Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Farba roka 2020 odhalená: Aký má tento trend význam?

Možno ste o tom nikdy nepočuli, že vyhlasovanie farby roka sa stalo akousi tradíciou. Od roku 2000 ju každoročne vyhlasuje americká spoločnosť Pantone. A aká je teda Farba roka 2020? 

Tento rok je ňou klasická modrá. Aby sme boli presní, ide o odtieň 19-4052 Classic Blue, ktorý nahradil minuloročnú koralovú. Ako sa spoločnosť vyjadrila v tlačovej správe, táto farba je nadčasová, elegantná a jednoduchá. Klasická modrá má údajne zdôrazňovať túžbu spoločnosti po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorý sa spoliehame pred vstupom do novej éry. Má tiež symbolizovať čistotu, odolnosť a sústredenosť mysle.

„Farba roka 2020 má ľudskej duši priniesť pocity pokoja a mieru a ponúknuť útočisko,“ objasnila spoločnosť Pantone podľa webu Dezeen.

farba roka
Zdroj: pantone.com

Rozhoduje sa precízne a zodpovedne

Pantone Color Institute je poprednou spoločnosťou špecializujúcou sa na analýzu trendov v oblasti farieb. Je známa svojím systémom – Pantone Matching System (PMS), ktorý sa využíva po celom svete. Dvakrát do roka spoločnosť usporadúva tajnú schôdzu predstaviteľov rôznych odvetví zaoberajúcich sa farbami. Po dvoch dňoch prezentácií a debát vyberú farbu, ktorá bude reprezentovať nasledujúci rok. Rok 2017 sa napríklad niesol v znamení sviežej zelenej, v roku 2018 vyhrala fialová a pre rok 2019 bola zvolená „farba žijúceho koralu.“ Prekvapenie prišlo v roku 2016, kedy boli prvýkrát vybraté dve farby – ružová a bledomodrá. Mali vyjadrovať túžbu človeka po rovnováhe a vnútornom pokoji a zároveň reprezentovať stieranie rozdielov medzi mužom a ženou.

farba roka
Zdroj: stylebyemilyhenderson.com

Načo je to dobré?

Rozhodnutie spoločnosti pomáha firmám po celom svete, aby vhodne vyberali farby svojich produktov, propagačných materiálov a podobne. Inštitút tvrdí, že až 80 % informácií prijímame očami, správny výber farby je tak nesmierne dôležitý. Odporúčaniami Pantone sa riadia dizajnové a výrobné firmy, zábavný priemysel, filmová produkcia i výtvarní umelci.

klasická modrá
Zdroj: pantone.com

Je teda dosť pravdepodobné, že v roku 2020 sa s klasickou modrou budeme stretávať častejšie, než kedykoľvek predtým. Farba roka by sa mala objavovať v oblasti módy, bytového textilu, priemyselného dizajnu, ale aj grafického či obalového dizajnu.

Zdroj: pantone.com, techbox.dennikn.sk, tlaciarenbardejov.sk

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií