Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zažila jej detstvo, svadbu a narodenie detí. Na 10. narodeniny dostala Jeanna korytnačku, už sú spolu 56 rokov

Veľa z nás nepozná väčšiu radosť ako z domáceho miláčika. Či už ide o rozkošné mačiatko, hyperaktívneho psíka, zvedavého papagája či práve korytnačku, všetky domáce zvieratá sú veľkým zdrojom zábavy. Nudiť sa s nimi rozhodne nebudete.

Hoci ich máme tak radi, že by sme s nimi trávili všetok čas a boli s nimi navždy, príroda si to zariadila inak. Kým mačky sa dožijú v priemere 13 rokov a psy približne 10-13 rokov, nájdu sa, žiaľ, aj takí maznáčikovia, ktorí s nami zostávajú iba krátky čas, ako napríklad škrečky či potkany. Niektorí dokonca tvrdia, že to, koľko rokov sa dožije domáce zvieratko, závisí od starostlivosti oň, stravy, lásky a podobne. To bol zrejme aj v prípade korytnačky.

Korytnačka ako darček

V roku 1962 dostala Jeanna Smithová na svoje 10. narodeniny od otca korytnačku. „Korytnačky som milovala od detstva,”  povedala Jeanna pre portál boredpanda.com. Pomenovala ju George. Vytvorila si k nej obrovský vzťah, brala ju všade, kam išla (na nákupy alebo na dovolenku na druhú stranu štátu). Na Georga nedali dopustiť ani jej kamaráti. Rodina Jeanny brala Georga ako jedného z nich. George to rýchlo využil, necháva sa rozmaznávať a každé ráno sa kŕmi jahodami, mandarínkami a šalátom.

Zdroj: boredpanda.com

Ako majiteľka rástla, silnela aj väzba medzi ňou a jej domácim miláčikom. Kamkoľvek sa s korytnačkou pohla, nikde nevadilo, že ju má so sebou, hoci nie všade bolo povolené chodiť aj so zvieratami. George si veľmi rýchlo získal srdcia viacerých. Bol aj na svadbe svojej majiteľky.

Manžel Jeanny Kirby Smith si korytnačku obľúbil, dodnes na ňu nedá dopustiť. Berie ju ako súčasť svojej manželky, ktorá sa bez nej nepohne ani na krok. Ich deti berú Georga ako skvelého spoločníka, ktorého môžu zobrať na prechádzku alebo sa s ním, jednoducho, iba maznať. „Každý mu prejavuje lásku svojím spôsobom,”  povedala Jeanna, ktorá je so svojou korytnačkou viac ako 50 rokov.

George  je súčasťou rodiny Smithovcov. Zdroj: boredpanda.com

Už má aj náhradný domov

Priemerný vek dožitia korytnačiek je približne od 40 do 60 rokov. To však platí iba pre korytnačky žijúce vo voľnej prírode. Vedci tvrdia, že v domácom prostredí alebo v zajatí (napríklad v ZOO) sa korytnačky dožívajú viac ako 100 rokov. Preto je veľmi pravdepodobné, že George prežije i svoju majiteľku. Tá si je toho vedomá. Posledná vôľa Jeanny je jasná: „Keď zomriem, o Georga bude postarané. Pôjde k mojej dcére.”

Toto je veľmi milý príklad toho, ako človek zaobchádza so zvieratami. Vďaka tomu sa môžu i vzácne druhy týchto zvierat zachovať aj pre budúce generácie.

O inej, horšej, situácii sme písali ešte v lete. Vzácne suchozemské korytnačky sa stali terčom pašerákov, ktorí sa ich snažili dostať cez hranice medzi Ekvádorom a Peru. Korytnačky mali dokonca zviazané končatiny lepiacou páskou. Viac si prečítate tu.

Zdroj: boredpanda.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií