fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Toto sú najdivnejšie choroby a anomálie na svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Pokiaľ patríš k ľuďom, ktorí sa majú potrebu pochváliť posťažovať i s obyčajnou chrípkou, tak by ťa mohlo zaujímať to, že existujú aj ďaleko zvláštnejšie a ojedinelé ochorenia, s ktorými by si zaujal rozhodne viac.

 

TELESNÉ ANOMÁLIE

Fibrodysplasia ossificans progressiva – ochorenie, pri ktorom sa svaly a šľachy v priebehu pár rokov zmenia na kosti a z človeka sa tak stane živá socha.

Katalog-_divnych_nemoci-2C-467x467

Methemoglobinemia – pri tomto ochorení sa naruší distribúcia kyslíka v krvi, čo spôsobí, že sa koža človeka sfarbí do modra, takže k teba kľudne môže byť Avarat, Tatko Šmolko, či Beast z X-Mana.

Trimethylaminuria – nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje, že telo nie je schopné tráviť určité organické zlúčeniny. Prejavuje sa zápachom, ktorý vychádza cez všetky póry pacienta a pripomína pach mŕtvych rýb.

Blaschkove čiary – ľudská koža je pruhovaná, čo však u väčšiny jedincov nie je vidieť, ale pri ochorení, ktoré je pomenované po nemeckom dermatológovi Alfrédovi Blaschkovi, sú tieto pruhy viditeľné. Ak človek trpí týmto ochorením, jeho pokožku pokryje zvláštna “kresba”, ktorá údajne znázorňuje bunkový vývin od narodenia až po súčasný vek. Blaschkove čiary by ti teda umožnili stať sa ľudskou zebrou.

Epidermodysplasia verruciformis – pacient, ktorý trpí touto kožnou chorobou a nelieči sa, sa môže v priebehu pár mesiacov zmeniť na strom. Takže ak by ťa postihlo toto ochorenie, stane sa z teba vlastne Groot.

Hypertrichióza – toto ochorenie sa nazýva aj vlkolačí syndróm. Ide o genetickú mutáciu, ktorá spôsobuje nekontrolovateľný rast chĺpkov po celom tele, vrátane tváre. Takže pri tomto ochorení sa pacient podobá na vlkolaka, či Chewbacca.

Prečítajte si tiež:
Včelí hotel v Bratislave: Prečo by sme mali včely chrániť?

vlkolak

Zvláštne duševné anomálie nájdeš na druhej strane.

DUŠEVNÉ ANOMÁLIE

Syndróm Alenky v ríši divov – ide o syndróm, ktorý spôsobuje, že jedinec vidí predmety oveľa väčšie, než v skutočnosti sú. Človek postihnutý týmto syndróm sa divne pohybuje, nedokáže sa dobre orientovať v priestore a trpí strachom napríklad z toho, že ho zožerie čivava.

Capgrasov syndróm – človek trpiaci týmto syndrómom žije v presvedčení, že jeho priatelia a rodinní príslušníci boli vymenení za ich identické kópie. Postihnutý týmto ochorením racionálne prizná, že “dvojník” vyzerá, hovorí a správa sa ako jeho blízky, no z istotou tvrdí, že ide o dvojníka.

Cotardova dezilúzia – alebo aj Catardov syndróm spôsobuje, že človek má nekontrolovateľný pocit, že mu chýba časť tela. Vo vážnejších prípadoch má dokonca pacient pocit, že je mŕtvy a vôbec neexistuje. Ľudia s touto poruchou často prestanú jesť, spať, umývať sa a časom sa odoberú na cintorín, kde sú “medzi svojimi”.

Trichotillománia – ak by ťa postihlo toto ochorenie, začal by si mať nepotlačiteľné nutkanie trhať si vlasy a dokonca ich aj pojedať.

Syndróm pica  (čítaj “pajka”)  tento syndróm človeka nutí pojedať hocičo. Najmä však hlinu, popol, piesok, kamene a sklo.

atalog-_divnych_nemoci-3C-467x467 (1)

Kleine-Levinov syndróm – ide o chorobnú spavosť a človek trpiaci týmto syndrómom je schopný prespať vkuse i celé týždne.

Prečítajte si tiež:
Koniec je blízko: Týchto 6 znamení ti napovie, že láska je už len predstieraná

Syndróm cudzej ruky – človek, ktorého postihne tento syndróm, stráca kontrolu nad svojou rukou. Tá akoby žila svojim vlastným životom, robí si čo chce, bez toho, aby to pacient mohol ovplyvniť svojou vôľou.

O anomáliach spôsobených úrazom si prečítaš na ďalšej strane.

ANOMÁLIE SPÔSOBENÉ ÚRAZOM

Niekedy sa stane, že človek, ktorý spadne zo schodov, začne hovoriť s cudzím prízvukom, čo mu ostane až do smrti.

Alebo ak dostaneš baseballovou pálkou po hlave, môže sa stať, že začneš mať prehľad o kalendári ľudských dejín. Presne to sa stalo chlapovi menom Orlando Serrell, ktorý ti s prehľadom povie, ktorý deň v týždni pripadá na aký dátum a dokonca si pamätá aj aké počasie bolo každý deň od jeho úrazu.

Tommy McHugh je muž, ktorý začal obsesivne maľovať po tom, ako prekonal mozgovú príhodu.

 

MIX ANOMÁLIÍ

Najhoršia anomália, zo všetkých, ktoré sme si priblížili, je takzvaná porfýria. Človek, ktorý trpí touto vzácnou metabolickou poruchou je extrémne alergický na slnečné žiarenie. Pobyt na slnku mu spôsobuje nesmiernu bolesť, jeho koža sa spáli a vytvoria sa na nej mokvajúce pľuzgiere. Vplyvom častých poranení sa koža pacienta viac napína a jeho pery a ďasná ustupujú, čo má za následok, že z nich vyliezajú zuby, ktorých sklovina je poškodená a sfarbuje sa do červeno-hnedej farby. Aby toho nebolo dosť, pacient trpí aj psychotickými stavmi. Táto choroba je dedičná.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií