fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Polícia bude kontrolovať zákaz vychádzania! Čo treba mať pri sebe?

Polícia avizuje, že bude kontrolovať dodržiavanie zákazu vychádzania.

Máte tip? napíšte nám mailom

Polícia bude vykonávať kontroly dodržiavania opatrení od soboty 19. decembra od 05.00 hod., kedy začína zákaz vychádzania. ,,Denne umierajú desiatky ľudí a naše nemocnice sú pod tlakom. V tejto súvislosti by preto malo byť prvoradé držať sa prijatých opatrení a čo najviac sa zdržiavať doma. Podmienky zákazu vychádzania a výnimky sú už známe. Pokiaľ sa životná situácia nenachádza medzi výnimkami, je potrebné zostať doma,“ informuje polícia.

Kontrola zákazu vychádzania

Policajti budú vykonávať okrem služby v služobných vozidlách aj pešiu hliadkovú činnosť. Budú kontrolovať aj okolie na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb ako sú železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a podobne. Dopravní policajti budú vykonávať náhodné kontroly na hlavných cestných ťahoch zamerané na dodržiavanie zákazu vychádzania.

Rúška

Policajti budú aj naďalej kontrolovať dodržiavanie aktuálnych epidemiologických opatrení a vydaných vyhlášok hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, čiže povinnosť nosenia rúšok v interiéri a v exteriéri, dodržiavanie karanténnych opatrení, obmedzené fungovanie prevádzok a podobne.

Policajti budú úzko spolupracovať s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva SR.

Prečítajte si tiež:
Prenáša sa COVID-19 dotykom mobilu či z balíka? Vedci to už zisťovali

Odporúčania polície

Čo sa týka samotných kontrol, je veľmi dôležité komunikovať s policajtmi a vysvetliť dôvody opustenia svojho obydlia. Policajný zbor si uvedomuje, že určitý pohyb bude pretrvávať aj počas platnosti zákazu vychádzania. Policajti pri hodnovernom preukázaní účelu cesty budú voči občanom postupovať ústretovo. Je nutné si uvedomiť, že obmedzenie má mať najväčší dopad na takých občanov, ktorí nerešpektujú akékoľvek opatrenie, ktorým nezáleží na tom, či vírusom nakazia svojich blízkych. Pre uľahčenie presunu a pre urýchlenie kontroly odporúčame obyvateľom hodnoverne preukázať účel presunu.

Čo by ste mali mať pri sebe?

Občan by sa mal preukázať občianskym preukazom alebo iným dokladom totožnosti. Povinnosť to nie je, ale ,,môžete mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa, doklad z nákupu a podobne,“ uvádza polícia.

Výška pokuty

Sankcie zostávajú ako doposiaľ: na mieste v blokovom konaní do výšky 1000 eur, v správnom konaní do 1659 eur. Výber pokút skutočne nie je prioritou polície, podobne ako u iných priestupkov sa skôr zameriavajú na prevenciu a ide viac o dodržiavanie zákonov a nariadení, čo samozrejme neznamená, že pokuty polícia ukladať nebude.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Počet hospitalizovaných v nemocniciach prekročil číslo 2 000
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií