fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Divoko rastúce palmy z Ázie: Ako je možné, že sa udomácnili v susednom Rakúsku?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudstvo pomaly, ale isto zabúda, aké je rastlinstvo vzácne. V susednom Rakúsku sa stal nečakaný úkaz; začal tam rásť nový druh palmy.

Portál Die Presse informuje, že klimatické zmeny sa výrazne odzrkadľujú na celkovom počasí. Extrémne suchá či, naopak, prívalové dažde spôsobujú, že úroda nie je taká, ako by mala byť. Naopak, niektoré druhy rastlín začnú rásť v neočakávanom čase a mieste. Takýmto zvláštnym prípadom sú aj divoko rastúce palmy, ktoré sa udomácnili v susednom Rakúsku. Prekvapivo nejde o palmy, ktoré tam niekto zámerne nasadil.

Magazín BioInvasions Records uvádza, že tieto palmy sa v Rakúsku vyskytli až na šiestich miestach. Názov tohto druhu palmy je trachykarp. Pochádza z Ázie, konkrétne z oblasti medzi Himalájami a východnou Čínou. Až štyri miesta zo šiestich sa nachádzajú v blízkosti Viedne, zatiaľ čo ostatné sú situované v Dolnom a Hornom Rakúsku. Zvláštnosťou je, že všetky tieto lokality prežili krutú zimu a nikto im nepomáhal. Okrem Rakúska sa palmy nachádzajú aj v okolí švajčiarskej obce s názvom Ticino.

Palmy nielen v Rakúsku?

K celkovej situácii ohľadom týchto rastlín sa vyjadril aj generálny riaditeľ pre oblasť klímy Európskej komisie Mauro Raffaele Petriccione. „Klimatické zmeny sa prejavujú v našom každodennom živote a s veľkými možnými dosahmi na ekonomiku, ak ich nezastavíme. Jedinou cestou k zachovaniu našej planéty, našej konkurencieschopnosti a prosperity Európy je, že sa staneme vedúcou silou v investíciách do oblastí predstavujúcich budúcnosť.” 

K životnosti palmy sa vyjadril Franz Essl, ktorý pôsobí ako vedúci výskumu Oddelenia botaniky a skúmania biodiverzity. Tvrdí: „Rastlina dokázala prežiť zimu vďaka tomu, že ide o najtolerantnejší druh palmy, čo sa týka mrazu.”  Zdá sa teda, že nejde o žiadny zázrak, avšak napriek tomu je obdivuhodné, že sa tento druh rastliny rozšíril aj do iných oblastí.

Prečítajte si tiež:
Skvelé správy zo sveta: San Francisco zakázalo predaj plastových fliaš, pokuty za nerešpektovanie siahajú do výšky tisíc dolárov

Ak vás zaujíma, ako tieto rastliny vyzerajú, pozrite si nasledujúce inšpiratívne video. Objasní vám veci, o ktorých ste možno ani netušili.

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií