fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Optická ilúzia, ktorá vám vyrazí dych! Čo sa stane po niekoľkých sekundách s obrazom?

Ak ste fanúšikom optických ilúzií, na tejto si zgustnete. Keď sa totiž pozorne zahľadíte na obrázok nižšie, jednoducho sa vám postupne rozplynie pred očami. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Tento jedinečný fenomén má svoje logické vysvetlenie. Nazýva sa Troxlerov efekt a hovorí o tom, že ak sa budeme intenzívne sústrediť na určitý objekt, podnety, ktoré ho obklopujú, budú postupne slabnúť. Je to pre mozog normálne – chráni sa pred preťažením, keďže behom dňa musí spracovať tisíce podnetov.

V článku iflscience.com sa píše, že efekt je pomenovaný podľa doktora a filozofa Ignacza Troxlera, ktorý sa preslávil najmä touto optickou ilúziou. Podarilo sa mu ukázať, akým spôsobom náš mozog spracováva informácie.

Pozorne za zahľaďte

Troxlerova ilúzia verne zobrazuje našu neschopnosť sústrediť sa dlhšiu dobu na detaily. Ani pri obraze si nevšimneme každú drobnosť, skôr nám utkvie v pamäti celkový dojem.

Prečítajte si tiež:
Chcel by si, aby ti pizzu doručil v čase Vianoc sob? Odsťahuj sa do Japonska, tam je to realita!

Pozorne sa zahľaďte na bodku na obrázku. Po pár sekundách sa farby začnú strácať. Ak však mihnete okom alebo žmurknete, obraz bude späť.

optická ilúzia
Zdroj: iflscience.com

Pokiaľ obľubujete takéto triky s mozgom, pozrite sa na tieto guličky. Uhádnete, akej sú farby?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií