľa vášho gusta

Máte tip? napíšte nám mailom

Hľadáte spôsob, ako si zacvičiť tak, aby to blahodárne pôsobilo nielen na vaše fyzické zdravie ale aj na to duševné? Pozrite sa na rôzne druhy jogy. Ktorá je pre vás najvhodnejšia?

Yoga pre začiatočníkov je určená tým, ktorí s ňou ešte nemajú žiadne skúsenosti, alebo len minimálne. Vďaka tomuto štýlu jogy dochádza k spevneniu stredu tela, ako aj  ku skvalitneniu všeobecnej sily, flexibility a rovnováhy. Ak navštívite jogu pre začiatočníkov, pravdepodobne vás bude cvičením sprevádzať lektor alebo lektorka, ktorá vám ukáže všetky fázy cvičených ásan. Portál uvádza, že: ,,Váš dych bude plynulý a symetrický s pohybom a vy budete vnímať silu a energiu svojho tela, prehlbovať dych, vyrovnávať svalovú nerovnováhu a zlepšovať koncentráciu.”

Joga – ktorý štýl skúsiť?

Na Slovensku si ľudia obľúbili aj hormonálnu jogu. Mirka Bartošová, ktorá sa tomuto štýlu cvičenia aktívne venuje o nej tvrdí: „Hormonálnej joge sa venujem 2 roky. Joge ako takej sa venujem už viac ako 10 rokov. Keď som začala jogu lektorovať, nejakým prirodzeným spôsobom sa stalo, že som začala viesť kurzy terapeutickej jogy pre ženy. Tu sme sa mohli ponárať hlbšie do seba a cez svoje telo nachádzať pokoj a harmóniu vo vnútri v sebe.”

A zároveň dodáva, že po absolvovaní seminára zameraného na hormonálnu jogu hneď zbadala výsledky. „Intenzívne som si cítila vaječníky, štítnu žľazu, bolo jasné, že žľazy sú naozaj aktivované tak. ako tvrdila lektorka. Celkovo som sa po kurze dala dokopy a cítila obrovský príval energie a vitality. No hlavne! Cítila som sa ako žena!”

Ďalším štýlom jogy je power joga, ktorá odbúrava stres, kilogramy aj zlú náladu. Spoluzakladateľka siete štúdií s názvom YoGo v Bratislave menom Vera Foi sa o power joge vyjadrila nasledovne: ,,Power joga si z tradičnej jogy vytiahla pozície a dychové cvičenia, ktoré človek cvičí a pritom nemusí myslieť a riešiť nejakú filozofiu, ide skôr o cvičenie a oddych zároveň. Veľmi veľa ľudí tvrdí, že to nie je joga. Je to skôr len časť balíčka, ktorý pochádza z Indie až na to, že množstvu ľudí so „západným“ myslením vyhovuje. V power joge sú jogové cvičenia, aj dychové cvičenia, ktoré pôsobia relaxačne a človek sa necíti zošnurovaný filozofiou a tradíciami Indie. Power joga vznikla ako typ cvičenia pre západného človeka, ktorý chce cvičiť, oddychovať a formovať postavu.”

 

Prečítajte si tiež:
Nedarí sa vám schudnúť z brucha? Máme skvelý tip!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií