fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

LEGO rozširuje svoju ponuku. Dánska spoločnosť stavebnicou s Braillovým písmom poteší nevidiace deti

Máte tip? napíšte nám mailom

Dánska spoločnosť LEGO prichádza so stavebnicou s Braillovým písmom, ktorá už potešila mnoho slepých deti. 

Projekt s názvom The Braille Bricks pôvodne predstavila pred pár rokmi brazílska organizácia Dorina Nowilla. Tá chcela pomocou kociek naučiť slepé deti naučiť popri hraní čítať pomocou Braillového písma. Organizáciu k tomu motivoval fakt, že kvôli technickému pokroku, ktorý dnešná spoločnosť zažíva a všakovakým audiovizuálnym pomôckam sú zrakovo postihnutí detskí pacienti horší v čítaní.

„S tisíckami audiokníh a rôznymi počítačovými programami, ktoré sú k dispozícií, sa znižuje počet detí, ktoré sa učia čítať pomocou Braillového písma,” tvrdí Philippe Chazal, pokladník Európskej únie nevidiacich, ktorý zároveň dodáva, že ovládanie písma je dôležité, pretože tí, ktorí to ovládajú, sú viac nezávislí a majú vyššiu šancu na uplatnenie.

Koncept Braille Bricks sa už testuje

… a medzi slepými deťmi sa teší obľube.

Teraz túto skvelú myšlienku prebralo LEGO, ktorú pozná azda celý svet, aby ju rozšírila vo veľkom. Špeciálne stavebnice by sa mali vo veľkom objaviť na trhu už budúci rok a jednotlivé kúsky by podľa dánskej spoločnosti mali byť kompatibilné i s klasickými kockami od nich.

Prečítajte si tiež:
100-ročná múmia malého dievčatka stále žmurká. Záhada malej Rosalie trápi celý svet
Zdroj: legofoundation.com

Koncept na LEGO Braille Bricks bol spoločnosťou navrhnutý ešte v roku 2011, pričom sa formoval v blízkej spolupráci s organizáciami venujúcimi sa nevidiacim v Dánsku, Brazílii, Veľkej Británii a Nórsku. Prvé stavebnice s Braillovým písmom, ktoré sú už na svete, testujú práve slepé deti zo spomínaných krajín a sú veľmi obľúbené.

Zdroj: legofoundation.com
Zdroj: rnib.org

Tieto stavebnice majú 250 kúskov, pričom na každom sa nachádza jedno písmeno, číslo alebo znak. Vďaka nej sa deti dokážu interaktívne učiť a navyše sa pritom i zabaviť. Spoločnosť tvrdí, že svoje kocky budú postupne zadarmo distribuovať po celom svete do organizácií, ktoré pracujú so zrakovo postihnutými deťmi.

Zdroj: rnib.org
Zdroj: legofoundation.com

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je na svete 19 miliónov ľudí, ktorí sú slepí, nevidiaci alebo inak zrakovo postihnutí. Z toho je 75% dospelých Európanov, ktorí sú bez práce. Predpokladá sa, že znalosť Braillového písma takto postihnutým ľuďom môže v budúcnosti pomôcť nájsť prácu. K tomu môžu pomôcť i tieto stavebnice.

 

 

Zdroj: boredpanda.com, legofoundation.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií