fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 10 správ o kráľovnej Alžbete! Platí dane a miluje Harryho Pottera

Máte tip? napíšte nám mailom

Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou Spojeného Kráľovstva. Od svojej korunovácie v roku 1953 toho prežila naozaj veľa. A pozrite sa teraz spolu s nami na 10 zaujímavostí z jej života, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. 

Zdroj: Instagram

Svojho manžela spoznala keď mala 13 rokov

So svojou rodinou ako 13-ročná navštívila americký Dartmouth. A práve tu sa zoznámila so svojím budúcim manželom. Philip bol jej a jeho rodičmi požiadaný, aby sprevádzal Elizabeth a jej sestru Margaret. Philip mal vtedy 18 rokov a vojenskú funkciu kapitána. Elizabeth sa do neho okamžite zamilovala, no ona bola vtedy preňho dieťa. Pred tým, ako vytvorili skutočný pár, spolu niekoľko rokov udržiavali písomný kontakt.

Kráľovná Alžbeta
@Abaca

Zbožnuje psov, obzvlášť plemeno Waleský Corgi

Kráľovná Alžbeta vie presne pomenovať niekoľko desiatok plemien psov, pričom počas svojho života bola majiteľkou niekoľkých stoviek. Ako každý Angličan, aj ona patrí k milovníkom ságy „Harry Potter“ a dokonca nedávno nazvala jedného zo svojich psov „Chrabromilčan“.

kráľovná Alžbeta
@Sipa

Zakázala svojej sestre vydať sa

Jej sestra Margaret sa zamilovala do pilota Kráľovských vzdušných síl počas druhej svetovej vojny. Peter Townsend požiadal Margaret o ruku, avšak kráľovná Alžbeta s ich sobášom nesúhlasila. Townsend bol rozvedený a to bolo pre kráľovskú rodinu neprijateľné. Margaret sa z toho dôvodu so svojou sestrou niekoľko rokov nerozprávala a ich vzťahy ochladli.

Prečítajte si tiež:
Matka potrestala svoju vlastnú dcéru, ktorá šikanovala dievča trpiace rakovinou. Zaslúžila si takýto trest?
10 zaujímavosti o živote kráľovnej Alžbety - klocher.sk
Zdroj: Instagram

Kráľovská koruna, ktorú nosí je ťažká

V dokumentátom filme, ktorý zachytáva korunováciu britskej kráľovnej Alžbety odhalila samotná kráľovná tajomstvo, ktoré roky skrývala. Úprimne sa vyjadrila, aké náročné je prednášať prejav s korunou na hlave.

Kráľovská koruna je vyrobená z troch kilogramov zlata a 444 drahých kameňov. Prvýkrát ju mala na hlave v deň korunovácie 2. júna 1953.

Kráľovná Alžbeta
@Gamma-Rapho

Má vodičský preukaz na nákladné autá

Počas druhej svetovej vojny sa pripojila k Pomocnej teritoriálnej armáde a naučila sa riadiť nákladné autá. Dokonca sa zaujímala aj o ich mechaniku. Niektoré dokumenty z tohto obdobia tiež zachytávajú kráľovnú, ako sa venuje oprave nákladných áut a má ruky špivané od oleja.

Zaujimavosti zo života kráľovnej Alžbety - klocher.sk
Zdroj: Instagram

Platí dane

Panovníci a teda aj kráľovná Alžbeta II. sú oslobodení od platenia daní z príjmu aj kapitálových výnosov. Napriek tejto úľave platí od roku 1993 Alžbeta II. dane pravidelne.

Zaujimavosti zo života kráľovnej Alžbety - klocher.sk
Zdroj: Instagram

Nikdy nebude odsúdená

Anglická kráľovná je nad zákonom a nemôže byť postavená pred súd. Jediný dôvod, kedy by bolo možné ju odsúdiť, by bola zrada Anglicka. Trestom by bol pre ňu v tomto prípade trest smrti. Ten bol však v roku 1998 zrušený.

Prečítajte si tiež:
Umelec pomocou špeciálnej technológie vytvára realistické tváre ľudí z najznámejších obrazov

https://instagram.com/p/BjgU3F3hoC6/

Nie je len kráľovnou Anglicka

Alžbeta II.je okrem spojeného kráľovstva rešpektovaná ako panovníčka, prípadne ako hlava štátu v ďalších 15 krajinách. Spolu teda označuje ako hlavu štátu Alžebetu II 16 krajín, ktoré sa označujú ako Commonwealth Realm (Kráľovstvo Spoločenstva) a patrí sem : Spojené kráľovsto, Antigua a Barbuda, Austrália, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Šalamúnove ostrovy a Tuvalu.

Za svojej vlády zažila už 13 amerických prezidentov a 14 britských premiérov.

Winston Churchill , Margaret Thatcher, Tony Blair, David Cameron a mnohí iní, významní politici.

Zdroj: Instagram

Podpísala tisícky zákonov

Podpísala viac ako 3500 zákonov. Je vedúcou parlamentu a má posledné slovo.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií