Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maľovanie bytu: Ako na nás vplývajú farby stien? (2. časť)

V prvej časti našej dvojdielnej série, zameranej na farby v interiéri, sme sa venovali prevažne teplým farbám. Dnes sa spolu pozrieme na studené a tmavšie neutrálne odtiene.

Zelená

Farba pokoja a nádeje. Evokuje vytrvalosť, umiernenosť a podporuje zdravý úsudok. Výborne sa hodí do spálne a hlučných miestností, pretože upokojuje a znižuje vnímanie hluku. Do interiéru ju možno priniesť aj vo forme rastlín, ktoré priestor vždy efektne dotvoria.

farby v interiéri
Zdroj: home-designing.com

Modrá

Podporuje koncentráciu a podnecuje rozumovú aktivitu. Má taktiež upokojujúce účinky a priaznivo vplýva na spánok. V tmavších odtieňoch dodáva interiéru nádych luxusu, obzvlášť, ak k nej zvolíme doplnky v striebornej a bielej farbe. Odtiene modrej sa však nehodia do kuchyne či jedálne, pretože potláčajú chuť do jedla.

modra v interieri
Zdroj: homedit.com

Fialová

Môže pôsobiť neuveriteľne krásne, ale aj odpudivo. Pre fialovú je typické široké rozpätie pôsobenia jednotlivých odtieňov – levanduľová je romantická, odtiene s nádychom do ružova sú nevinné a upokojujúce, modrasté odtiene meditatívne, červené odtiene zasa zmyselné a dramatické. Keďže v prírode sa vyskytuje iba zriedka, evokuje jedinečnosť a luxus.

Tyrkysová

Farba priateľstva a náklonnosti. Posilňuje kreativitu, fantáziu a sebadôveru. Spája v sebe všetky pozitívne účinky modrej a zelenej. Je vhodná pre ľudí, ktorí majú problémy s nadväzovaním nových kontaktov. Pripomína more, čo navodzuje pocit pohodovej atmosféry.

Sivá

Boli časy, keď táto farba patrila len zaprášeným komorám. Dnes má čestné miesto na palete každého interiérového dizajnéra. Je to neutrálna, príjemná farba, ktorá sa ľahko kombinuje s farebnými doplnkami. Obľubujú ju rozvážni ľudia. Pokiaľ však zvolíte priveľmi tmavý odtieň, môže na vás pôsobiť stiesňujúco.

sivá v interiéri
Zdroj: reformwi.org

Čierna

S touto farbou veľmi opatrne! Keďže opticky zmenšuje, je prípustná len do priestranných miestností s dostatkom prirodzeného svetla. Do menších izieb odporúčame zvoliť maximálne čierne doplnky. Na väčších plochách môže vyvolávať smútok či strach. Čierna je však aj symbolom noblesy a luxusu. Pokiaľ to nepreženiete, môžete ňou dodať vášmu domovu istú dávku elegancie. Veľmi efektne vynikne napríklad jedna čierna stena doplnená veľkoplošným farebným obrazom či nástennými kvetináčmi so sviežou zeleňou. Veľkej popularite sa tešia aj čierne kuchynské linky.

čierna
Zdroj: dvam.sk

Aké farby v interiéri preferujete vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: www.farbylaky.eu, lepsiebyvanie.pluska.sk, mojdom.zoznam.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií