fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku sa už objavila vzácna ,,Vianočná hviezda,,

Na našom území sa už objavuje tzv. Vianočná hviezda, ktorú už pozorujú nielen astronómovia, ale aj profesionálni fotografi, ktorí sa však za zážitkom musia vydať na naše hory.

Máte tip? napíšte nám mailom

Betlehemská alebo Vianočná hviezda, ktorá podľa legiend zaviedla Troch kráľov k Ježiškovi do Betlehema bola podľa všetkého len konjukciou Saturnu a Jupitera.

Sú úkazy, ktoré môžeme sledovať raz ročne, raz za dva roky, desať, dvadsať, raz za život. A potom sú také úkazy, ktoré sa vyskytujú tiež pomerne často, ale pri špecifických podmienkach ich môžeme pozorovať raz za množstvo generácií. K takým určite patrí aj stretnutie Jupitera a Saturnu.

Tieto dve planéty sa na pozemskej oblohe stretávajú približne raz za 20 rokov.

Zo Zeme sú tieto dve planéty pozorovateľné tak blízko pri sebe, že sa javia ako jeden jasný objekt, ktorý sa na oblohe „spája“ do jedného bodu.

Toto vzácne spojenie Saturnu a Jupitera vyvrcholí 21. decembra. V tento deň budú planéty na nočnej oblohe tak blízko seba, že to je z astronomického hľadiska veľká vzácnosť. Naposledy boli tieto dve planéty takto blízko v roku 1226, čo je takmer 800 rokov.

V pondelok 21. decembra sa obe planéty priblížia na 6 uhlových minút, čo predstavuje jednu pätinu mesačného splnu. Stretnutie tak bude natoľko tesné, že by sa obe planéty mali vojsť do zorného poľa ďalekohľadu.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľný príbeh o tom, ako dievčatko zachránilo svojho malého bračeka. Pomohol „zázrak“

Konjunkciu môžeme sledovať už aj v týchto dňoch. A to vždy po západe Slnka, teda do 18. hodiny.

Problémom je však to, že oblačnosti je v týchto dňoch na našom území mnoho, čo bráni pozorovaniu oblohy. Aby ste mohli ,,Vianočnú hviezdu,, pozorovať, tak sa musíte vydať na hory.

Fotograf Jozef Dovičin pozoroval konjukciu Jupitera a Saturnu nad inverznou oblačnosťou v oblasti Kľaku a Veľkej Javoriny. Ako zachytil tzv. ,,Betlehemsku hviezdu,, si môžete pozrieť v galérii.

vianočná hviezda
foto: Jozef Dovičin
vianočná hviezda
foto: Jozef Dovičin
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií