Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na východnom Slovensku protestovali proti cirkusom. Cirkusanti pripravili protiútok!

Cirkus je každoročným letným lákadlom mnohých rodín a ich detí. Na Slovensku a zvlášť v Českej republike majú dlhoročnú tradíciu najmä cirkusy so zvieratami. Proti tomuto druhu zábavy čím ďalej, tým častejšie bojujú rôzne občianske iniciatívy a organizácie, ktoré sú proti cirkusom so zvieratami. Nepáčia sa im praktiky, ktoré krotitelia a vychovávatelia používajú, ako aj obmedzenie pohybu zvierat.

Proti cirkusom so zvieratami protestovali aj v Humennom. Aktivisti z organizácie Wild and Free a mládežníckej organizácie FreeMar, o.z. predstúpili priamo pred cirkus s transparentmi a nápismi, ktoré bojujú proti vystúpeniam zvierat v cirkusoch. Je neprirodzené, aby sa opica vozila na ťave, či lev skákal cez ohnivé kruhy.

Nápismi „STOP CIRKUSOM SO ZVIERATAMI“ alebo „PO UNÁHLENOM ROZHODNUTÍ NASLEDUJE ĽÚTOSŤ“ stála asi dvadsiatka protestujúcich pred vstupnou bránou do Cirkusu už hodinu pred predstavením.

11791825_1018579858166014_1386959975_n

Heslo protestu bolo: „Bavíte sa? Oni nie!

V Humennom sa táto téma objavuje čím ďalej, tým častejšie. Tohto roku to už je druhý protest proti cirkusom v tomto meste. Obe z nich zorganizovalo občianske združenie FreeMar. Organizátor protestu je mladý študent Tomáš Šudík. Na druhé stretnutie, ktoré sa konalo 31. Júla prišli okrem mládežníkov aj aktivisti z organizácie Wild And Free.

Klauni a artisti, ktorí by mali byť podstatou každého správneho cirkusového vystúpenia, sú v týchto prípadoch, len jeho doplnkom.
Chváliť sa zotročenými zvieratami uväznenými v klietkach už ale dnes nie je v móde. Moderný človek netúži vidieť potulné koncentračné tábory pre zvieratá s klamlivými úsmevmi jeho pracovníkov. Deti sú mnoho krát vedené krajšími, dobrodružnejšími aktivitami a hrami a už v rannom veku dokážu rozpoznať strach a smútok.

Píše sa na stránke wildandfree.sk

animalsarenotclowns

 

 

stopcirkvizitka

 

Na protestujúcich sa pripravili aj cirkusanti. Pripravili svoje vlastné letáky, ktoré podporujú cirkusy so zvieratami, v ktorých sa píše napríklad: „Dredy na hlave, náušnica v nose, cigareta v ústach a fľaša alkoholu v ruke. Hŕstka ľudív pubertálnom až adolescentnom veku postávajúca pred vchodom do cirkusového areálu. Takýto pohľad sa naskytne ľuďom prichádzajúcim na predstavenie. Sú to tzv. ochranári zvierat – aktivisti.“

Takto opísal letáčik protestujúcich pred cirkusom.
11815996_10207526866193700_778290433_n

 

To, či je pre Vás cirkusom týranie zvierat alebo nie, necháme na Vás. Názor si musí každý urobiť sám!

Zdroj: wildandfree.sk, freemar.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií