fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Minulý rok v práci zomrelo 35 ľudí. Najúmrtnejší je práve v pondelok

Máte tip? napíšte nám mailom

Napriek tomu, že zamestnávatelia sa snažia zlepšovať pracovné podmienky svojich zamestnancov, minulý rok v práci zomrelo 35 ľudí. Hoci sa toto číslo zdá vysoké, je to najmenej za posledné roky.

V práci zomrelo 35 ľudí, pracovných úrazov bolo viac ako 8000

Národný inšpektorát práce každoročne informuje o počte úmrtí i pracovných úrazov za uplynulý rok. Mnohé povolania sú stále dosť nebezpečné a vyžadujú si veľkú opatrnosť a sústredenosť.  Minulý rok zomrelo v práci 35 ľudí a stalo sa 59 pracovných úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. Celkom bolo zaznamenaných  8634 pracovných úrazov. Čísla sú síce stále vysoké, ale zároveň sú najnižšie v histórii. Vytvoriť bezpečné pracovisko s vhodnými pracovnými podmienkami pre každého zamestnanca je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Kvalifikovanej pracovnej sily ubúda a môže si vyberať, kde sa zamestná. Je jasné, že pôjde za najlepšími možnosťami, ktoré sa mu ponúknu.

Minulý rok v práci zomrelo 35 ľudí. Je to najmenej za posledné roky
pixabay.com

Najhoršie sú pondelky

Minulý rok v práci zomrelo alebo sa zranilo najviac ľudí v pondelok. Ťažko povedať, či sa to môže pripísať nesústredeniu alebo koniec víkendu. Isté však je, že najviac úrazov v práci neprežili zamestnanci vo veku od 50 do 60 rokov. Môže to vyznievať paradoxne, lebo práve oni sú tí, ktoré majú najviac skúseností. Mladším ročníkom sa podobné nešťastia vyhýbajú o niečo viac. Podľa údajov, ktoré zverejnil Národný inšpektorát práce, je počet pracovných úrazov najnižší za posledných 20 rokov. Nie je to však náhoda, ale snaha štátu, zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov o vytvorenie lepšieho pracoviska. V práci zomrelo stále dosť ľudí, a preto majú ešte pred sebou ťažkú úlohu – znížiť počet obetí.

Prečítajte si tiež:
Prvé SUV od automobilky Škoda poháňané hybridným motorom!

Ktoré profesie sú ohrozené najviac?

V práci zomrelo najviac profesionálnych vodičov, stavebných robotníkov, zamestnancov hutníctva, lesných robotníkov alebo pracovníkov obsluhujúcich stroje. Ide o rizikové povolania, kde musia mať pracovníci vyššiu ochranu zdravia alebo častejšie zdravotné prehliadky. Žiaľ, napriek nebezpečnému povolaniu sú ich mzdy často nižšie. Okrem úrazov ohrozujú zamestnancov aj choroby z povolania, ktoré sa tiež bežne vyskytujú pri rizikovejších a náročnejších povolaniach. Minulý rok ich bolo najviac hlásených v Košickom kraji. Národný inšpektorát práce robí nielen preventívne a osvetové opatrenia, ale dáva aj pokuty nezodpovedným zamestnávateľom.

Minulý rok v práci zomrelo 35 ľudí. Je to najmenej za posledné roky
pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Práca snov a rozprávkový plat. To môžete mať za to, že si budete užívať v luxusnom mexickom rezorte a pridávať fotky na sociálne siete

Zdroj: ip.gov.sk euractiv.sk  dnes24.sk  nczisk.sk  markiza.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií