Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec lajkov na Instagrame? Neexistujúce srdiečka by mohli pomôcť sebaúcte

Bude to definitívny koniec lajkov na Instagrame? Sociálny gigant má v srdiečkach jasno! Prinášame vám podrobnosti.

Instagram už stihol v niektorých krajinách zrušiť funkciu, ktorá doteraz verejne prezentovala počet populárnych lajkov pod fotkou užívateľa. Bude tento krok viesť k úplnému koncu obľúbených srdiečok a to kdekoľvek na svete?

Koniec lajkov

Instagram začal skrývať počet kladných hodnotených príspevkov aj preto,  aby „odstránil tlak“ na svojich používateľov. „Existujú obavy, že platformy sociálnych médií môžu prispieť k nízkej sebaúcte a vyvolávať u mladých ľudí pocit deficitu,“ informuje o tom BBC.

Spoločnosť spustila testovací proces počas mája v Kanade a nový test zavádza v Austrálii, na Novom Zélande, v Írsku, Taliansku, Japonsku a Brazílii, stojí v správe BBC.

„Dúfame, že tento test odstráni tlak – ako to,  koľko lajkov dostane príspevok, takže sa môžete zamerať na zdieľanie vecí, ktoré máte radi,“ uviedla pre portál BBC Mia Garlick zo spoločnosti Facebook Austrália a Nový Zéland.

Instagram chce náš príbeh

Instagram chce testom odstrániť nielen hodnotiaci tlak vo forme srdiečok, ale jeho cieľom je, aby užívatelia zistili, „či  táto táto zmena im pomôže v tom, aby sa menej zamerali na „páči sa mi“ a viac sa zamerali na rozprávanie príbehu.“

Prečítajte si tiež :

Láska nie je veľkosť tela a nikdy by nemala byť, píše instagramová influencerka Sofie

Sme otroci srdiečok?

Čoraz viac obľúbenú sociálnu sieť mladých hodnotili už v roku 2017 a to z pohľadu duševného zdravia a pohody. „Zatiaľ čo fotografická platforma získala body za seba vyjadrenie a sebapoznanie, spájala sa to aj s vysokou úrovňou úzkosti, depresiou, šikanovaním a FOMO  (FOMO syndróm – neustála kontrola notifikácie na sociálných sieťach – poz.red.) alebo so „strachom z neprítomnosti,“ vysvetľuje portál TIME.

Aj iné štúdia vyhodnotili používania Instagramu za rizikové. Podľa nich vedie mladé ženy, aby „sa porovnávali s nerealistickými, prevažne upravenými, filtrovanými a fotoshopovými verziami reality,“ cituje CNN Matta Kerachera, autora štúdie neziskovej organizácie Royal Society for Public Health (RSPH) venujúcej sa vzdelávaniu zdravia.

Proti tomuto trendu dodnes bojujú verejne aj niektoré instagramové účty, ktoré ukazujú skutočnú realitu. Tieto účty chcú  zároveň zamedziť  depresiu užívateľov.

V spojení s ľuďmi, na ktorých nám záleží

Koniec lajkov zažili prvýkrát kanadskí užívatelia. Šéf Instagramu Adam Mosseri vtedy uviedol, že cieľom je minimalizovať stres počas samotného online zverejňovania, kedy používatelia súťažia o počet hodnotených príspevkov. „Chceme, aby sa ľudia  menej starali  o to, koľko ľudí sa im páči na Instagrame a svoj čas strávili trochu viac v spojení s ľuďmi, na ktorých im záleží,“ vysvetlil v tom čase  šéf Instagramu.

Vybrali sme sa do ulíc a zisťovali sme, čo by ste  povedali na koniec lajkov. Tu sú najzaujímavejšie odpovede zo slovenských lokalít:

Evka (17 rokov): Je to nefér! So srdiečkami je zábava a na Instagrame by nám chýbali.

Tomi (15 rokov): Instagram bez lajku? To nie!

Táňa (28 rokov): Kľudne nech to zrušia! Nemám problém. Mám pocit, že mnohí srdiečkujú všetko alebo sa chcú zapáčiť. Chcú len získať srdiečko. A potom sú prípady, kedy sú nešťastí, keď ho nedostanú a porovnávajú sa. Vidím to na mladšej sestre, je to divné!

Lulu (15 rokov): Ako koniec? Nepáči sa mi to!

Peťo (18 rokov): Videl som to v zahraničí ale neviem teraz, či by to bolo lepšie. Nie som aktívny užívateľ Instagramu… Možno áno. Ak to nevyskúšame na Slovensku, budeme len naďalej hádať.

Alex (16 rokov): Neblázni! Je to spôsob mojej prezentácie.

A čo vy? Boli by ste za definitívne zrušenie lajkov, tzv. srdiečok na Instagrame?

Zdroj: bbc.com, cnn.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií