fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na aké festivaly sa môžeme tento rok tešiť?

Koniec núdzového stavu je na Slovensku stále v nedohľadne. Aké však bude leto a na čo sa môžeme tešiť, ak by sa situácia zmenila?

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj vy si predstavujete, ako si užívate zapadajúce letné slnko s drinkom v ruke spoločne s tisíckami ľudí na festivale?

Prognózy sú na celom svete rôzne, preto väčšina organizátorov letných festivalov dúfa v optimistické leto. Európska festivalová asociácia Yourope informovala, že práve mesiac február je pre uskutočnenie letných festivalov kľúčový. Do konca mesiaca chcú vyvinúť stratégiu, za akých podmienok sa budú môcť festivaly organizovať.

Glastonbury a Coachella

Glastonbury a festival Coachella, ktoré patria pravdepodobne k dvom najväčším hudobným festivalom na svete, sú druhý rok po sebe zrušené. Dr. Cameron Kaiser z verejného zdravotníctva v Riverside, kde sa koná Coachella, uviedol, že festival sa nebude konať, pretože počty COVID-19 pozitívnych sú stále príliš vysoké. „Ak by sa na týchto festivaloch potvrdil COVID-19, rozsah, počet účastníkov a charakter miesta konania by znemožnili vystopovať tých, ktorí by boli vystavení riziku,“ uzavrel.

coachella festival zrušený
zdroj: facebook.com/coachella

Burning Man – Nevada (USA)

Organizátori festivali Burning Man zatiaľ neurčili, či sa festival bude alebo nebude konať tento rok v Black Rock City. ,,Po úspešnej zbierke na to, aby festival pokračoval, nie je možné povedať, či sa v meste Black Rock City môže v roku 2021 konať takýto festival,“ uviedol vo vyhlásení zástupca riaditeľa pre komunikáciu podujatia Dominique Debucquoy-Dodley. „Chceme, aby ste vedeli, že robíme všetko pre to, aby sme boli pripravení,“ dodal s tým, že organizátori každý deň monitorujú situáciu, aby pomohli festivalu Burning Man „bezpečne sa posunúť vpred“.

Prečítajte si tiež:
FOTO Šialené outfity z festivalu Burning Man: Nevadská púšť sa premenila na sci-fi mesto

Reading a Leeds

Organizátori festivalov Reading a Leeds vyhlásili, že sú si „naozaj istí“, že festivaly  budú pokračovať tento rok v auguste. Vláda v Anglicku totiž vyhlásila, že obmedzenia by mali platiť do 21. júna, ak bude koronavírus pod kontrolou. Na konci júna by sa mali obmedzenia zrušiť. Tieto informácie dávajú organizátorom nádej.

Asociácia nezávislých festivalov (AIF) tvrdí, že „festivalová sezóna 2021 nie je v tomto okamihu v žiadnom prípade zaručená“ a že „veľké festivaly ako Reading a Leeds nie sú metrom pre celý trh“. Dodávajú, že stále existuje šanca na rozsiahle zrušenie, ak budú čísla covid pozitívnych stúpať a nebudú vyhovovať požiadavkám vlády.

Exit – Srbsko

Organizátori najväčšieho srbského festivalu Exit v prípravách pokračujú. Festival, ktorý sa bude konať v Petrovaradínskej pevnosti tento rok v júli, privíta hviezdy ako David Guetta, DJ Snake, Tyga, Eric Prydz b2b Four Tet, Nina Kraviz, Solomon, Paul Van Dyk a ďalšie. Organizátori počítajú s tým, že sa situácia vďaka očkovaniu zlepší a ľudia sa vrátia k normálnemu životu.

Tomorrowlande – Belgicko

Veľký belgický tanečný festival Tomorrowland sa minulý rok nekonal a tento rok rovnako ako všetky tohtoročné podujatia bude záležať od aktuálnej situácie a opatrení.

Graspop – Belgicko

Metalový festival Graspop je prvým z hlavných belgických festivalov, ktorý ohlásil zrušenie kvôli pandémii koronavírusu. Oznámili to v piatok 26. februára. ,,Boli by sme radšej, keby sme v júni privítali fanúšikov metalu z celého sveta, ale, bohužiaľ, to nebude možné,” uviedli organizátori. „Bezpečnosť návštevníkov, členov posádky a umelcov je vždy našou najväčšou starosťou,” povedal Peter Van Geel, organizátor skupiny Graspop pre Studio Brusel.

Prečítajte si tiež:
Grape ‘18: Odfotťte sa s kolieskami uhorky na očiach a k fotke pridajte hashtag #uhorka18

Pohoda festival

Organizátori sú zatiaľ vo fáze príprav festivalu a návštevníci sa môžu tešiť napríklad na FKA twigs, The Libertines, Richie Hawtin, Tomáša Klusa a ďalších. Tiež organizujú debaty napríklad s rôznymi odborníkmi v oblasti COVID-19. ,,Aj vďaka týmto stretnutiam sa nám postupne rysuje podoba festivalového leta,“ informujú organizátori festivalu. Predbežne by sa festival mal konať pri dodržaní bezpečnostných, komunikačných, hygienických a distribučných opatrení zameraných na minimalizáciu rizika šírenia koronavírusu.

V piatok fanúšikom oznámili, že Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes nevystúpia na Pohode v roku 2021. Pár týždňov po tom, ako Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes zrušili letné turné v Spojených štátoch, nás manažment informoval, že v júni a v júli nevystúpia ani v Európe: „V nadväznosti na vládnu prognózu vývoja pandémie Covid-19 s ľútosťou oznamujeme zrušenie všetkých sólových a festivalových vystúpení Thom Yorke’s Tomorrow’s Modern Boxes v Európe,” informovali na svojej stránke.

Grape festival

Organizátori avizujú na augustovom festivale účasť Woodkid, Nothing But Thievesa, Yungblud, Yung Lean, Shura a ďalších. Festival by sa mal konať na Piešťanskom letisku. ,,Nám ostáva len čakať, aký bude vývoj a snažiť sa pomôcť napríklad aj so samotným očkovaním v hromadných vakcinačných centrách. Paralelne pripravujeme na leto aj verziu B, v podobe menších festivalov, takže sme v plnom nasadení a veríme, že sa v lete na nejakej z našich akcií vidíme,“ píšu na sociálnej sieti organizátori.

grape 2021
zdroj:facebook.com/grapefest
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj lonelyplanet
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií