Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najhoršie choroby sveta sú ako z hororu – naženú vám husiu kožu

Každý z nás si občas vyskúša, aké je to mať chrípku alebo „soplík“. Na svete však existujú choroby, ktoré sú oveľa desivejšie a vyviaznuť z nich živý sa nepodarí takmer nikomu, zabíjajú rýchlo.

Najhoršie choroby sveta

Ebola

Určite ste už videli nejaký film o smrteľnej epidémii. Obyčajne je tam milá opička, veľká armáda a odhodlaný vedec alebo lekár, ktorý sa nebojácne postaví smrteľnej chorobe. Reč je tentoraz o ebole, ktorá právom patrí na prvé priečky najhorších chorôb na svete. Prvé známe epidémie eboly u ľudí bolo v Sudáne a Konžskej demokratickej republike v roku 1976. Prvé symptómy sa podobajú chrípke. Najprv príde horúčka, telesná slabosť, silné bolesti hlavy, svalov a kĺbov (okolo 75 %). Pridávajú sa bolesti brucha, zvracanie, hnačka, vnútorné krvácanie a krvácanie z ústnej dutiny, nosa a z očí. Môže teda spôsobiť hemoragickú horúčku – vysoké teploty a krvácanie do celého tela.

Nakazíte sa ňou  kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami, prípadne tkanivom z infikovaných ľudí či zvierat. Má niekoľko kmeňov, ktoré sa odlišujú v mierne úmrtnosti. Kým jeden kmeň ani nespôsobuje ochorenie, ďalší zabije približne 50% až 71% nakazených. Po rôznych epidémiách nastáva obdobie pokoja a nikto presne nevie, kedy opäť vypukne. Spomenúť  si môžete napríklad na rok 2014, kedy vírus ebola vypukol v západnej Afrike.

Marburg

Tiež patrí medzi choroby, ktoré sa objavili vo filme s katastrofickým scenárom. Reč je o horúčke Marburg, ktorú vedci identifikovali v roku 1967. V tom čase nakazili opice dovezené z Ugandy niekoľko pracovníkov v nemeckých laboratóriách. Nikto z nich neprežil.  Na Ebolu sa podobá v tom, že tiež môže spôsobiť hemoragickú horúčku. Najčastejším zdrojom nákazy je chorý človek, ale aj kontakt s biologickým materiálom a telesnými tekutinami ako sú sliny, krv, moč. Úmrtnosť sa tiež líšila, kým prvé vypuknutie malo 25-percentnú úmrtnosť, v Kongu v rokoch 1998 – 2000 to bolo až 80%, podobne ako v Angole v roku 2005.

Najhoršie choroby sveta sú ako z hororu – ide z nich strach a hrôza!
Pixabay.com

Kiahne

Spomínate si, ako nás v škole očkovali proti kiahňam a niektoré deti plakali, lebo nechceli injekciu? Dnes by sme si mali povedať, že aj keď to príjemné nebolo, je dobre, že sme dostali takú možnosť. Ideálnym príkladom, na ktorom sa môže ukázať význam očkovania, sú práve kiahne. Táto pliaga zabila asi 1 z 3  nakazených. Telo bolo posiate veľkým množstvom kožných zmien, nakazení mali horúčky, bolesti, zvracali. Tí, čo mali šťastie a prežili, ostali poznačení nepeknými hlbokými, jazvami a často prišli o zrak. Úmrtnosť bola oveľa vyššia v populáciách mimo Európy, ale historici odhadujú, že 90 percent pôvodných obyvateľov Ameriky zomrelo na kiahne. Tie so sebou priniesli európski osadníci.

Dengue

Horúčka dengue začína teplotou až do 41 °C, zimnicou, vyčerpaním, ako aj bolesťami hlavy, kĺbov a svalov. Postupne sa pridáva závrat a nevoľnosť, bolesti hrdla, kašeľ a nádcha a rôzne vyrážky, ktoré sa rozšíria po celom tele. Vírus sa prvýkrát objavil v roku 1950 na Filipínach a v Thajsku. Odtiaľ sa postupne šíril po celej tropickej a subtropickej časti sveta. Dengue je ochorenie súvisiace s komármi, ktoré ho nesú ďalej, pretože svet sa otepľuje. Ročne postihuje 50 až 100 miliónov ľudí ročne a miera úmrtnosti je okolo 2,5%.

Najhoršie choroby sveta sú ako z hororu – ide z nich strach a hrôza!
Pixabay.com

Besnota

V prípade besnoty nemôžeme povedať, že by nakazila veľké množstvo ľudí, ale má 100-percentnú úmrtnosť, ak sa človek nezačne liečiť. Možno si spomeniete na knihu od Kinga Cujo, kde besný pes terorizoval svoje okolie. V modernom svete je pomerne vzácna, ale problém predstavuje v Indii a niektorých častiach Afriky. Existuje vakcína proti besnote a protilátky, ktoré človek ochránia pred úmrtím. Na začiatku sú nejasné príznaky ako bolesti hlavy, nespavosť, zmena nálady, pocit strachu, bolestivosť v mieste poranenia, aj keď je rana už zahojená. Prichádzajú veľmi bolestivé kŕče dýchacej sústavy, zúrivosť, napáda ľudí a keďže nemôže prehĺtať sliny, vytekajú von. Nakazení majú vysoké horúčky a nakoniec prichádza štádium obrny, smrť nastáva ochrnutím dýchacieho svalstva.

Zdroj: primar.sme.sk  ruvzbj.sk  kphzd.sk  webmagazin.teraz.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií