Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte ich? 10 najbohatších Slovákov

1. Andrej Babiš – 2,04 miliardy eur

Ing. Andrej Babiš je pôvodom slovenský podnikateľ s českým občianstvom, český poslanec a druhý najbohatší český občan, majiteľ a v minulosti aj riaditeľ agrochemického holdingu Agrofert. Podľa finančného časopisu Forbes predstavovalo jeho imanie v marci 2013 2 miliardy dolárov, čím sa stal 736. najbohatším človekom sveta. Časopis Týden v roku 2009 odhadol jeho majetok na 35 až 48 miliárd korún.

2. Ivan Chrenko – 650 miliónov eur

Začínal v Šali, odkiaľ pochádza, ako podnikateľ s audiotechnikou a elektromontážnymi prácami. Neskôr spolu s partnermi vyrábali reproduktory značky Marsyas.
HB Reavis Group začala ako AB Reavis v roku 1993, Ivan Chrenko do nej vstúpil až v roku 1995. Firma sa podieľala na výstavbe prvých bratislavských biznis centier koncom deväťdesiatych rokov, a to spolu so skupinou okolo bývalého Asset Softu.
Kancelárske areály neskôr predala izraelskej skupine B.S.R. Následne sa pustila do vlastného developmentu okolo Prievozskej ulice, kde postavila biznis centrá Apollo, v Petržalke Aupark.
I. Chrenko je mozgom a najväčším vizionárom HB Reavisu, hoci sa nerád ukazuje na verejnosti. Spoločnosť zastupuje predseda predstavenstva Ivan Valent. I. Chrenko sa stiahol aj z orgánov spoločností skupiny.
Tá však rastie neuveriteľným tempom, a to aj akvizíciami.

3. Jaroslav Haščák – 500 miliónov eur

  • od 23. septembra 2006 „vedúci organizačnej zložky“ spoločnosti PENTA INVESTMENTS LIMITED
  • od 25. novembra 2011 člen dozornej rady Penta Investments, s. r. o.
  • od 1. októbra 2002 člen predstavenstva WFSE, a.s.. Táto spoločnosť bola známa ako Penta Group, a. s.
  • spolumajiteľ REJA Leasing, spol. s r.o.

4. Martin Kúšik – 440 miliónov eur

Približne s 20 percentami je tretím najväčším akcionárom private equity skupiny Penta. Pôsobí v Prahe, vyštudoval právo a ekonómiu na madridskej Universidad Complutense. Pôsobí skromným až plachým dojmom.

5. Jozef a Patrik Tkáčovci – 380 miliónov eur

Firma: J&T

Otec a syn stáli pri zrode finančnej skupiny J&T. Skupina podniká v mnohých oblastiach od privátneho bankovníctva cez J&T banku, v realitách, priemysle i zdravotníctve. V Česku a na Slovensku zamestnáva 12-tisíc ľudí.

6. Ivan Jakabovič – 365 miliónov eur

Formálne vlastní polovicu finančnej skupiny J&T. Skupinu založil v roku 1994 s Patrikom Tkáčom. Podľa niektorých však jeho „polovica“ zďaleka nie je taká ako Patrikova, v skutočnosti má ísť o dvadsať percent. Slovenské médiá ho spájali s niekoľkými ženami, zatiaľ je stále slobodný.

7. Miroslav Trnka – 360 miliónov eur

Spolu s Petrom Paškom a Rudolfom Hrubým založili spoločnosť Eset, bez ktorej sa nezaobíde žiadny dobrý počítač. Softvérový gigant sa venuje vývoju antivírusových programov. Majetok troch spolumajiteľov firmy odhaduje Forbes na 700 miliónov eur.

8. Peter Paško – 340 miliónov eur

9. Rudolf Hrubý – 340 miliónov eur

10. Viliam Pančík – 210 miliónov eur

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií