Nedbalý, sofistikovaný, a zároveň útulný. Industriálny štýl už nie je len pre hipsterov!
Sme mladí, moderní a zaneprázdnení. Máme veľa aktivít, záujmov a povinností. Aj preto potrebujeme funkčný a jednoduchý priestor, ktorý si nevyžaduje veľa starostí, ale pritom pôsobí štýlovo a efektne.
Prevedieme vás možnosťami, s ktorými je takéto bývanie dostupné.
Pri hľadaní či zariaďovaní bývania sme nároční. Chceme miesto, ktoré nás bude motivovať k aktivitám, ale zároveň bude dostatočne útulné pre oddych. Miesto, kam s hrdosťou pozveme svojich priateľov, zahráme si stolný futbal, stolovú hru, či rozpútame filozofickú dišputu o otázkach života a smrti. Áno, aj k takým večerom vás môže práve industriálne prostredie inšpirovať.
Odkiaľ sa ten industriálny štýl vzal?
Priemyselný dizajn vychádza zo vzhľadu starých tovární a budov 20. storočia. Už v minulosti priemyselné priestory prestavali na bytové jednotky a začali ich označovať pojmom loft. Tie väčšinou obývali umelci a slávne osobnosti, pre ktorých bol tento typ bývania najviac súladný s ich životným štýlom. Dnes lofty predstavujú lukratívnu záležitosť, prezentovanú ako luxusnú formu bývania, ktorú si pre jeho finančnú náročnosť, údržbu a dostupnosť nemôže dovoliť hocikto.
Loft si však viete vytvoriť aj doma
Loftový vzhľad bývania dokážete vďaka princípom industriálneho štýlu dosiahnuť aj v rámci svojho budgetu. Možno nenájdete bývanie s rozľahlým otvoreným priestorom, s vysokými stropmi a presklenenými stenami, ktoré budú celý priestor presvetlovať, ale s niekoľkými dômyslenými úpravami sa k tomuto typu bývania dokážete celkom autenticky priblížiť.
Tak poďme sa pozrieť, ako na to.
Surový, drsný, prelínajúci opotrebované s novým, a pritom taký žiaduci
Industriálny byt svojim vzhľadom pripomína sklad. To je jedna zo základných premís, z ktorých tento štýl vychádza. Dosiahneme ho, napríklad tak, že priestor zariadime minimalisticky, použijeme zopár kľúčových prvkov nábytku a odhalíme to, čo bolo pôvodne skryté.
Nie, nemusíte vyťahovať vášho kostlivca zo skrine, stačí, ak odhalíte tehly na stenách, staré rúry a potrubie, opotrebované drevo a kovové povrchy. Natrite ich neutrálnymi farbami, zjednoťte v ich v jednom zemitom tóne. Ak takú možnosť nemáte, neutralizujte priestor bielou farbou.
Vkusná kožená stolička alebo čierne kovové stoličky, priemyselné regále, drevený stôl a poličky. Aj tým môžete začať. Zásadou je, aby zariadenie bolo funkčné, nie extravagantné a nepraktické. Výsledné usporiadanie nábytku a dekorácií by malo pôsobiť jednoducho.
Farebné ladenie
V priemyselnom štýle ste v porovnaní s ostatnými štýlmi v tomto ohľade limitovaní. Žiadne divoké, pestré farby a kombinácie. Ako sme už spomenuli, zvoľte skôr chladné tóny, ktoré vyzdvihnú suroviny ako betón a kov. Vychádzajte z neutrálnych prírodných farieb. Biela, šedá, studená hnedá vynikajúco prepoja nábytok a dekorácie v priemyselnom priestore. Ak je na vás táto farebná schéma príliš strohá a chladná, skúste premyslene pridávať aj doplnky v iných farbách.
Zo strohého minimalizmu na útulné miesto
Vďaka priemyselným priestorom vyzerajú starodávne detaily ako nové a prepracované. Spomínaným surovým vzhľadom môže industriálny štýl evokovať mužský príbytok, ale s kúskom citu a vhodných doplnkov dokážete túto energiu vyvážiť, priestor oživiť a zútulniť. Ak už ste v byte vytvorili základný industriálny vzhľad, strategicky a uvážlivo odkryli opotrebované časti bytu, môžete sa posunúť k dekorovaniu.
Retro doplnky už nevlastnia len hipsteri, alebo žeby áno?
Možno sa netúžite siliť do návštev antikvariátov, aby ste do svojho bývania neprirodzene štylizovali starodávny písací stroj, telegraf či šijací stroj z 20.storočia. Môžete teda radšej využiť svoju kreativitu a vychádzať z toho, čo máte k dispozícii organicky. Prázdne tmavé sklenené fľaše od obľúbeného piva alebo zarámované čierno-biele fotografie z vášho rodinného archívu či filmov budú pôsobiť prirodzenejšie. A čo tak pozrieť v garáži? Možno objavíte skutočné dizajnérske skvosty. Ak chcete dodať industrálnemu priestoru skutočný šmrnc, oplatí sa investovať svoju námahu práve do doplnkov.
Na správnom osvetlení záleží
Cez deň využívajte prirodzené osvetlenie, slnečné lúče dopadajúce do priemyselného priestoru pôsobia efektne, aj keď obrovské okná doma nemáte. Ako večerné osvetlenie obývačky odporúčame veľké odhalené žiarovky, ktoré produkujú teplé príjemné osvetlenie. Aj toto tmavožlté až oranžové osvetlenie prispeje k útulnej atmosfére.
Náš jednoduchý sprievodca priemyselným štýlom vám ukázal zopár smart vychytávok, ako tento dizajn dosiahnuť. Vyskúšajte ich aplikovať aj u vás doma, očarujúca atmosféra loftu a jeho nedbalá elegancia za to jednoznačne stojí.