Keď človek pozerá televízne noviny alebo si číta správy na internete, často je z ľudí znechutený a smutný. Ľudstvo však ešte nie je stratené! Ľudskosť ešte stále žije!
Dashrath Manjhi
Tento Ind sa presekal skalou. Spravil to potom, čo jeho manželka zomrela preto, že sa nedostala včas do nemocnice. Tá bola od dediny, v ktorej manželia žili, vzdialená 70 kilometrov, no paradoxne ich od seba delila „len“ obrovská skala. Dashrath sa preto jedného dňa rozhodol vziať krompáč a začal sekať.
Sekal denne sám a trvalo mu 22 rokov, kým sa presekal celou skalou a vytvoril tak cestu, ktorá by skrátila cestu do nemocnice len na vzdialenosť jedného kilometra. Od indickej vlády za to nedostal žiadne peniaze.
Anthony Cymerys
Anthony je 82-ročný kaderník, ktorý je už na dôchodku. Rozhodol sa však, že roky praxe využije pre dobrú vec. Každú stredu si vezme stoličku, holiaci strojček napojí na autobatériu a strihá bezdomovcov v Hartfordskom parku. Za svoju prácu si nežiada ani cent. Jediné, čo za to žiada, je objatie.
Cameron Lyle
Cameron Lyle bol univerzitnou hviezdou v atletike. Bol taký šikovný, že sa chystal na americký šampionát. Krátko pred ním však, ako zaregistrovaný darca kostnej drene, dostal správu o tom, že sa našiel 28-ročný človek, ktorý by jeho potreboval kostnú dreň. Tento pacient mal pred sebou iba 6 mesiacov života a darovaná kostná dreň by mu predĺžila život o ďalší polrok.
Športovec neváhal ani chvíľu, vzdal sa účasti na šampionáte a kostnú dreň daroval. Hoc to pacientovi život nezachrániť nemohlo, mohol žiť aspoň dlhšie.
Bagetový Ježiš
Tento muž pracuje v pekárstve. Na konci dňa mu však zostáva dosť pečiva, ktoré sa nepredalo a na ďalší deň by bolo nepredajné. Bagel Jesus preto stále na konci zmeny zbalí všetko zvyšné pečivo do igelitky a cestou domov ho rozdá bezdomovcom.
Pokračovanie na ďalšej strane
Gregory Kloehn
Všade okolo nás je kopec odpadkov, medzi ktorými sa dá nájsť množstvo vecí, ktoré by sa ešte dali použiť. Toto si všimol aj zručný umelec Gregory z Oaklandu v Kalifornii. Rozhodol sa, že občas odpadky preberie a z použiteľných kúskov postaví niečo špeciálne …
… z odpadkov stavia mobilné minidomčeky, ktoré potom venuje bezdomovcom.
Chuck Feeney
Chuck Feeney bol spoluzakladateľom spoločnosti Duty Free Shoppers Group. Tento chlap vlastne stojí za celým nápadom Duty Free obchodov na letiskách. Vďaka tejto myšlienke sa stal multimilionárom, ktorý má viac peňazí, než by potreboval. A preto sa rozhodol, že ich nepotrebuje. Väčšinu svojho bohatstva rozdal anonymne na dobročinné účely, zatiaľ čo nosil hodinky za 10 eur a na rokovania lietal ekonomickou triedou bežných linkových lietadiel.
Mimochodom, to, že väčšiu časť majetku anonymne rozdal, vyšlo najavo až pri súdnych sporoch so svojím predchádzajúcim obchodným partnerom. Inak by sa o tom nevedelo dodnes.
Dobri Dobrev
Dobri je 98-ročný bezdomovec, ktorý počas druhej svetovej vojny prišiel o sluch. Každý deň prejde peši asi 10 kilometrov do centra Sofie, kde celý deň žobre o peniaze. Za tie si však nekupuje lacné škatuľové víno a ani ich neminie na cigarety. Všetky vyžobrané peniaze rozdá!
Všetky peniaze, ktoré za celý život vyžobral, čo je odhadom 40-tisíc eur, venoval na opravu rozpadávajúcich sa bulharských kostolov a sirotincov. Sám dokáže vyžiť z 80 eur mesačne.
Chiune Sugihara
Tento muž bol japonským veľvyslancov v Litve počas druhej svetovej vojny. Tak ako vojna prebiehala, Chiune si začal uvedomovať, že nacistické Nemecko nemá v obľube Židov. Rozhodol sa preto, že im pomôže. Japonsko mu to však rozhodne neuľahčilo, keďže sa spojilo s Hilterom, a preto mu zakázalo vydávať japonské víza pre litovských Židov.
Chiune sa ale rozhodol tento zákaz ignorovať a víza začal vydávať. Písal ich ručne viac než 12 hodín denne. Aj keď to v Litve začínalo byť nebezpečné a musel byť evakuovaný, vypisoval ďalšie víza i počas balenia sa. Dokonca ich vypisoval aj počas cesty vo vlaku a vyhadzoval ich von oknom.
Ukázalo sa, že tento odvážny Japonec zachránil približne 6 000 Židov, čo je skutočne úctyhodné. Pre porovnanie známy Oskar Schindler ich zachránil „len“ 801. Zaujímavé je aj to, že o tomto japonskom hrdinovi nikto nevedel až to roku 1985, kedy ho verejne ocenil Izrael. O rok na to Chiune Sugihara zomrel.
Zdroj: jenpromuze.cz