Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte domáceho miláčika? Na toto dávajte v letných mesiacoch veľký pozor!

Je jedno, či je na vonku 15, alebo 37 stupňov Celzia, o domácich miláčikov sa musíme starať stále. Sú odkázané iba na nás, a preto by sme k nim mali pristupovať naozaj zodpovedne. Čo im treba počas horúčav zabezpečiť? 

„Zvieratá potrebujú v horúcich mesiacoch najmä nepretržitý prístup k vode, tieň a čerstvý vzduch,” upozorňuje Sloboda zvierat.

Úpal, prehriatie či dehydratácia

Prechádzky počas horúčav sa neodporúčajú, zvlášť si treba dávať pozor na prechádzky po vyhriatom asfalte, kde hrozí popálenie labiek. Ak ste naučení zvieratko pravidelne venčiť, urobte tak skoro ráno alebo neskoro večer, nikdy nie doobeda alebo poobede, vtedy je intenzita slnka najvyššia a na asfalte je to cítiť. Ráno môžete po prechádzke psíka i osprchovať alebo ho rovno okúpať v bazéne, ľahšie tak prežije teplý deň počas vašej neprítomnosti.

https://www.instagram.com/p/ByzTZg4IBP1/

Najlepšie bude, ak ho počas celého leta nebudete zatvárať do koterca. Ak máte možnosť, nechajte ho voľne pobehovať po záhrade. Sám si nájde tieň, napríklad pod stromom, kde bude počas celého dňa oddychovať.

Taktiež treba obmedziť prepravu – autom alebo hromadnou dopravou. V aute sa môže zviera ľahko prehriať, za žiadnych okolností ho nenechajte v uzavretom aute osamote (aj v prípade, že si iba „odskočíte” na nákup). Mohlo by to mať katastrofálne následky. Aj 10 minút v zatvorenom aute ho môže zabiť. Nenechávajte ho tam ani s pootvoreným oknom a ani v prípade, že je vozidlo v tieni.

Extrémne teploty v aute vážne ohrozujú život zvieraťa. Môžu mu tiež spôsobiť úpal alebo prehriatie organizmu. Ak sa však cestovaniu v horúčavách nedá vyhnúť, zapnite v aute klimatizáciu alebo aspoň nechajte otvorené okienka, nech v aute prúdi vzduch. Pri dlhších cestách robte často prestávky a dajte psíkovi napiť vody.

Niektoré psy vodu doslova milujú, podobne ako aj ten vo videu.

https://www.instagram.com/p/BzGO0-_on3Y/

Zvýšiť opatrnosť by ste mali i pri psíkoch s krátkou tlamou – ide hlavne o pekinézov, boxerov, mopsov a podobné plemená. Kvôli ich anatomickému usporiadaniu dýchacích ciest im hrozí vyššie nebezpečenstvo prehriatia. Ak sa zviera prehreje, spoznáte to sťaženým dýchaním a zvýšenou srdcovou frekvenciou. Do úvahy prichádzajú i tráviace problémy a nechutenstvo.

Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat, ďalej vysvetľuje: Trpiace zviera reaguje na akékoľvek podnety veľmi slabo alebo takmer vôbec, môže upadnúť do bezvedomia (kolapsu), pôsobiť strnulo až dezorientovane a nadmerne sliniť.”

Prvá pomoc pri prehriatí organizmu

Náhubky sa v letnom období neodporúčajú – psom znemožňujú ochladzovanie pachtením a riziko prehriatia organizmu je vyššie. Postihnutému zvieraťu treba ponúknuť čerstvú vodu izbovej teploty, prípadne namočiť okolie úst. Zviera schlaďte namočením brucha, končatín a slabín. V žiadnom prípade neoblievajte celé telo studenou vodou, použite navlhčený uterák,” dodáva. Odporúča sa vyhľadať veterinára. 

https://www.instagram.com/p/BbysV5mDDEh/

V lete každý pes ocení minimálnu telesnú aktivitu a viac oddychu, preto ho zbytočne neunavujte a športové aktivity naplánujte buď na skoro ráno, alebo na neskoro večer.

https://www.instagram.com/p/Bng-yY2AvsU/

Môžete pomôcť nielen svojim domácim miláčikom, ale aj tým vo vašom okolí. „Za misku s vodou, ktorú necháte pri dome, sa vám poďakujú vtáčiky, ježkovia aj mačky. Môžete z nej vytvoriť aj jazierko pre užitočný hmyz. Stačí, ak do nej pridáte niekoľko kamienkov,” vysvetľuje Dugovičová.

Sloboda zvierat dopĺňa

  • Zabezpečte zvieraťu tieň pomôže im leto prežiť v pohode a v bezpečí;
  • Zabezpečte mu čerstvú vodu po celý deň aj noc. Vodu by ste mu mali vo veľkých horúčavách vymieňať častejšie a misku mu aspoň raz za deň poriadne poumývať (v stojatej vode sa veľmi rýchlo hromadia baktérie, čo môže spôsobiť črevné problémy);
  • Zvieratá, ktoré majú problémy so srdcom, sú obézne alebo staré, znášajú vysoké teploty zväčša horšie. Zabezpečte im preto ľahšiu stravu (ak namiesto suchého krmiva ponúknete zvieraťu zvyšky z vášho nedojedeného jedla, ktoré bolo na stole vyše hodiny, jedlo sa môže rýchlo kaziť a byť kontaminované salmonelou. Nielenže sa môže salmonelou nakaziť dané zviera, ale môže nakaziť i ďalšie zvieratá, ktoré jedia z jeho misky. Infikované domáce zvieratá môžu byť unavené, majú hnačku alebo krvavú stolicu, horúčku a zvracajú. V takom prípade je nevyhnuté vyhľadať veterinára);
  • Skok do studenej vody môže byť síce osviežujúci, no ak je pes veľmi rozhorúčený, môže mu privodiť aj kolaps;
  • Dlhosrstých psov ostrihajte, nezabúdajte ani na pravidelné vyčesávanie, ktoré ho zbaví starej nepotrebnej srsti;
  • Niektoré krátkosrsté plemená treba chrániť viac. Psy bez srsti treba natierať ochranným krémom alebo im dávať ľahké oblečenie, aby sa nespálili;
  • Chráňte aj ostatné spoločenské zvieratá, ako králiky, škrečky, morčatá či vtáky. Nenechávajte ich na slnečných balkónoch či terasách. Rybičkám častejšie vypínajte osvetlenie a opatrne im prilievajte chladnejšiu vodu;
  • Tieň by ste mali dopriať aj hospodárskym zvieratám. Zabezpečte im prístrešok alebo pohyb pod stromami

Kde ich nechať počas vašej neprítomnosti?

Tesné klietky, nefungujúca klíma či zápchy na cestách. To všetko môže zvieraťu spôsobovať stres, úzkosť, strach a celý rad zdravotných problémov.

Ak sa chystáte na dovolenku alebo niekoľkodňový výlet, určite by ste mali myslieť aj na vášho domáceho miláčika. V súčasnosti sú najväčším trendom hotely, ktoré vedia zvieratám poskytnúť 100 % starostlivosť. Celý deň na ne dáva pozor vyškolený personál, ktorý im dávkuje primerané množstvo potravy (môžete si dokonca doniesť aj vlastné), hrá sa s nimi (škrabká, hladká, číta…) a dopraje im i dostatočný komfort v podobe tulivakov či klietok plných mäkkých vankúšikov a dečiek, na ktorých sa im spí skutočne ako v bavlnke.

https://www.instagram.com/p/BgA5HAkHZK0/

Aby ste mali istotu, či je zvieratko naozaj v poriadku, samozrejmosťou sú i fotky či videá, ktoré vám prezradia, čo práve robí a ako sa má.

Navyše ak by sa so zvieratkom čokoľvek dialo, personál ho zoberie k veterinárovi. Ak ho však necháte doma samo a príde mu nevoľno, nemá mu kto pomôcť. Preto sa aj z tohto hľadiska hotely pre zvieratá ukazujú ako najlepšia alternatíva, kam s domácim miláčikom počas vašej neprítomnosti.

Objednať sa treba vopred, aby sa nestalo, že už majú plno a vám zostane hlava v smútku, čo teraz. Možno vám pomôže mapa psích hotelov a škôlok na Slovensku. Rovnaké hotely existujú aj pre mačky. 

https://www.instagram.com/p/ByqNcuyCJHW/

V rámci výzvy #klochnito sme navštívili miestny útulok, keďže tvrdíme, že každé zviera si zaslúži našu pozornosť a opateru (o to viac v letných mesiacoch). Pridaj sa k nám aj ty a rob tento svet krajším. Navyše môžeš vyhrať aj skvelé ceny!

https://www.instagram.com/p/By4oOVUIako/

Zdroj: cotozere.sk, aktuality.sk, bratislava.dnes24.sk, zdravie.sk, instagram.com/dog na Instagrame, instagram.com/pesvnudzi, instagram.com/PesBruno.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií