fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kim Čong-un svoju sestru opäť dosadil do vrcholovej vládnej pozície

Tlačová agentúra AP dnes informovala o novej vládnej funkcii Kim Čong-unovej vplyvnej sestry. Severokórejský vodca svoju sestru opäť dosadil na vrcholovú vládnu pozíciu, ktorá robí kľúčové rozhodnutia. Kim Jo-džong sa v roku 2008 zúčastnila ako diplomatická veľvyslankyňa svojho brata na zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, Kim Jo-džong, je známa iba málokomu. Aj napriek tomu ju opäť dosadili do vysokej vládnej funkcie. Najnovšie je dosadená ako náhradná členka Ústredného výboru Kórejskej strany práce v rámci výmeny kresiel vrcholových činiteľov. Sobotňajšiemu zasadaniu, na ktorom sa rozhodovalo o príslušnej reorganizácii, predsedal samotný Kim Čong-un.

Kim Čong-unova sestra nie je nováčik

Podľa analytikov Kim Jo-džong odvolali z danej pozície minulý rok po tom, čo druhý summit vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo vietnamskom Hanoji nedopadol dobre. „Opätovné vymenovanie je súčasťou jej nedávneho vzostupu v severokórejskej hierarchii,“ pre AFP uviedol odborník na Severnú Kóreu.

Ani zďaleka teda nejde o premiéru Kim Jo-džong. V roku 2008 bola súčasťou zimných olympijských hier, kde pôsobila ako diplomatická veľvyslankyňa svojho brata Kim Čong-una. Často ju tiež vídať po jeho boku na summitoch s Trumpom alebo juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Kim Čong-un svoju sestru opäť dosadil do vrcholovej vládnej pozície
zdroj: SITA/AP

Kto je Kim Jo-džong?

Kim Jo-džong je najmladšou sestrou severokórejského vodcu a zároveň najmladším dieťaťom rodiny. Je náhradníčkou politbyra (politické úradu, pozn. red.) a zástankyňou oboru Propagácie a agitácie Kórejskej robotníckej strany (WPK). Prvýkrát sa objavila na fotografii účastníkov z tretej konferencie WPK v septembri 2010, kde stála vedľa osobného tajomníka svojho otca a údajnej ženy zvanej Kim Ok.

Prečítajte si tiež:
Joaquin Phoenix bol mimo kontroly! Čo s ním bude ďalej?

V októbri 2014, keď mal Kim Čong-un zdravotné problémy, sa diskutovalo o tom, či svojho brata nahradí na vodcovskej pozícii a tým pádom prevezme všetky štátne povinnosti. Okrem toho má Kim Jo-džong post námestníka ministra. Svojho brata často sprevádza na jeho „terénnych obhliadkach“. V roku 2019 bola zvolená do Najvyššieho ľudového zhromaždenia počas parlamentných volieb v Severnej Kórei.

Podľa Kim Yong-hyuna, profesora severokórejských štúdií na univerzite v Soule, je povýšenie Kim Jo-džong jedným zo znamení, že Kim Čong-un chce na svoje miesto dosadiť človeka „z generačnej náhrady“. Chce tak zaručiť, aby sa na poste vodcu Severnej Kórei ocitli ďalšie generácie jeho vlastného rodu. 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií