fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obchody a nákupné centrá v Rakúsku sú otvorené: Nie je priskoro?

Rakúsko po takmer dvoch mesiacoch v sobotu znova otvorilo obchodné centrá či kaderníctva. Znovuotvorenia sa dočkali aj všetky obchody s nákupnou plochou väčšou než 400 metrov štvorcových. Tie boli zatvorené v rámci opatrení v boji proti pandémii nového koronavírusu. Otázne je, či na to nie je priskoro.

Máte tip? napíšte nám mailom

Rakúska stanica ORF informovala o znovuotvorení obchodných centier, kaderníctva a všetkých obchodov väčších ako 400 metrov štvorcových. Rakúsko tak patrí medzi prvé krajiny, ktoré radikálne uvoľnili potrebné opatrenia v snahe zabrániť šíreniu Covid-19. Stále je však povinnosťou nosiť so sebou rúško či akúkoľvek inú ochranu úst a nosa. Mnohí Rakúšania sa z tohto kroku tešia a vnímajú ako návrat k normálnemu životu. Obchody a nákupné centrá však pravdepodobne nezažijú príval zákazníkov.

Rakúsko otvára obchody aj nákupné centrá

Zákazníkov v Rakúsku znova privítajú obchody s elektrotechnikou, oblečením, nábytkom, ale aj športovým tovarom. Podmienky sú dve, a síce, že nakupujúci musia dodržiavať minimálne metrový odstup a nosiť ochranné rúško zakrývajúce ústa a nos. Napriek uvoľneniu niektorých opatrení je stále limitovaný počet osôb v jednotlivých prevádzkach. Obchody a nákupné centrá povolia len jedného zákazníka na desať metrov štvorcových. Bezpečnostný personál má dohliadať na to, aby sa ľudia nezdružovali do väčších skupiniek. V prípade, že sa pred obchodmi vytvoria rady, Rakúsko zavedie kontroly dodržiavania určeného odstupu.

Obchody a nákupné centrá v Rakúsku sú otvorené: Nie je priskoro?
zdroj: thelocal.at

Návrat k normálnu? To je diskutabilné

O polnoci z 30. apríla na 1. mája sa skončila platnosť obmedzení vychádzania, ktoré boli zavedené s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu. Na verejných priestranstvách sa od 1. mája môže zhromažďovať maximálne desať ľudí, na pohreboch je povolená účasť maximálne 30 osôb. Rakúsko okrem toho plánuje otvoriť reštaurácie od 15. mája. Školy či bary zostanú rovnako uzavreté do polovice mája.

Prečítajte si tiež:
JE TO VÝZVA: Po viac ako 3-tisíc rokoch sa reštauruje rakva kráľa Tutanchamona

„Som veľmi rada,“ povedala 75-ročná Anna Kakacova z Viedne. Údajne ju teší, že bude môcť znova nakupovať. „Iba dúfam, že to nie je priskoro,“ podotkla. Touto otázkou sa zaoberajú mnohí. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz pred pár týždňami prehlásil, že Rakúsko je pripravené urobiť prvý krok „k normálu“. Najmä obchodníci si však uvedomujú, že bude trvať dlhšiu dobu, než sa zákazníci nahrnú do obchodov ako za „starých čias“. „Niektorí stratili prácu, ďalší majú strach a kniha sa stala luxusným tovarom,“ vysvetlil Gunnar Graessl, ktorý znovuotvoril obchodník vo Viedni.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR The Local
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií